logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Tematyczne zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 2015-2020 opracowane w oparciu o publikacje dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości w szkole podstawowej

{slider Artykuły z wydawnictw ciągłych}

  • Błaszak, Maciej. Przepis na bycie kreatywnym. „Horyzonty Anglistyki”. 2019, nr 3, s. 62-64
    Czynniki budujące kreatywność ucznia. Zarys pracy mózgu ucznia. Wskazówki, o czym warto pamiętać, by kultywować kreatywność uczniów, motywującą ich do wyobrażania sobie i analizowania nowych sytuacji, zadań i osób (do zastosowania w grupie językowej).
  • Brewczyńska, Magdalena. Kości opowieści zostały rzucone czyli Story Cubes w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. „Biblioteka – Centrum Informacji”. 2016, [nr] 4, s. 11-13
    To bardzo proste narzędzia dydaktyczne, które wyzwalają kreatywność i rozwijają wyobraźnię.
  • Desing thinking. „Cogito”. 2017, nr 9, s. 22-23
    Metoda twórczego i kreatywnego rozwiązywania problemów oraz projektowania produktów i usług trafiających w oczekiwania użytkowników. Proces łączący kreatywność i innowacyjność.
  • Fortuna, Paweł. Uwalniamy kreatywność. „Charaktery”. 2019, nr 8, s. [14]-23
    Twórcze myślenie. Zasady życia wg Leonarda da Vinci.
  • Goetz, Magdalena. Tajemnice kreatywności. „Sygnał”. 2016, nr 5, s. 49-53, 24-28
    Kreatywność w zawodzie nauczyciela. W załączniku zestaw zadań.
  • Jaroszewski, Marcin. Kreatywność z wyboru „Remedium”. 2016, nr 7/8, s. 54-56
    Wykorzystanie technik kreatywnego myślenia w pracy wychowawczej w przypadku problemów i trudności wychowawczych. Przedstawienie techniki rozwiązywania problemów z wykorzystaniem myślenia przez analogię.
    Artykul dostępny online
  • Kaczyńska, Bożena. Odyseja Umysłu. „Życie Szkoły”. 2020, nr 1, s. 20-21
    Program rozwijający kreatywność dzieci i młodzieży oraz ich postawy twórcze.
  • Kałuba-Korczak, Anna Głowa pełna pomysłów. „Głos Pedagogiczny”. 2016, nr [2] (76), s. 58-61
    Kreatywność jako metoda nauczania. Techniki twórczego myślenia w codziennym procesie edukacji. Przegląd propozycji ćwiczeń.
  • Kałuba-Korczak, Anna. Głowa pełna pomysłów : pobudzanie kreatywności ucznia w różnym wieku. „Biologia w Szkole z Przyrodą”. 2016, nr 3, s. 38-40
    Kreatywność jako metoda nauczania i cel edukacji. Przegląd propozycji ćwiczeń do wykorzystania w czasie codziennych zajęć edukacyjnych (np. kreatywność w wypowiedzi ustnej, pisemnej, plastycznej, kreatywność w ruchu i działaniu).
  • Labiak, Damian. Wybrane aspekty wspierania kreatywności uczniów szkoły muzycznej I stopnia (w perspektywie nauczycieli). „Lubelski Rocznik Pedagogiczny (czasopismo elektroniczne)”. T. 38, z. 1 (2019), s. [191]-208
    Artykuł podejmuje problematykę związaną ze szkołą muzyczną jako instytucją wspierającą i rozwijającą kreatywność swoich uczniów. W artykule prezentowane są wyniki badań przeprowadzonych wśród 11 nauczycieli szkół muzycznych i stopnia. Badania miały charakter jakościowy, a do zgromadzenia materiału badawczego wykorzystany został wywiad. Problematyka badawcza koncentrowała się wokół różnorodnych uwarunkowań, sposobów, akceleratorów i inhibitorów procesu rozwijania kreatywności uczniów.
  • Litwin, Izabela. Dogonić Billa Gatesa : Mali Przedsiębiorcy. „Dobra Szkoła”, 2017, nr 1, s. 19-21
    Prezentacja programu „Mali Przedsiębiorcy” z zakresu edukacji ekonomicznej, na który składa się cykl realizowany w ramach zajęć dodatkowych z uczniami klasy III szkoły podstawowej.
  • Łuba, Małgorzata. Głowa pełna pomysłów : jak ćwiczyć swoją kreatywność? „Życie Szkoły”. 2015, nr 2, s. 30-32
    Definicja kreatywności. Trzy podstawowe procesy twórcze oraz propozycje ćwiczeń.
  • Łuba, Małgorzata. Żyć z inicjatywą. „Głos Pedagogiczny”. 2016, nr [10] (84), s. 23-26
    Propozycja ćwiczeń kształtujących inicjatywę nauczyciela w pracy, pozytywne nastawienie do zmian, kreatywność i zaangażowanie.
  • Nalazek, Aleksandra. Inspiracja, zabawa i kreatywność. „IT w Edukacji”. 2016, nr 2, s. 10-11
    Działalność kulturalna i różne formy wsparcia dla nauczycieli w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu.
  • Róg, Tomasz. Kreatywność a skuteczne nauczanie języków obcych. „Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)”. 2018, nr 3, s. 93-98
    Koncepcja wykorzystania zadań stymulujących kreatywność uczniowską w nauczaniu języka obcego. Wyzwalanie myślenia kreatywnego uczniów w celu usprawnienia procesu akwizycji językowej. Przykłady ćwiczeń pobudzających kreatywność językową uczniów, a także ich kreatywność ogólną.
  • Stempska, Elżbieta. Kształcenie cech przedsiębiorczości. „Edukacja i Dialog”. 1997, nr 9, s. 50-53
    Przykład lekcji matematyki na której można rozwijać umiejętność współpracy. Prowadzenie negocjacji w szkole podstawowej.
     Artykuł dostępny online.
  • Śmigiel, Martyna. Filary edukacji językowej: refleksyjny nauczyciel, komunikacja, mediacja, kreatywność : o konferencji „Kształcenie językowe wobec wyzwań zmieniającej się szkoły”. „Języki Obce w Szkole (czasopismo elektroniczne)”. 2018, nr 2, s. [67]-70
    Przedstawienie debaty, która miała miejsce podczas konferencji zorganizowanej przez Katedrę Anglistyki Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS oraz redakcję czasopisma „Języki Obce w Szkole”. Konferencja odbyła się 25 maja 2018 roku i dotyczyła systemowej edukacji językowej w Polsce: od refleksji nad rolą zmiany w pracy nauczyciela językowca przez uszczegółowienie zapisów nowej podstawy programowej, wraz z praktycznym ich przełożeniem na działania metodyczne (to owa zmiana) do zestawu narzędzi animujących komunikację w klasie (czyli instrumentów umożliwiających wprowadzanie zmiany).
  • Walas, Monika. Pan bałwan. „Świetlica w Szkole”. 2019, nr 6, s. 32-33
    Scenariusz zajęć świetlicowych rozwijających kreatywność dzieci.
  • Wójcicka, Edyta. Jak rozbudzić uczniowską kreatywność? „Język Polski w Szkole IV-VI”. R. 17, nr 4 (2015/2016), s. 85-89
    Scenariusze lekcji języka na podstawie filmu „Chłopiec w pasiastej piżamie” w reż. M. Hermana, będącego ekranizacją powieści Johna Boyne’a.
  • Żarówka PR i Marketing (oprac.) Jak rozwijać kreatywność dziecka? „Wychowawca”. 2015, nr 4, s. 20-21
    Definicja kreatywności. Metody pracy sprzyjające rozwijaniu kreatywności dzieci. Gry w nauczaniu i rozwijaniu twórczego myślenia.

{slider Wydawnictwa zwarte}

  • Mach, Elżbieta. Cele i treści kształcenia w związku z integracją europejską na przykładzie edukacji wczesnoszkolnej we Włoszech i w Polsce. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017.
    Monografia autorstwa Elżbiety M. Mach dotyczy niezwykle interesującego i słabo zbadanego w polskiej literaturze zagadnienia edukacyjnych konsekwencji integracji europejskiej na przykładzie edukacji wczesnoszkolnej w Polsce i we Włoszech. Autorka analizuje zmiany treści programowych w obu krajach w szerszym kontekście przemian historyczno-społeczno-gospodarczych w tak zwanym okresie przemian, to znaczy w latach 1945–2004 w przypadku Polski i 1922–2004 dla Włoch.
  • Pisarski, Marek. Rozwijanie kompetencji miękkich w edukacji matematycznej w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole Jak rozwijać postawę przedsiębiorczą za pomocą edukacji matematycznej? Zestaw 10, zeszyt 1. Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
    Kształtowanie postawy przedsiębiorczej na II i III etapie edukacyjnym powinno się odbywać w ramach kształcenia z przedmiotów powiązanych z tym tematem (np. matematyka, informatyka, doradztwo zawodowe, wiedza o społeczeństwie), jak również na zajęciach z przedsiębiorczości w szkole ponadpodstawowej. W wypadku dzieci młodszych, ważne jest uświadamianie, że mają szansę być przedsiębiorczymi, że ich pomysły się liczą i mogą zostać zrealizowane.
    Książka dostępna online
  • Skierska-Pięta, Katarzyna. Red. Kompetencje kluczowe uczniów kluczem ich sukcesu życiowego / Akademia profesjonalistów. Łódź : Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych, 2013.
    Niniejsze materiały edukacyjne zostały przygotowane na potrzeby kursu „Kompetencje kluczowe uczniów kluczem do ich sukcesu życiowego”, organizowanego w ramach projektu pt. „Akademia profesjonalistów. Kompetentny nauczyciel kształcenia ogólnego gwarantem wysokiej jakości edukacji”, ukierunkowany na zwiększenie kompetencji nauczycieli kształcenia ogólnego zatrudnionych w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych z terenów wiejskich.
  • Skolimowska, Katarzyna. Wychowanie do osobistego rozwoju : pomysły na lekcje rozwijające kompetencje miękkie i umiejętności osobiste wśród dzieci i młodzieży. Warszawa : Difin, 2017.
    Nowoczesny podręcznik dla nauczycieli i wychowawców, pełny pomysłów na zajęcia rozwijające kompetencje miękkie. Kreatywne scenariusze lekcji wychowawczych, dzięki którym uczniowie będą mogli zacząć przygodę z rozwojem osobistym. Pomysły na lekcje wychowawcze zostały przygotowane w taki sposób, aby inspiracje i praktyczne rozwiązania mógł z nich czerpać nauczyciel zarówno szkoły podstawowej, jak i szkoły średniej.
  • Spławska-Murmyło, Monika. Aspekty prawne i kompetencje miękkie w edukacji informatycznej w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole ponadpodstawowej : rozwijanie postawy przedsiębiorczej oraz racjonalnego decydowania w ramach edukacji informatycznej. Zestaw 10. Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
  • Spławska-Murmyło, Monika, Wawryszuk, Anna. Rozwijanie podejścia kreatywnego oraz efektywności osobistej w ramach edukacji informatycznej. Zeszyt 4. Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
  • W rozwijaniu kreatywności nieodzowne jest samodzielne lub zespołowe działanie. Ważne jest przyjęcie postawy badacza. Metody podające nie kształtują natomiast „w wystarczającym stopniu postawy badawczej, która polega na dostrzeganiu i rozwiązywaniu problemów we wszystkich dziedzinach życia. Jest to podstawowa zasada bycia kreatywnym – generowanie pomysłów wymaga aktywnej postawy.
  • Stańdo, Jacek, Spławska-Murmyło, Monika. Jak rozwijać kompetencje ekonomiczne u najmłodszych? Zestaw 1, zeszyt 4 Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
    Kształtowanie kompetencji ekonomicznych oraz w dalszej kolejności postawy przedsiębiorczej na etapie edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej powinno się odbywać w ramach kształcenia zintegrowanego, połączonego z wiadomościami z zakresu życia społecznego i matematyki.
  • Uszyńska-Jarmoc, Janina. Red. Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów w procesie edukacji wczesnoszkolne Kraków : Impuls ; Białystok : Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, 2013.
    Cechy współczesnego świata i wyzwania stojące przed edukacją początkową dziecka zrodziły pomysł napisania tej książki. Powstała z myślą o studentach – przyszłych nauczycielach, a także nauczycielach już pracujących w szkołach podstawowych, którzy chcą być coraz lepiej przygotowani do krytycznej refleksji nad współczesną edukacją, a jednocześnie sprostać jej aktualnym wyzwaniom. Przedmiotem tej monografii są wybrane problemy rozwijania kompetencji kluczowych w procesie edukacji elementarnej – w przedszkolu i szkole.
  • Wolny, Barbara. Kreatywność w szkole – jak rozwijać twórcze myślenie uczniów? W: Specjalne potrzeby edukacyjne ucznia w praktyce życia szkolnego. Red. Barbara Wolny, Małgorzata Lis. Łódź : Wydawnictwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, 2018, s. 199-211.
    Artykuł prezentuje aktualny z punktu współczesnej szkolnej edukacji temat kreatywności w ujęciu teoretycznym i praktycznym. Podjęte w artykule rozważania obejmują nowoczesne spojrzenie na definiowanie i ujmowanie kreatywności. W artykule został przedstawiony schemat edukacji kreatywnego ucznia na przestrzeni jego życia edukacyjnego oraz omówione zostały poszczególne etapy szkolnej edukacji w kontekście rozwijania i wzmacniania kreatywności uczniów.
  • Murzyn, Andrzej; Szuścik, Urszula Red. Przedsiębiorczość jako wartość w edukacji. Uniwersytet Śląski. [dostęp 17 czerca 2020]
    W książce przedstawione są różne ujęcia przedsiębiorczości. Część pierwsza poświęcona jest między innymi koncepcji Josepha Schumpetera. W części drugiej analizowane są historyczne uwarunkowania przedsiębiorczości. W zakończeniu podniesiony jest problem aktualnego rozumienia przedsiębiorczości.
    Książka dostępna w IbukLibra

{slider Edukacyjne zasoby Internetu}

{/sliders}

 

Opracowanie:
Elżbieta Kowalewska
Wydział Informacji Edukacyjnej Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo