logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Drohobycz_bruno_schulz_tablica_2008.jpgSenat RP, ustanawiając rok Brunona Schulza, przypomniał o jego 130. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci.

Był polskim pisarzem, grafikiem, rysownikiem i  malarzem żydowskiego pochodzenia. Najbardziej znany jest dzięki zbiorom opowiadań „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod  Klepsydrą”.

"Wszystkie jego opowieści są powiązane osobą narratora, który jest nieco fantasmagorycznym +ja+ autora. Narrator opowiada o swoich przygodach w prowincjonalnym miasteczku, gdzie wszystko jest przeobrażone, wyolbrzymione wykrzywione i zmienione w sen przez jego wyobraźnię. (...) Zarówno oryginalność, jak i siłę Schulz czerpał ze swego rodzinnego miasteczka. Dzięki zdolności spowijania najprostszych rzeczy pajęczyną metafory, czyni ze sprzedawców w sklepie swego ojca, ze służącej Adeli i samego ojca postaci mitologiczne, bohaterów przypowieści o egzystencji. Nie w literaturze faktu, lecz w niesamowitych fantasmagoriach Schulza żydowskie miasteczko znalazło swoje odbicie, choć było ono wykrzywione, wyłaniające się z wklęsłych i wypukłych zwierciadeł jego umysłu" - pisał Czesław Miłosz w swojej "Historii literatury polskiej" (Kraków, 1994).

{slider title="Quiz online"}

Życie i twórczość Brunona Schulza - "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod klepsydrą" to znane i doceniane utwory Brunona Schulza na świecie. A jakie fakty z życia autora pamiętasz? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

{slider title="Życie i twórczość"}

{slider title="Wybrane utwory"}

{slider title="Artykuły"}

{slider title="Czasopisma"}

{slider title="Książki"}

{slider title="Audycje radiowe"}

{slider title="Wystawy"}

{slider title="Film"}

{slider title="Audiobook"}

{slider title="Słuchowisko, opowiadania audio"}

{slider title="Materiały edukacyjne"}

{slider title="Wydarzenia"}

{/sliders}

 

Opracowała Edyta Kilian

 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo