logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Tematyczne zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 2012-2020 opracowane w oparciu o publikacje dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu, katalogu IBUK Libra oraz Internecie.

Kompetencje w zakresie wielojęzyczności w edukacji przedszkolnej

{slider Języki obce w przedszkolu - wiadomości ogólne}

Artykuły z wydawnictw ciągłych 

  •  Cichmińska, Monika. Bawię się, więc jestem. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2015, nr 1, s. 13-16.
    Rola zabawy w nauczaniu i uczeniu się języków obcych przez dzieci w wieku przedszkolnym  wczesnoszkolnym (pięcio- i sześciolatków).
  • Dryjańska, Agnieszka. Bo on panią polubił... "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2015, nr 1, s. 64-70.
    Zabawa w sklep, zorganizowanie przyjęcia lub podróż do tajemniczego świata literatury dziecięcej przez pryzmat języka obcego - kilka wybranych propozycji pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
  • Dudziak-Czajkowska, Barbara, Marchwian, Aleksandra. Językowe gadżety DIY. "Przedszkole" 2019, nr 10, s. 60-61.
    Przykłady kilku prostych akcesoriów do samodzielnego wykonania i wykorzystania podczas zajęć językowych z przedszkolakami.
  • Dudziak-Czajkowska, Barbara, Marchwian, Aleksandra. Piosenka jest dobra na wszystko. "Przedszkole" 2019, nr 9, s. 60-61.
    Stosowanie piosenki obcojęzycznej w różnych sytuacjach w przedszkolu. W artykule zaproponowano konkretne sytuacje wychowawcze i piosenki do zastosowania w nich. Zaproponowano także utwory dostępne na You Tube.
  • Dziamska, Dorota. Język obcy nowożytny w przedszkolu. "Wychowanie w Przedszkolu" 2017, nr 8, s. 29-35.
    Propozycje zabaw dla dzieci wykorzystywanych do tworzenia doświadczeń językowych.
  • Kic-Drgas, Joanna. Czym skorupka za młodu nasiąknie..., czyli kilka uwag o kształceniu interkulturowym najmłodszych. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2015, nr 1, s. 36-42.
    Rozwijanie wrażliwości i otwartości na inne kultury w kształceniu językowym dzieci w wieku przedszkolnym. Próba definicji kompetencji interkulturowej w kontekście dzieci przedszkolnych. Propozycja ćwiczeń o różnym stopniu zaawansowania, które mogą być w dowolny sposób modyfikowane w procesie kształcenia językowego przez nauczyciela.
  • Kondrat, Dorota. Metody pracy z dziećmi w przedszkolu. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2015, nr 1, s. 71-76.
    Idea naturalnego uczenia a nauczanie języka obcego dzieci w wieku przedszkolnym. Zastosowanie różnorodnych zabaw, gier, piosenek i rymowanek, bajek i opowiadań - wybrane propozycje i przykłady.
  • Kotarba, Marta. Język obcy w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2016, nr 2, s. 106-110.
    Przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym do posługiwania się językiem obcym nowożytnym zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Omówienie poszczególnych celów z obszaru przygotowania dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym wraz z propozycją ich dostosowania do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  • Król-Gierat, Werona. Zabawy stymulujące uczniów z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego na lekcji języka obcego. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2019, nr 1, s. 49-54.
    Próba ukazania wartości sensozabaw i włączania ich do lekcji języka obcego, zwłaszcza na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przykłady sensozabaw do wykorzystania na lekcji języka obcego.
  • Wierzchosławska, Agnieszka. Nauczanie multisensoryczne w przedszkolu wraz z przykładami ćwiczeń. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2018, nr 1, s. 48-50.
    Nauczanie wielozmysłowe - wykorzystanie metody w nauczaniu języka obcego dzieci przedszkolnych. Zastosowanie podejścia multisensorycznego w ćwiczeniach angażujących różne zmysły. Ćwiczenia można wykorzystać do wprowadzania, jak i do utrwalania słownictwa lub zwrotów w języku obcym.

 Wydawnictwa zwarte

  • Czaja-Antoszek, Izabela. Poznajmy naszych sąsiadów :scenariusze zajęć o państwach europejskich. Poznań : Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze, cop. 2016.
    Publikacja zawiera 15 scenariuszy zajęć, z których każdy poświęcony jest innemu państwu europejskiemu (Niemcy, Rosja, Czechy, Litwa, Ukraina, Białoruś, Słowacja, Hiszpania, Grecja, Francja, Holandia, Wielka Brytania, Włochy, Dania, Portugalia). Dzięki nim przedszkolaki poznają podstawowe fakty na temat danego kraju: jego położenie geograficzne, stolicę, flagę, język, charakterystyczne zwyczaje, zdobędą wiedzę o innych narodowościach i ich tradycjach, nauczą się wybranych słówek obcojęzycznych, będą potrafiły pracować w grupie i indywidualnie, wykonają wiele ciekawych i niebanalnych prac plastycznych.
    Złóż zamówienie
  • Erkert, Andrea. Nowe gry i zabawy ruchowe. Kielce : Wydawnictwo Jedność, 2013.
    W książce zabawy: rozwijające kompetencje społeczne, ćwiczenia wspierające rozwój mowy i zmysłów, zabawy zachęcające do uczenia się języków obcych, zabawy wspierające rozwój zdolności matematycznych i muzycznych, wspierające rozwój kreatywności.
       Złóż zamówienie
  • Kotarba, Marta. Przedszkolak, język obcy i... ty : metodyka nauczania języków obcych w przedszkolach. Pułtusk : Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, 2007.
    Publikacja omawia proces kształcenia językowego w przedszkolu (cele, zasady, formy, metody, środki). W wyjaśnieniach praktycznych autorka podaje, jak dobrze przygotować się do zajęć. Przedstawia sposoby prowadzenia lekcji z różnymi grupami wiekowymi (trzylatki, czterolatki, pięciolatki, sześciolatki).
    Złóż zamówienie
  • Rozwijanie umiejętności językowych i komunikacyjnych dziecka :wybrane aspekty. Małgorzata Cywińska. Poznań : Wydawnictwo Naukowe UAM, 2016.
    Monografia zawiera osiemnaście interdyscyplinarnych tekstów o znaczącym walorze poznawczym i refleksyjnym, w których autorzy podejmują kwestię złożoności językowej i komunikacyjnej problematyki okresu dzieciństwa, prowokując czytelnika do wieloaspektowego dyskursu. Rozwój wspomnianych umiejętności wymaga stymulacji, kształtowania motywacji dzieci do uczenia się języka ojczystego, a także języków obcych w oparciu o oddziaływania środowiska rodzinnego, jak i środowisk edukacyjnych (przedszkola i szkoły). Nie do przecenienia jest zatem zapewnianie dzieciom odpowiednich warunków do zdobywania doświadczeń w tym zakresie, umożliwiających odkrywanie strategii uczenia się języka (języków), a także odczuwanie satysfakcji z własnej działalności i jej wyników, leżących u podstaw szeroko rozumianej pedagogiki językowej. Kwestie te podejmuje niniejsza publikacja, ukazująca je kolejno w czterech obszarach tematycznych, jakimi są: podstawy rozwoju językowego i komunikacyjnego dziecka, czynności językowe dziecka w wybranych kontekstach, właściwości języka i uwarunkowania kompetencji językowych oraz komunikacyjnych dziecka, rozwijanie umiejętności językowych i komunikacyjnych dziecka w obszarze języka obcego.

{slider Język angielski}

Artykuły z wydawnictw ciągłych 

  • Bukowińska, Agnieszka, Chłopek, Justyna. MasterChef Junior w przedszkolu, czyli język angielski w praktyce na wesoło. "Wychowanie w Przedszkolu" 2015, nr 9, s. 16-19.
    Propozycja zajęć z języka angielskiego - zabawy dydaktyczne.
  • Dudziak-Czajkowska, Barbara, Marchwian, Aleksandra. Angielski na dzień dobry. "Przedszkole" 2019, nr 7, s. 60-61.
    Propozycja kilku przedszkolnych zabaw wykorzystujących zwroty w języku angielskim, piosenki, rytuały powitalne.
  • Dudziak-Czajkowska, Barbara, Marchwian, Aleksandra. One, two, three, play with me! "Przedszkole" 2020, nr 1, s. 60-61.
    Propozycje wykorzystania zabaw ruchowych z rymowankami na języku angielskim w przedszkolu.
  • Dudziak-Czajkowska, Barbara, Marchwian, Aleksandra. Wirtualny angielski : przedszkolaki online. "Przedszkole" 2020, nr 4, s. 60-61.
    W artykule podano kilka propozycji zajęć z języka angielskiego dla przedszkolaków zarówno online jak i offline, jak wykorzystać angielskojęzyczne kreskówki do nauki języka.
  • Gierłach, Ewelina. Język angielski metodą multisensoryczną. "Wychowawca" 2018, nr 4, s. 20-21.
    Przykłady gier i zabaw multisensorycznych w nauce języka angielskiego.
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. English with Little Ant : Ant. "Bliżej Przedszkola" 2015, nr 10, s. 13-[15].
    Język angielski w przedszkolu.
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. English with Little Ant : Cherry Tree. "Bliżej Przedszkola" 2015, nr 11, s. 30-32.
    Nauka języka angielskiego w przedszkolu.
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. English with Little Ant : Let's go to England. "Bliżej Przedszkola" 2015, nr 9, s. 28-[29].
    Nauka języka angielskiego w przedszkolu.
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. English with Little Ant : weather. „Bliżej Przedszkola" 2015, nr 12, s. 16-18.
    Nauka języka angielskiego w przedszkolu.
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. Język angielski w przedszkolu. "Przedszkole : miesięcznik dyrektora" 2015, nr 4, s. 50-52.
    Jak skutecznie uczyć języka angielskiego w przedszkolu.
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. Little ant Angielski (nie tylko) w przedszkolu. "Bliżej Przedszkola" 2015, nr 5, s. 26-29.
    Sandcastle (budujemy zamki z piasku), Octopus (tęczowa ośmiornica), Mountains (wysokie i niskie góry), Shell animals (muszelkowe zwierzątka).
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. Little ant Angielski (nie tylko) w przedszkolu. "Bliżej Przedszkola" 2015, nr 4, s. 26-29.
    Green grass (zielona trawa), Two orange lions (dwa pomarańczowe lwy), House (kolorowy domek), Mother’s day (kotylion dla najlepszej mamy).
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. Little ant Angielski (nie tylko) w przedszkolu. "Bliżej Przedszkola" 2015, nr 3, s. 28-[31].
    Sunny and cloudy (ilustrujemy pogodę), Easter Eggs (tworzymy wielkanocne pisanki), Woman (abstrakcyjne dzieło sztuki), Green frogg (zielona żabka na patyku).
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. English with Little Ant : house. "Bliżej Przedszkola" 2016, nr 2, s. 32-34.
    Nauka języka angielskiego w przedszkolu.
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. English with Little Ant : on and Under. "Bliżej Przedszkola" 2016, nr 5, s. 28-30.
    Nauka języka angielskiego w przedszkolu.
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. English with Little Ant : on the Farm. "Bliżej Przedszkola" 2016, nr 3, s. 32-[34].
    Nauka języka angielskiego w przedszkolu.
  • Janiszewska-Gold, Katarzyna. English with Little Ant : dog. "Bliżej Przedszkola" 2016, nr 1, s. 22-24.
    Język angielski w przedszkolu.
  • Janiszewska, Katarzyna. Little Ant Goes to London. "Bliżej Przedszkola" 2016, nr 9, s. [70]-[[74].
    Język angielski w przedszkolu.
  • Janiszewska, Katarzyna. Little Ant in Space. "Bliżej Przedszkola" 2016, nr 11, s. 68-73.
    Scenariusz zajęć języka angielskiego dla dzieci przedszkolnych.
  • Janiszewska, Katarzyna. Little Ant at the Zoo. "Bliżej Przedszkola" 2017, nr 3, s. 70-77.
    Nauka języka angielskiego w przedszkolu.
  • Janiszewska, Katarzyna. Little Ant Under the Water. "Bliżej Przedszkola" 2017, nr 1, s. 30-36.
    Język angielski w przedszkolu. Poznanie nazw wybranych zwierząt morskich.
  • Kępska, Karolina. Ruch na zajęciach językowych. "Horyzonty Anglistyki" 2017, nr 2, s. 14-18.
    Ruch na zajęciach z języka angielskiego z młodszymi uczniami - organizacja czynności (wprowadzenie, powtórzenie lub prezentacja tematu, ćwiczenia i produkcja językowa). Metoda stacji dydaktycznych dla starszych uczniów - przebieg lekcji języka angielskiego.
  • Kostrzewska, Agnieszka. Birthday party - impreza urodzinowa. "Wychowanie w Przedszkolu" 2017, nr 1, s. 52-[53].
    Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych.
  • Kostrzewska, Agnieszka. Jump like a kangaroo - nauka poprzez zabawę. "Wychowanie w Przedszkolu" 2016, nr 2, s. 14-15.
    Zestaw zabaw dla dzieci przedszkolnych. Przykładowe ćwiczenia sprawdzające rozumienie języka angielskiego przez dzieci.
  • Kostrzewska, Agnieszka. Thank you, Good afternoon, Come here, Goodbye, I'm sorry! "Wychowanie w Przedszkolu" 2016, nr 3, s. 43-45.
    Propozycje gier, zabaw i innej aktywności pomocnych w nauce języka angielskiego w przedszkolu.
  • Nicholls, Katarzyna. Język angielski w przedszkolu : metody i formy pracy. Cz. 2. "Przedszkole : miesięcznik dyrektora" 2015, nr 8, s. 54-[57].
    Metody oparte na działaniu, obserwacji i na słowie. Drama. Komunikacja w sali przedszkolnej.
  • Niedźwiedzka, Monika. Spring Time - outdoor time! "Wychowanie w Przedszkolu" 2019, nr 3, s. 56-59.
    Propozycja nauki języka angielskiego w ogrodzie.
  • Niedźwiedzka, Monika. Hello summer. "Wychowanie w Przedszkolu" 2019, nr 6, s. 56-60.
    Piosenki i zabawy pomocne w nauce języka angielskiego.
  • Niemiec, Katarzyna. Action Songs : inspiracje nie tylko dla nauczycieli języka angielskiego. "Bliżej Przedszkola" 2018, nr 6, s. 24-26.
    Nauka języka angielskiego w przedszkolu.
  • Niemiec, Katarzyna. English Corner : propozycje zabaw i aktywności dla dzieci starszych na czerwiec. "Bliżej Przedszkola" 2018, nr 5, s. 76-79.
    Język angielski w przedszkolu. Zasady bezpieczeństwa podczas wakacji.
  • Niemiec, Katarzyna. English Corner : propozycje zabaw i aktywności dla dzieci młodszych na czerwiec. "Bliżej Przedszkola" 2018, nr 5, s. 50-[53].
    Język angielski w przedszkolu. Nazwy produktów znajdujących się w koszyku piknikowym.
  • Niemiec, Katarzyna. English Corner : propozycje zabaw i aktywności dla dzieci starszych na maj. "Bliżej Przedszkola" 2018, nr 4, s. 76-[79].
    Język angielski w przedszkolu. Wiosenny pejzaż.
  • Niemiec, Katarzyna. English Corner : propozycje zabaw i aktywności dla dzieci młodszych na maj. "Bliżej Przedszkola" 2018, nr 4, s. 48-51.
    Język angielski w przedszkolu. Historia małego kaczątka - układanie historyjki obrazkowej.
  • Niemiec, Katarzyna. Time : inspiracje nie tylko dla nauczycieli języka angielskiego. "Bliżej Przedszkola" 2018, nr 12, s.14-16.
    Język angielski w przedszkolu. Dzieci poznają nazwy pór roku i dni tygodnia.
  • Niemiec, Katarzyna. What Do You Want To Be? : inspiracje nie tylko dla nauczycieli języka angielskiego. "Bliżej Przedszkola" 2018, nr 10, s. 12-14.
    Nauka języka angielskiego w przedszkolu. Dzieci poznają zawody.
  • Niemiec, Katarzyna. Yummy, Yummy in my Tummy : inspiracje nie tylko dla nauczycieli języka angielskiego. "Bliżej Przedszkola" 2018, nr 9, s. 30-32.
    Język angielski w przedszkolu. Dzieci poznają nazwy drzew i owoców.
  • Pomykoł, Monika. Zabawy z językiem angielskim : in the garden : scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 5-6 lat. "Dobra Szkoła" 2016, nr 6, s. 12-14.
    Wprowadzanie angielskich nazw warzyw i owoców poprzez zabawę i śpiewanie piosenek.
  • Pryszczepko-Kosińska, Anna. Historyjki obrazkowe na zajęciach z języka angielskiego. "Wychowanie w Przedszkolu" 2017, nr 4, s. 49-52.
    Wykorzystanie historyjki obrazkowej na zajęciach z języka angielskiego - zasady.
  • Sobczak, Anita. Zajęcia języka angielskiego, które zaciekawią każdego! "Wychowanie w Przedszkolu" 2018, nr 1, s. 41-[43].
    Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym.
  • Wajda, Natalia. Gry kooperacyjne dla przedszkolaków. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2015, nr 3, s. 95-99.
    Adaptacja gier planszowych do tworzenia własnych materiałów dydaktycznych. Gry bez negatywnego współzawodnictwa, czyli gry kooperacyjne i nauka języka obcego w przedszkolu. Gra "The Bat Family" dla dzieci w wieku 4-6 lat.
  • Wieczór, Elżbieta, Kamoda, Beata. Automotywacja w procesie akwizycji języka (angielskiego) w przedszkolu w założeniach pedagogiki waldorfskiej. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2018, nr 1, s. 44-47.
    Omówienie procesu akwizycji języka obcego u dzieci w wieku przedszkolnym z uwzględnieniem czynników automotywujących, zgodnie z założeniami pedagogiki waldorfskiej, na podstawie literatury przedmiotu i autorskich wskazówek dotyczących pracy z dziećmi.

Wydawnictwa zwarte

  • Basińska, Anna. Język angielski we wczesnej edukacji językowej. Z. 1, Teoria w pigułce. Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
    Specyfika rozwoju a nauczanie języka obcego małych dzieci ; Wybrane metody  nauczania języka angielskiego dzieci ; Zasady nauczania języka angielskiego małych dzieci; Rodzaje i sposoby monitorowania postępów językowych dzieci ; Kompetencje nauczyciela małego ucznia.
  • Basińska, Anna. Język angielski we wczesnej edukacji językowej. Z. 2, Poradnik Mentora. Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
    Specyfika rozwoju a nauczanie języka obcego małych dzieci ; Wybrane metody nauczania języka angielskiego dzieci ; Zasady nauczania języka angielskiego małych dzieci; Rodzaje i sposoby monitorowania postępów językowych dzieci ; Kompetencje nauczyciela małego ucznia.
  • Basińska, Anna. Język angielski we wczesnej edukacji językowej. Z. 3, Zeszyt ćwiczeń. Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
    Specyfika rozwoju a nauczanie języka obcego małych dzieci ; Wybrane metody nauczania języka angielskiego dzieci ; Zasady nauczania języka angielskiego małych dzieci; Rodzaje i sposoby monitorowania postępów językowych dzieci ; Kompetencje nauczyciela małego ucznia.
  • Bogdanowicz, Marta, Bogdanowicz, Katarzyna Maria, Łockiewicz, Marta. The good start method for English :Metoda Dobrego Startu® we wspomaganiu rozwoju i uczeniu się dzieci rozpoczynających naukę języka angielskiego : podręcznik. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2015.
    "The Good Start Method for English" (GSM) – najnowszy program Metody Dobrego Startu® oferuje nową metodę nauczania języka angielskiego przeznaczoną dla małych dzieci. Jak każdy program MDS, zapewnia wspomaganie rozwoju psychicznego (poznawczego, językowego, intelektualnego) i ruchowego, co podnosi gotowość uczenia się, a tym samym zwiększa jego skuteczność. Program obejmuje podręcznik (wraz ze scenariuszami zajęć w języku angielskim), teczkę z materiałami oraz 2 płyty CD. Proponowany program zajęć może znaleźć zastosowanie w grupie 5–6-latków, a więc dzieci objętych obowiązkowym przygotowaniem do szkoły, oraz uczniów pierwszej klasy, którzy rozpoczynają naukę języka obcego. Może też być wykorzystany do nauki języka angielskiego dzieci z grupy ryzyka dysleksji i dysortografii. Dzieci z inteligencją poniżej normy również mogą skorzystać z tego programu, lecz powinien być on znacznie uproszczony i dostosowany do możliwości konkretnych uczniów.
    Złóż zamówienie
  • Bogdanowicz, Marta, Bogdanowicz, Katarzyna Maria, Łockiewicz, Marta. The good start method for English :Metoda Dobrego Startu® we wspomaganiu rozwoju i uczeniu się dzieci rozpoczynających naukę języka angielskiego : materiały. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2015.
    Złóż zamówienie
  • Kostrzewska, Agnieszka, Barańska, Agnieszka, Janiszewska-Gold, Katarzyna, Komada, Aleksandra, Wrońska, Maria. Teczka materiałów do nauczania języka angielskiego w przedszkolu zgodna z nową podstawą programową. Poznań : Forum Media Polska, 2015-2017.
    Zawartość teczki: CZĘŚĆ 1: ROZWIĄZANIA METODYCZNE DO NATYCHMIASTOWEGO ZASTOSOWANIA W PRZEDSZKOLU. Zestawienie metod i technik nauczania rekomendowanych przez ekspertów – m.in. Metoda Reagowania Całym Ciałem (The Total Physical Response Metod – TPR), Metoda Komunikacyjna (The Communicative Approach), Nauka poprzez Zmysły (Multi-sensory Approach), Technika opowiadania bajek (Storytelling) i inne. Jak dopasować poziom i charakter zajęć do poziomu rozwoju umiejętności dziecka – propozycje zajęć o charakterze edukacyjnym, wychowawczym i motywacyjnym. Dobre praktyki podczas zajęć z języka angielskiego w przedszkolu – m.in. jak wykorzystać krótki okres koncentracji (tzw. short attention span), wprowadzić znane i lubiane rutyny klasowe i pochwały ustne. Jak uczyć dzieci wierszyków i rymowanek, aby chętnie je powtarzały i aby szybko zapadały w pamięć – z podpowiedziami jakich błędów unikać. Komunikacja z grupą przedszkolną w języku angielskim – m.in. metody prowokowania interakcji, wspierania spontanicznych wypowiedzi i intuicyjne tworzenie reguł.Zawartość teczki: CZĘŚĆ 2: SCENARIUSZE I MATERIAŁY DO ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Scenariusze na zajęcia muzyczne, ruchowe, plastyczne, konstrukcyjne i teatralne – dostosowane do kalendarza przedszkolnego (m.in. My best friend, All about my family, Summer activities). Scenariusze zajęć i imprez zaznajamiających z kulturą krajów anglojęzycznych i najciekawszymi tradycjami zagranicznymi (m.in. Czas na herbatę, Kim są lordowie, Angielskie zwyczaje). Schematy gier i zabaw atrakcyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym – wszystkie z gotowym skryptem zabawy, schematem prowadzenia i dokumentacją graficzno-zdjęciową (m.in. zabawy: Parrot, Change place, Kim’s game, Chinese whispere, Memory i Bingo).
    Baza ponad 20 historyjek opowiadanych i czytanych – każda z o tematyce bliskiej otoczeniu dziecka – z zestawem pytań pomocniczych dla nauczyciela. Codzienne zwroty językowe – do wykorzystania podczas przywitań i pożegnań z dziećmi, zwroty grzecznościowe, przykłady przydatnych rozmówek. Zestawy ćwiczeń do kopiowania (photocopiable extras) – bliskie otoczeniu dziecka (dom, rodzina, zwierzęta, zabawki, itp.) – w tym karty ze zdjęciami (photo cards), karty obrazkowe (flashcards), gra memo (memory game).
    Złóż zamówienie
  • Sher, Barbara, Lande, Aubrey, Wiz, Bob, Hickman, Lois. 28 zabaw muzycznych :piosenki i scenariusze zajęć wspomagające naukę języka angielskiego oraz rozwój koordynacji ruchowo-słuchowej. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2016.
    Nagrania i scenariusze zabaw zostały stworzone na podstawie prac Barbary Sher, której warsztaty i publikacje traktujące o roli zabawy są cenione przez rodziny, dzieci, nauczycieli i terapeutów na całym świecie. Książeczka prezentuje aktywne zabawy dla dzieci w wieku 3–8 lat o charakterze interaktywnym. Można je zaadaptować tak, że każdy, niezależnie od zdolności, będzie mógł się bawić. Nie istnieją tu dobre i złe odpowiedzi. Nie potrzeba żadnych materiałów. Propozycja stanowi dla dzieci i prowadzących szansę bycia sobą i pełnego radości dzielenia się z innymi. A co może być lepszą zabawą niż dwadzieścia osiem piosenek, które sprawiają, że dzieci czują się dobrze we własnym ciele? Do książki dołączono 2 płyty CD.
    Złóż zamówienie
  • Szplit, Agnieszka. Efektywnie i atrakcyjnie : czyli o przedszkolnym i wczesnoszkolnym nauczaniu języka angielskiego. Kielce : Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, 2016.
    Książka poświęcona jest nauczaniu języka angielskiego dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zawiera gotowe pomysły, które nie tylko uatrakcyjnią lekcje, ale i pomogą w ich prowadzeniu. Konstrukcja pozycji pozwala na swobodny wybór tych materiałów, które w danej chwili są potrzebne w pracy. Warto zaznaczyć, że jest to publikacja dla doświadczonych praktyków, pragnących rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, jak też i początkujących nauczycieli, potrzebujących wsparcia i inspiracji. Wszystkie rozdziały pozycji zawierają informacje teoretyczne, dzięki czemu poszerzają wiedzę nauczycieli, oraz przykłady dobrych praktyk wraz z wyjaśnieniami pozwalającymi dopasować je do własnych potrzeb. Analiza treści jest dokonana z punktu widzenia nauczyciela praktyka, który w swojej pracy spotyka się z wieloma problemami. Pomaga więc w rozwiązywaniu tych problemów.
    Złóż zamówienie
  • Wichrowska, Kamila, Wysłowska, Olga. Angielski dla starszaków :przewodnik metodyczny. Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2015.
    W przewodniku m.in.: gotowe rozwiązania metodyczne dopasowane do kalendarza przedszkolnego, rozkład materiału, przykładowe tematy zajęć, propozycje zapisów w dzienniku.
    Złóż zamówienie
  • Zadura-Wnuk, Aleksandra. Angielski w zabawie :scenariusze gier i zabaw językowych dla młodszych dzieci : [praktyczny przewodnik dla lektorów i rodziców : wersja polsko-angielska]. Poznań : Wagros, 2015.
    "Angielski w zabawie" to: gotowe pomysły na gry i zabawy z przedszkolakami i najmłodszymi uczniami szkół podstawowych, uatrakcyjnienie nauki słownictwa dzięki opracowanym do gier i zabaw kartom prezentacyjnym („Flashcards”), możliwym do wydrukowania lub oglądania na ekranie komputera, tablicy multimedialnej lub urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet), pomoc dla lektorów rozpoczynających swoją przygodę z nauczaniem języka angielskiego i nie mających jeszcze pomysłu na ciekawe i atrakcyjne zajęcia, wsparcie dla szukających inspiracji, którym dobre pomysły na zabawę z językiem już się skończyły, wspaniała pomoc dla rodziców, którzy chcą samodzielnie uczyć swoje dzieci języka angielskiego lub utrwalać wiedzę nabytą przez nie w szkole, dwujęzyczne wydanie tej książki to atrakcyjna pomoc dla native speakerów prowadzących zajęcia z języka angielskiego w polskich przedszkolach i szkołach.
    Złóż zamówienie
  • Magic sounds animals. Metris : ZAIKS MSA, [post 2007].
    Zbiór ilustracji przedstawiających zwierzęta żyjące na farmie, w lesie w zoo oraz w wodzie. Dołączone dwie płyty CD zawierają odgłosy narysowanych na kartach zwierząt. Dodatkowo jedna z płyt zawiera zagadki słuchowe, które można wykorzystać podczas nauki języka angielskiego. Książka skierowana jest dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczycieli klas 1-3 oraz nauczycieli języka angielskiego.
    Złóż zamówienie

{slider Język niemiecki i język hiszpański}

Artykuły z wydawnictw ciągłych 

  • Amtmann, Magdalena, Crespillo, Armando Cruz. Ram pam pam : uczymy języka hiszpańskiego dzieci w wieku przedszkolnym. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2014, nr 2, s. 116-122.
    Wykorzystanie zabaw ruchowych, muzycznych i plastycznych podczas nauki języka hiszpańskiego w przedszkolu.
  • Ciepielewska-Kaczmarek, Luiza. Mein kleiner Zoo ...czyli najmniejsi uczniowie opowiadają o zwierzątkach. "Język Niemiecki - Nauczaj Lepiej", 2012, nr 5, s. 4-13.
    Ćwiczenia z języka niemieckiego dla dzieci przedszkolnych i dla klas I-III, mające na celu poznanie nowego słownictwa dotyczącego nazw i opisów zwierząt. Poziom sprawności językowej A1/A1+.
  • Garcia Muruais, Maria Teresa. Neurodydaktyka w nauczaniu języka hiszpańskiego dzieci w wieku przedszkolnym - cud równowagi. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2014, nr 2, s. 59-64.
    Budzenie ciekawości poznawczej dzieci w wieku przedszkolnym. Wykorzystanie osiągnięć neurobiologii w nauczaniu języka hiszpańskiego. Przedstawienie, jak poprzez poszukiwanie równowagi pomiędzy skrajnościami (takimi jak : rutyna i zaskoczenie, nowe i znane, powtórzenie i urozmaicenie, aspekt pozajęzykowy i językowy, planowanie i spontaniczność, mówienie i cisza, wiedza kognitywna i emocje) wpływamy na uwagę i aktywność dzieci na zajęciach języka hiszpańskiego.
  • Jaworowska, Anna. Jak częste oglądanie kreskówek może wpłynąć na przyswajanie języka obcego przez dziecko : przyczynek do roli inputu medialnego. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2017, nr 4, s. 77-83.
    Próba odpowiedzi na pytanie, czy materiał językowy w postaci bajek audiowizualnych, w swojej naturalnej formie, może stworzyć korzystne warunki przyswajania języka obcego przez dzieci. Charakterystyka obcojęzycznego materiału medialnego. Pomiar rozwoju sprawności receptywnych w okresie przedszkolnym i szkolnym (III klasa SP) - omówienie przypadku chłopca, który samodzielnie i z własnej inicjatywy rozwinął receptywną kompetencję w języku niemieckim, opierając się wyłącznie na medialnym materiale językowym dostarczanym mu w postaci bajek telewizyjnych.
  • Konderak, Tatiana. Jak (różnie) maluchy i starszaki uczą się i bawią na zajęciach językowych. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2015, nr 1, s. 56-63.
    Piosenki, rymowanki, wyliczanki, bajki i wierszyki obcojęzyczne na zajęciach języka obcego (francuskiego) w przedszkolu. Wykorzystanie na zajęciach muzycznych i filmowych animacji dostępnych w serwisie internetowym YouTube. Kryteria doboru tekstów narracyjnych (bajki i baśnie) w nauczaniu dzieci. Rola i zadania nauczyciela na zajęciach językowych z dziećmi młodszymi.
  • Michalak, Magdalena, Funken, Katharina. Deutsch als Fremdschprache im Kindergarden. "Język Niemiecki - Nauczaj Lepiej" 2013, nr 2, s. 12-21.
    Zestaw różnych ćwiczeń z języka niemieckiego wspierających zapamiętywanie przez dzieci w wieku przedszkolnym nazw części ciała. Poziom sprawności językowej A1.
  • Mohr, Christoph. Niemiecki już w przedszkolu. "Trendy (czasopismo elektroniczne)" 2015, nr 1, s. 35-39.
    Warunki ramowe wczesnego nauczania języków obcych w przedszkolu, zasady metodyczno-dydaktyczne, zasady w zakresie prowadzenia zajęć lekcyjnych oraz klimatu i miejsca uczenia się.
  • Oczepowska, Marta. Hiszpańskie inspiracje : pomysły przygotowania lekcji języka obcego dla dzieci. "Edukacja i Dialog" 2015, nr 5/6, s. 71-73.
    Wykorzystanie literatury dziecięcej na lekcjach języka obcego.
  • Wierzchosławska, Agnieszka. Do Francji przez zabawę. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2017, nr 2, s. 108-110.
  • Wierzchosławska, Agnieszka. Je suis artiste! – scenariusz lekcji. "Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)" 2017, nr 3, s. 114-116.
    Nauka kolorów - scenariusz lekcji języka francuskiego do wykorzystania w klasach I-III szkoły podstawowej i przedszkolu. Wprowadzanie nowego słownictwa.

Zawartość katalogu IBUK Libra

  • Akademickie Centrum Kreatywności : nauczanie języków obcych w przedszkolu i na etapie wczesnoszkolnym na przykładzie języka niemieckiego : Podstawa programowa - założenia teoretyczne - zasady nauczania - efekty - kompetencje nauczycieli – opinie. Red. Jan Iluk. Katowice : Uniwersytet Śląski, 2015. 
    Niniejsze opracowanie jest końcowym efektem projektu „Nauczanie języka niemieckiego metodą narracyjną w przedszkolu i na pierwszym etapie edukacyjnym” zrealizowanego w 2015 roku w ramach programu „Akademickie Centrum Kreatywności”. Składa się z publikacji książkowej i płyty CD, przedstawiających różnorodne aspekty projektu oraz jego efektywność. Zawiera ono również istotne opinie studentów realizujących ten program w tzw. szkołach ćwiczeń oraz ich dyrektorów i opiekunów grup. Publikacja ta została w całości sfinansowana ze środków przeznaczonych na ten projekt.
    https://libra.ibuk.pl/book/148311 

{/sliders}

 

Opracowanie:
Anna Zakrzewska
Wydział Informacji Edukacyjnej Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo