Tematyczne zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 2013-2020 opracowane w oparciu o publikacje dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
Kompetencje matematyczne w edukacji szkoły podstawowej
{slider Artykuły z wydawnictw ciągłych}
- Bajka o smoku. "Świat Matematyki" 2016, nr 4, s. 2-3.
Zaprezentowanie cech podzielności przez 3 i przez 9 w formie bajki. Do wykorzystania w szkole podstawowej.
- Cieślar, Natalia. Samsel-Opalla, Joanna. Pojęcie kompetencji kluczowych w Podstawie programowej. "Nauczyciel i Szkoła" 2010, nr 1/2, s.[77]-82.
Umiejscowienie kompetencji kluczowych w podstawach programowych. Rozważania na temat tego, czy szkolne lekcje matematyki mogą przyczynić się do wyposażenia uczniów w kompetencje kluczowe oraz w jaki sposób prowadzić mogą do rozwijania myślenia matematycznego.
- Dudzik, Maria. Dzielenie liczb na sorobanie. "Matematyka" 2016, [nr] 2, s. 24-34.
Prześledzenie dzielenia na sorobanie na przykładach. Poziom szkoły podstawowej i gimnazjum.
- Dudzik, Maria. Mnożenie liczb na sorobanie. "Matematyka" 2016, [nr] 1, s. 27-37.
Prześledzenie mnożenia na sorobanie na przykładach. Poziom szkoły podstawowej i gimnazjum.
- Fila, Marlena. Dlaczego cechy podzielności liczb nie są twierdzeniem matematycznym?. "Matematyka" 2018, nr 6, s. 35-37.
Propozycja, która może służyć jako konspekt lekcji w szkole podstawowej lub jako zajęcia dodatkowe.
- Gąsior, Agnieszka. Jak zmierzyć deszcz? : projekt edukacyjny dla klasy VI. "Dobra Szkoła" 2017, nr 1, s. 2-5.
Scenariusz projektu edukacyjnego mającego na celu wykorzystanie w praktyce wiedzy i umiejętności z zakresu geometrii przestrzennej.
- Gruszczyk-Kolczyńska, Edyta. Przecenione możliwości. "Matematyka" 2013, nr 2, s. 2-7.
Rozwój operacyjnego rozumowania uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Rozbieżności pomiędzy zakładanym w edukacji matematycznej poziomem rozumowania od klasy IV wzwyż a ich faktycznymi kompetencjami intelektualnymi.
- Kałuża, Augustyn. Wesołoska-Wnęk, Ewa. Zadania dla kółek matematycznych w SP. "Matematyka" 2015, nr 1, s. 10-13.
Zadania dla szkół podstawowych.
- Kremzer, Michał. Zadania dla klas 4-6 szkół podstawowych. "Matematyka" 2020, nr 1, s. 10-11.
Zadania posiadają rozwiązania.
- Kremzer, Michał. Zadania dla klas 4-6 szkół podstawowych. "Matematyka" 2019, nr 3, s. 17-18.
Zadania posiadają rozwiązania.
- Kremzer, Michał. Zadania dla klas 4-6 szkół podstawowych. "Matematyka" 2019, nr 2, s. 15-16.
Zadania posiadają rozwiązania.
- Kramzer, Michał. Zadania dla klas 4-6 szkół podstawowych. "Matematyka" 2019, nr 1, s. 14-15.
Zadania posiadają rozwiązania.
- Kremzer, Michał. Zadania dla klas 4-6 szkół podstawowych. "Matematyka" 2019, nr 3, s. 14-15.
Zadania m.in. dotyczą liczb naturalnych i posiadają rozwiązania.
- Kremzer, Michał. Zadania dla klas 4-6 szkół podstawowych. "Matematyka" 2019, nr 5, s. 10-11.
Zadania posiadają rozwiązania.
- Kremzer, Michał. Zadania dla klas 4-6 szkół podstawowych. "Matematyka" 2019, nr 6, s. 10-11.
Zadania posiadają rozwiązania.
- Kremzer, Michał. Zadania dla starszych klas szkół podstawowych. "Matematyka" 2020, nr 1, s. 12-13.
Do zadań dołączono rozwiązania.
- Kremzer, Michał. Zadania dla starszych klas szkół podstawowych. "Matematyka" 2019, nr 6, s. 12-13.
Do zadań dołączono rozwiązania.
- Kremzer, Michał. Zadania dla starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów. "Matematyka" 2019, nr 3, s. 19-20.
Do zadań dołączono rozwiązania.
- Kremzer, Michał. Zadania dla starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów. "Matematyka" 2019, nr 2, s. 17-18.
Zadania posiadają rozwiązania.
- Logika myślenia. "Świat Matematyki" 2016, nr 1, s. 2-6.
Zadania logiczne - jakie korzyści daje myślenie. Metody rozwiązywania zagadek logicznych.
- Świercz, Joanna. Różne oblicza pracy w grupie na lekcjach matematyki w szkole podstawowej. "Matematyka" 2019, nr 5, s. 20-24.
Wskazówki, które mogą pomóc przed przystąpieniem do pracy w grupie. Przykłady zabaw i ruchu, które można wykorzystać podczas pracy w grupie.
- Tołwińska-Królikowska, Elżbieta. Jak rozwijać kompetencje kluczowe w szkołach podstawowych - projekt "Z Małej Szkoły w Wielki Świat". "Meritum" 2011, nr 3, s. 42-46.
Celem projektu jest rozwinięcie u uczniów klas I-VI wybranych trzech kompetencji kluczowych: matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo-technicznych, społecznych i obywatelskich i umiejętności uczenia się. Beneficjentami projektu są uczniowie klas I-VI małych wiejskich szkół podstawowych, prowadzonych przez lokalne stowarzyszenia rozwoju wsi, samorządy gminne i inne podmioty.
- Zasoński, Sylwester. Obliczanie obwodu i pola za pomocą robota. "TIK w Edukacji" 2016, nr 3, s. 33-35.
Scenariusz zajęć matematyki w szkole podstawowej lub gimnazjum - zbudowanie zdalnie sterowanego robota, którego zadaniem jest dokonywanie pomiarów odległości. Kodowanie w systemie Makeblock.
- Zielińska, Agnieszka. Matematyka w praktyce. [Cz. 1]. "Matematyka" 2016, [nr] 1, s. 26.
Zadania matematyczne mające na celu pokazanie, jak zdobytą wiedzę wykorzystać w życiu codziennym podczas zakupów czy planowania wydatków. Poziom szkoły podstawowej i gimnazjum.
- Zielińska, Agnieszka. Matematyka w praktyce - ciąg dalszy. [Cz. 2]. "Matematyka" 2016, [nr] 2, s. 21.
Zadania matematyczne mające na celu pokazanie, jak zdobytą wiedzę wykorzystać w życiu codziennym. Poziom szkoły podstawowej i gimnazjum
- Zielińska, Agnieszka. Połącz w pary pierwiastki. "Matematyka" 2016, [nr] 2, s. 22-23.
Zestawy zadań. Poziom szkoły podstawowej i gimnazjum.
- Żołnierczyk, Magdalena. Wzajemne położenie okręgów. "Matematyka" 2019, nr 3, s. 32-36.
Lekcja powtórzeniowa w GeoGebrą dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich.
{slider Wydawnictwa zwarte}
- Dzieci badają świat : scenariusze projektów edukacyjnych rozwijających kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne oraz umiejętność uczenia się w kl. 4-6 SP. prowadząca Elżbieta Tołwińska-Królikowska. Warszawa : Federacja Inicjatyw Oświatowych, 2013.
Wersja online książki
- Kotyra, Dušan, Sivošová, Alica. Jak rozwiązywać zadania tekstowe z matematyki : poradnik dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Tł. Grażyna i Mieczysław Balowscy. Wyd. 2. Opole : Wydawnictwo Nowik, 2013.
Czy rozwiązywanie zadań tekstowych jest trudne? NIE! Trzeba jedynie umieć dobrać odpowiednią metodę, bo jak mówią autorzy poradnika: „Każdy z nas urodził się z określonymi zdolnościami matematycznymi i to właśnie one często decydują o tym, którą metodę wybieramy”. Ta książka z pewnością pomoże Ci dobrać odpowiednią metodę i rozwiązać każde zadanie.
- Kotyra, Dušan, Sivošová, Alica. Jak rozwiązywać zadania z ułamkami : poradnik dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Tł. Grażyna i Mieczysław Balowscy. Wyd. 2. Opole : Wydawnictwo Nowik, 2013.
Ułamek to jedno z najstarszych pojęć matematycznych, które poznać, zrozumieć i umiejętnie stosować musi już uczeń szkoły podstawowej. Książka jest poradnikiem dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Jej celem jest przybliżenie uczniowi samego ułamka i jego rodzajów, działań na ułamkach i z ułamkami, nauczenie go rozwiązywania różnorodnych zadań z ułamkami. Zadania dotyczą sytuacji „z życia wziętych”, by pokazać przydatność wiedzy o ułamkach w praktyce, oraz zagadnień międzyprzedmiotowych występujących na sprawdzianach i egzaminach.
- Pisarski, Marek. Metody poszukujące w edukacji matematycznej w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole ponadpodstawowej. Z. 1, Jak wykorzystać metody problemowe w edukacji matematycznej? Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
Nauczyciel jako coach, metoda problemowa i jej rodzaje, przykłady zadań problemowych dla uczniów klas IV-VIII, zadania konstrukcyjne.
Wersja online książki
- Pisarski, Marek. Metody poszukujące w edukacji matematycznej w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole ponadpodstawowej. Z. 2, Jak wykorzystać metodę projektów w edukacji matematycznej? Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
Dlaczego warto korzystać z metody projektów w edukacji matematycznej?, specyfika metody projektów w edukacji matematycznej, etapy realizacji metody projektów, przykłady tematów do realizacji metodą projektów oraz uwagi do ich realizacji.
Wersja online książki
- Pisarski, Marek. Metody poszukujące w edukacji matematycznej w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole ponadpodstawowej. Z. 3, Jak wykorzystać studium przypadku w edukacji matematycznej? Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
Studium przypadku jako metoda dydaktyczna, praktyczne wskazówki, studium przypadku w edukacji matematycznej.
Wersja online książki
- Pisarski, Marek. Rozwijanie kompetencji miękkich w edukacji matematycznej w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole ponadpodstawowej. Z. 1, Jak rozwijać postawę przedsiębiorczą za pomocą edukacji matematycznej? Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
Kompetencje miękkie w szkole i poza nią oraz złudne poczucie kompetencji, rozwój kompetencji miękkich a edukacja matematyczna, przedsiębiorczość a podstawy programowe, pomysły do zastosowania na zajęciach edukacji matematycznej.
Wersja online książki
- Pisarski, Marek. Rozwijanie kompetencji miękkich w edukacji matematycznej w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole ponadpodstawowej. Z. 2, Jak rozwijać racjonalne decydowanie za pomocą edukacji matematycznej? Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
Racjonalne decydowanie a praca w grupie, podejmowanie decyzji a zjawisko tunelowania, przykłady zadań i sytuacji dydaktycznych kształcących racjonalne decydowanie.
Wersja online książki
- Pisarski, Marek. Rozwijanie kompetencji miękkich w edukacji matematycznej w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole ponadpodstawowej. Z. 3, Jak rozwijać myślenie długofalowe za pomocą edukacji matematycznej? Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
Myślenie długofalowe jako proces rozciągnięty w czasie a cele dydaktyczne, myślenie długofalowe i cele strategiczne a strategiczne planowanie, plan rozwijania długofalowego myślenia naszych uczniów.
Wersja online książki
- Pisarski, Marek. Rozwijanie kompetencji miękkich w edukacji matematycznej w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i szkole ponadpodstawowej. Z. 4, Jak rozwijać efektywność osobistą za pomocą edukacji matematycznej?Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
Rozwijanie efektywności osobistej uczniów w zakresie uczenia się matematyki, opracowanie projektu długofalowego "Podnoszenie osobistej efektywności ucznia".
Wersja online książki
- Szwajkowski, Witold. Matematyka a przyroda : pomysły na niezwykłe zajęcia dla klas IV-VI. Poznań : Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze, 2016.
W ciekawy i niebanalny sposób pokazuje zależności między matematyką a światem przyrody. Stanowi cenne źródło wiedzy i inspiracji dla nauczycieli szkolnych, korepetytorów, rodziców i wszystkich zainteresowanych nauką matematyki dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej. Autor, doświadczony nauczyciel, stawia ciekawe pytania, które rozbudzą dziecięcą wyobraźnię (np. Czy zwierzęta potrafią liczyć? Dlaczego czapla stoi na cienkiej nodze i się nie przewraca?) i w interesujący sposób stara się wskazać możliwe rozwiązania. Niezbędnym uzupełnieniem książki są materiały dodatkowe na CD. Znajdujące się na płycie barwne fotografie, rysunki, wykresy i wzory matematyczne przeznaczone są do wykorzystania podczas zajęć dydaktycznych z uczniami lub w pracy indywidualnej z dziećmi.
- Świercz, Joanna. Bingo matematyczne. Opole : Wydawnictwo Nowik, 2014.
Książka zawiera ponad 1500 zadań zebranych w 50 zestawach, które służą do gry w Bingo Matematyczne. Zasady tej gry są bardzo proste i może grać w nią każdy, potrzeba do niej jedynie kartki papieru i czegoś do pisania. Zadania są opracowane z myślą o uczniach klas IV-VI szkoły podstawowej.
- Świercz, Joanna. Matma inaczej : kodowanie czyli Pomysły na przełamanie lekcyjnej rutyny. Opole : Wydawnictwo Nowik, 2020.
Książka zawiera przykłady matematycznych zabaw, gier, kart pracy dla przedszkolaków, uczniów klas I–III oraz IV–VIII szkoły podstawowej.
Matematyczne kodowanie łączy w sobie nabywanie wiedzy matematycznej i programistycznej. Zaproponowane w książce zabawy, zadania, karty pracy, matematyczne podchody i edukacyjne pokoje zagadek zawierają elementy aktywności artystycznej i fizycznej. Mamy nadzieję, że znajdujące się w książce przykłady staną się dla czytelnika inspiracją i zachętą do podjęcia przygody z kodowaniem na zajęciach matematycznych w przedszkolu, klasie lekcyjnej w szkole podstawowej czy zajęciach świetlicowych.
{slider Dokumenty elektroniczne}
- MNBT : matematyka nie musi być trudna : program edukacyjny. Program. Opole FOXE, [ca 2018].
To program edukacyjny dla uczniów szkoły podstawowej ze specyficznymi problemami z nauką matematyki. Realizuje on zadania z zakresu równań z „kreską”, osi liczbowej, prostych równoległych, przecinających się, prostopadłych, rysowania kwadratów i prostokątów o zadanych wartościach, dziesiątkowego systemu pozycyjnego i innych.
{slider Edukacyjne zasoby Internetu}
- Bieńkowska, Małgorzata. Jak rozwijać kompetencje matematyczne uczniów? : scenariusz zajęć warsztatowych dla nauczycieli. [online]. [Dostęp 10 czerwca 2020 r.]. Dostępny na: https://www.ore.edu.pl/wp-content/plugins/download-attachments/includes/download.php?id=18081.
- Borgensztajn, Joanna [i in.]. Wytyczne do tworzenia programów nauczania i scenariuszy zajęć. [online]. [Dostęp 10 czerwca 2020 r.]. Dostępny na: https://www.ore.edu.pl/wp-content/uploads/2018/03/wytyczne-do-tworzenia-programow-nauczania.pdf.
Istotnym elementem budowy programu jest odwołanie się do naukowej koncepcji wychowania z uwzględnieniem kompetencji kluczowych kształtowanych u dzieci już na etapie wychowania przedszkolnego.
- Dąbrowska, Marzenna. Rozwijanie kompetencji matematycznych – solo czy w zespole? [online]. [Dostęp 10 czerwca 2020 r.]. Dostępny na: https://www.ore.edu.pl/wp-content/plugins/download-attachments/includes/download.php?id=18197.
- Grońska, Małgorzata, [i in.]. Kształcenie kompetencji kluczowych na matematyce i przedmiotach przyrodniczych. Poradnik dla asystentów szkoły, nauczycieli matematyki i przedmiotów przyrodniczych. [Dostęp 10 czerwca 2020 r.]. Dostępny na: https://as.ceo.org.pl/sites/as.ceo.org.pl/files/ksztalcenie_kompetencji_kluczowych.pdf.
Niniejszy poradnik powstał na potrzeby asystentów i asystentek szkoły, nauczycieli/nauczycielek matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych. W intencji autorów zawarte w nim materiały powinny posłużyć jako inspiracja do wzbogacania warsztatu metodycznego. Opisane dobre praktyki mogą pomóc w lepszym kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniów na różnych szczeblach naszego systemu edukacji.
{/sliders}
Opracowanie:
Anna Kokot-Rutkowska
Wydział Informacji Edukacyjnej Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu