logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Współczesna literatura polska dla dzieci i młodzieży (w tym edukacja szkolna) jest od lat tematem  debat społecznych dotyczących „strefy ciszy”, która panuje wokół pojęcia wielokulturowości.  Zarówno we współczesnych tekstach literackich dla młodego odbiorcy, jak i w  szkolnej edukacji kulturowej panował od lat wielki niedostatek zagadnień, które odnosiłyby się do obszarów związanych ze zrozumieniem innych kultur (w tym narodowych, etnicznych czy kultur mniejszości religijnych, np. kultury żydowskiej, kultur odległych geograficznie, np. krajów Azji, Afryki) oraz rozpoznawaniem stereotypowego myślenia dotyczącego  postaci "Innego" (identyfikowanego tutaj z "Obcym": nieznanym, gorszym).

Rzeczywistość XXI wieku dodatkowo „przyniosła” nowe problemy związane z intensywnym przemieszczaniem się kultur, religii i gorącym tematem migracji oraz uchodźctwa.  Zagadnienia te stały się ogromnym wyzwaniem nie tylko dla młodego czytelnika, ale także dla nauczycieli.

Rynek wydawniczy w Polsce podsuwa na szczęście wiele interesujących tekstów odnoszących się do tej problematyki, np. J. Mikołajewski, Wędrówka Nabu,  2016; G. Gortat, Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo, 2012;  L. Bardijewska, Kot Karima i obrazki, 2016; R. Witek, Chłopiec z Lampedusy, 2016; B. Gawryluk Teraz tu jest nasz dom 2016; R. Piątkowska, Hebanowe serce,  2016; K. Pranić, Ela – Sanela, 2011.

Utwory te pomagają w nabywaniu kompetencji kulturowych opartych  na rozumieniu społeczeństwa obywatelskiego oraz zachęcają do  działań odzwierciedlających  proces: od polityki asymilacjonalizmu, związanego z dominacją kulturową w stronę interakcji i dialogu".

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo