Nawiązywanie relacji w grupie, współpraca rówieśnicza, wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji to zagadnienia, które pełnią kluczową rolę w edukacji współczesnych pokoleń.
Metoda projektu pozwala na zintegrowanie zespołu klasowego i rozwijanie kompetencji społecznych. Aktywizuje uczniów i motywuje do odkrywania wiedzy, uczy poszukiwania i selekcjonowania informacji, a także sprawia, że uczniowie z chęcią podejmują działania, które mają charakter interdyscyplinarny.
Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z metodą zapewniającą zaangażowanie dzieci i młodzieży w proces dydaktyczny oraz pozwalającą rozwinąć samodzielność i umiejętności społeczne wychowanków.
W trakcie szkolenia zaprezentowane zostaną konkretne przykłady projektów do wykorzystania w bieżącej pracy wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi ich realizacji na różnych etapach edukacyjnych – od przedszkola do szkoły ponadpodstawowej, a także w bibliotece szkolnej.
Cel szkolenia: zaprezentowanie metody projektu w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Omawiane treści:
- Czym jest metoda projektu? – definicja
- Znaczenie i rola metody projektu w edukacji
- Metoda projektu a podstawa programowa
- Etapy realizacji projektu
- Prezentacja przykładowych narzędzi służących do dokumentowania przebiegu projektu, a także oceny i ewaluacji działań projektowych
- Wdrażanie metody projektu w edukacji elementarnej
- Metoda projektu w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole ponadpodstawowej
- Zalety i wady metody projektu
- Projekty - praktyczne wskazówki
- Przykłady projektów do wykorzystania w pracy z uczniami
Forma szkolenia: wykład i prezentacja
Czas szkolenia online: 1 godz.