logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

dolnyslask 25lat

 Facebook Biblioteki  Twitter Biblioteki  instagram Biblioteki  Odnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książek  youtube Biblioteki

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

Tematyczne zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 2011-2020 opracowane w oparciu o publikacje dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Kompetencje cyfrowe w edukacji przedszkolnej

{slider Artykuły z wydawnictw ciągłych}

  •  Borowiecka, Agnieszka. Apki na iPadki. Cz. 3. "EduFakty - Uczę Nowocześnie" 2013, nr 25, s. 4-10.
    Prezentacja i opis działania aplikacji na telefon lub tablet dotyczące nauczania matematyki - od najprostszych dla przedszkolaków i uczniów edukacji wczesnoszkolnej po szkołę średnią.
  • Broda-Bajak, Maria. Komputer w przedszkolu?. "Bliżej Przedszkola" 2011, nr 1, s. 56-57.
    Organizowanie zajęć  z wykorzystaniem komputera.
  • Chmiel, Joanna. Mój przyjaciel komputer : scenariusz zajęć dla najstarszej grupy przedszkolnej. "Bliżej Przedszkola" 2014, nr 7/8, s. 100-[103].
    Zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
  • Dziamska, Dorota. Cyfrowe, matematyczne, społeczne, komunikacyjne, kluczowe ... kompetencje : czy podstawa programowa wychowania przedszkolnego o nich zapomniała?. "Wychowanie w Przedszkolu" 2019, nr 4, s. 34-38.
    Kluczowe kompetencje a podstawa programowa.
  • Janczak, Dorota. Programowanie od przedszkola. "Wychowanie w Przedszkolu" 2013, nr 7.dod.Poradnik Prawny Nauczyciela i Dyrektora Przedszkola s. 6-8.
    Kiedy zacząć. Jak wprowadzić dzieci w świat programowania. Czego używać.
  • Janczak, Dorota. Tablety w przedszkolu. "Wychowanie w Przedszkolu" 2013, nr 9.dod.Poradnik Prawny Nauczyciela i Dyrektora Przedszkola s. 7-8.
    W jaki sposób wykorzystać tablety w przedszkolu. Do czego można wykorzystać tablety.
  • Janczak, Dorota. TIK - poradnik dla kreatywnych nauczycieli. "Wychowanie w Przedszkolu" 2012, nr 7.dod.Poradnik Prawny Nauczyciela i Dyrektora Przedszkola s. 6-7.
    Wykorzystanie nowych technologii w pracy z dziećmi przedszkolnymi. Przykładowe możliwości edukacyjnego wykorzystania TIK. Sprzęt. Przykładowe oprogramowanie do zainstalowania. Aplikacje działające online. Materiały edukacyjne dostępne w Internecie. Przykładowe strony i serwisy internetowe.
  • Jaworski, Krzysztof. Nowoczesne technologie w edukacji przedszkolnej. "TIK w Edukacji" 2017, nr 4, s. 50-53.
    Rozmowa z oligofrenopedagogiem, koordynatorem ogólnopolskiego programu edukacyjnego Mistrzowie Kodowania i Mistrzowie Kodowania Junior - Krzysztofem Jaworskim na temat specyfiki pracy z nowoczesnymi technologiami w przedszkolu.
  • Grzęda, Marzena. WebsQie Smykusie, czyli WebQuest w przedszkolu. "Meritum" 2018, nr 3, s. 152-156.
    Edukacja poprzez zabawę z wykorzystaniem komputera w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym. Wprowadzanie dziecka w świat TIK - Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej.
  • Klaska, Justyna. Z komputerem na Ty. "Bliżej Przedszkola" 2011, nr 1, s. 61-64.
    Program dla dzieci pięcio- i sześcioletnich. Zajęcia z komputerem. Komputer a różne formy aktywności. Nauczyciel i dziecko wobec TI.
  • Krauze, Monika. "Smykusiowa Polska" : WebQuest w przedszkolu. "Wychowanie w Przedszkolu" 2013, nr 7, s. 26-28.
    Cykl spotkań z pięciolatkami. Projekt edukacyjny z udziałem rodziny dziecka wykorzystujący zasoby Internetu.
  • Kurzak, Ewa. "Ferie z myszką" - warsztaty technologii informacyjno-komunikacyjnej w przedszkolu. "Przed Szkołą" 2012, [nr] 1, s. 19-21.
    Omówienie zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy z przedszkolakami: zabawa w animowane rysunki na tablicy interaktywnej, powiększanie przedmiotów poprzez mikroskop cyfrowy, wirtualne lego, nagrywanie kompozycji dźwiękowych.
  • Łoskot, Małgorzata. Entliczek, Pentliczek, Czerwony Stoliczek, A Na Tym Stoliczku... : o edukacyjnych grach komputerowych nawet dla dwulatków. "Doradca Nauczyciela Przedszkola" 2011, nr 1, s. 50-51.
    Korzyści dla rozwoju dziecka we wczesnym wieku przedszkolnym wynikające z edukacyjnych gier komputerowych wykorzystywanych w przedszkolu i w domu.
  • Małyska, Aleksandra. Przedszkolak w sieci. "Wychowanie w Przedszkolu" 2011, nr 10, s. 24-30.
    Znaczenie komputerów i gier komputerowych dla rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Pozytywny wpływ gier komputerowych na prawidłowe kształtowanie się procesów psycho-poznawczych. Komputery we wczesnej edukacji jako nieodłączny element postępu cywilizacyjnego.
  • Mądrowska, Wiesława. Podstawy kompetencji cyfrowych dzieci w wieku przedszkolnym - wyzwanie na miarę XXI wieku. "Monitor Dyrektora Przedszkola" 2019, nr [2] (99), s. 39-41.
    Kompetencje cyfrowe - korzyści, zagrożenia, mądra edukacja.
  • Media w edukacji. "Monitor Dyrektora Przedszkola" 2016, nr 77, s. 35-38.
    Od czego zacząć pracę z TIK. Korzyści ze stosowania TIK. Technologie multimedialne w edukacji małych dzieci. Szanse stwarzane przez TIK dla rozwoju dzieci w wieku 3-6 lat.
  • Micorek, Iwona. Programowanie - czas start... już w przedszkolu. "Monitor Dyrektora Przedszkola" 2016, nr 75, s. 54-58.
    Jak programować/kodować w przedszkolu.
  • Micorek, Iwona. Webquest : innowacyjna i nowoczesna metoda nauczania : praktyczne porady i przykłady. "Monitor Dyrektora Przedszkola" 2016, nr 77, s. 47-51.
    Zastosowanie innowacyjnej metody nauczania łączącej w sobie wykorzystanie tradycyjnych mediów takich jak książki, czasopisma itp. z bardziej nowoczesnymi, jak komputer, smartfon, tablet do pogłębiania znajomości tradycji bożonarodzeniowych i karnawałowych przez przedszkolaki i ich rodziców. Wskazówki i zadania do przeprowadzenia projektu.
  • Pasternak, Agnieszka. Przedszkolak i bezpieczny komputer : scenariusz zajęć dla starszaków. "Bliżej Przedszkola" 2014, nr 6, s. 20-21.
  • Przykład wykorzystania TIK w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. "Monitor Dyrektora Przedszkola" 2016, nr 77, s. 39-40.
  • Sobkowiak, Monika. Nowe technologie w świecie przedszkolaka. "Przedszkole" 2019, nr 5, s. 56-59.
    Stosowanie nowych technologii przez nauczyciela i dzieci, zasady bezpieczeństwa, umiejętność obsługi, poszukiwanie informacji, profilaktyka mowy nienawiści. Kodowanie, tworzenie schematów, rozumienie algorytmów.
  • Świć, Anna. Przedszkolak w świecie kodowania. "Przedszkole : miesięcznik dyrektora" 2018, nr 7, s. 56-59.
    Propedeutyka programowania.
  • Świć, Anna. Mistrzowie Kodowania Junior w Przedszkolu nr 83 w Lublinie. "Wychowanie w Przedszkolu" 2016, nr 9, s. 46-49.
    Bezpieczne i kreatywne wykorzystanie nowoczesnych technologii przez dzieci.
  • Świć, Anna. Wstęp do programowania z robotami Dash i Dot. "IT w Edukacji" 2016, nr 2, s. 22-24.
    Wprowadzenie przedszkolaków w świat programowania - tworzenia zdarzeń, algorytmów, sekwencji i pętli - scenariusz zajęć w przedszkolu lub szkole.

{slider Wydawnictwa zwarte}

Wydawnictwa zwarte

  • Pietrasik-Kulińska, Kinga, Szuba, Dorota, Stańdo, Jacek. Edukacja informatyczna dzieci młodszych. Z. 1, Kształcenie umiejętności posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi przez dzieci młodsze. Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2017.
    W publikacji: Narzędzia TIK w nauczaniu wczesnoszkolnym ; Metody i techniki aktywizujące w nauczaniu zintegrowanym.
  • Stępień-Rejszel, Kamila Olga. Media elektroniczne a rozwój dziecka. Poznań : Forum, cop. 2019.
    W publikacji: Media elektroniczne a emocje najmłodszych. Tablet, smartfon - wróg, czy przyjaciel w kształtowaniu rozwoju emocji ; Rozwój dziecka a media elektroniczne ; Urządzenia mobilne jako sprzymierzeniec?
  • Świć, Anna. Kodowanie na dywanie : w przedszkolu, w szkole i w domu. Opole : Wydawnictwo Nowik, 2017.
    Od września 2017 nauką programowania objęci zostaną wszyscy uczniowie szkół podstawowych. Jak mogą wyglądać takie zajęcia? Czy zawsze do ich przeprowadzenia niezbędny jest sprzęt komputerowy? Absolutnie nie, podstawowe zagadnienia programistyczne można wdrażać podczas zabaw bazujących na aktywności uczniów – bez użycia tabletów, smartfonów czy komputerów. Zabawy wprowadzające dzieci w świat kodowania sprawdzą się zarówno w przedszkolu, szkole jak i w domu, trzeba je tylko starannie dobrać do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci. Każdy rozdział to propozycja zabaw z wykorzystaniem innego materiału dydaktycznego. Zabawy pogrupowane są i oznaczone symbolami, podzielone na odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów klas 1–3 i zabawy do wykorzystania w domu, z rodzicami.
  • Wpływ technologii na rozwój dziecka. Red. Patryk Cichoracki, Kinga Kamińska]. Poznań : Forum Media Polska, cop. 2017.
    Książka adresowaną jest przede wszystkim do nauczycieli, począwszy od nauczycieli wychowania przedszkolnego, poprzez tych zajmujących się edukacją wczesnoszkolną, aż po nauczycieli starszych klas szkoły podstawowej. Sporo miejsca poświęcono omówieniu zmian w kształceniu informatycznym, wprowadzonym przez nową podstawę programową. Dalej nauczyciele z różnych poziomów nauczania znajdą wskazówki, jak ciekawie realizować założenia nowej podstawy, w sposób dostosowany do możliwości i wieku dzieci. Jest to bardzo inspirująca książka, która pokazuje, w jaki sposób szkoła podstawowa i przedszkole powinny przygotowywać dzieci do życia we współczesnym świecie. Jak w sposób mądry wychować cyfrowych użytkowników, nie biernych odbiorców, a świadomych użytkowników i twórców.

{slider Edukacyjne zasoby Internetu}

  • Adamczyk, Dariusz. Rozwijanie kompetencji cyfrowych. [online]. [Dostęp 11 maja 2020 r.]. Dostępny na: https://edurada.pl/artykuly/rozwijanie-kompetencji-cyfrowych/ .
    Świat edukacji 2018 wymaga specjalistycznej wiedzy. Nowoczesny proces dydaktyczny opiera się w dużym stopniu na kompetencjach cyfrowych.
  • Kompetencje cyfrowe: kluczowe kompetencje nauczycieli i uczniów XXI wieku. [online]. [Dostęp 11 maja 2020 r.]. Dostępny na: https://www.schooleducationgateway.eu/pl/pub/resources/tutorials/digital-competence-the-vital-.htm .
    Kompetencje cyfrowe są konieczne w nauce oraz w pracy i sprawiają, że stajemy się aktywnymi członkami społeczeństwa. W odniesieniu do edukacji tak samo ważna jak zrozumienie samych kompetencji jest wiedza na temat sposobów ich rozwijania. Dowiedz się więcej z tej instrukcji!
  • Kowalska, Wiktoria. Klucz do rozwoju przedszkolaka. [online]. [Dostęp 7 maja 2020 r.]. Dostępny na: https://www.mac.pl/aktualnosci/klucz-do-rozwoju-przedszkolaka.
    Kompetencje kluczowe doskonale wpisują się w obszary realizacji podstawy programowej – w fizyczny, emocjonalny, społeczny i poznawczy obszar rozwoju dziecka. Kształtowanie kompetencji kluczowych to nie tylko wiedza, to także dostarczanie dziecku wielu okazji do samodzielnego działania, dzięki którym wyrobi sobie odpowiednie nawyki i praktyczne umiejętności, które umożliwią mu przyjmowanie odpowiednich postaw w przyszłości.
  • Kształtowanie kompetencji kluczowych. [online]. [Dostęp 7 maja 2020 r.]. Dostępny na: http://przedszkolenumer5.pl/ksztaltowanie-kompetencji-kluczowych/.
    Proces kształtowania i rozwijania kompetencji kluczowych trwa przez całe życie, a jego instytucjonalnym początkiem jest uczestnictwo dziecka w różnych formach edukacji przedszkolnej.
  • Rozwijanie kompetencji kluczowych. [online]. [Dostęp 7 maja 2020 r.]. Dostępny na: http://przedszkole80szczecin.szkolnastrona.pl/p,127,rozwijanie-kompetencji-kluczowych.
    Kompetencja jest strukturą poznawczą na którą składa się wiedza, umiejętności oraz postawa. Kompetencje kluczowe odgrywają w przedszkolu wyjątkową rolę. Stanowią podstawowe, najważniejsze i najistotniejsze umiejętności, które powinno nabyć każde dziecko.
  • Soszyńska-Kalinowska, Magdalena. Czy kompetencje kluczowe można kształtować już w przedszkolu - część 1. [online]. [Dostęp 7 maja 2020 r.]. Dostępny na: https://edurada.pl/artykuly/czy-kompetencje-kluczowe-mo-na-kszta-towac-ju-w-przedszkolu-cz-c-1/.
    Pojęcie kształtowania kompetencji kluczowych pojawia się wprost dopiero w podstawie programowej kształcenia ogólnego w szkole podstawowej. Nie oznacza to, że na poziomie przedszkola ten temat nie powinien zajmować nauczycieli.
  • Zadania przedszkola w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych. [online]. [Dostęp 7 maja 2020 r.]. Dostępny na: http://zsp20.wroclaw.pl/wp-content/uploads/2018/12/KOMPETENCJE-KLUCZOWE.pdf.
    Naturalne procesy, jakim podlega dziecko w okresie przedszkolnym, a w szczególności proces rozwojowy dziecka pozwalają na jego stymulację w kierunku kształtowania kompetencji kluczowych.

{/sliders}

 

Opracowanie:

Anna Kokot-Rutkowska
Wydział Informacji Edukacyjnej Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu

 

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

Kontakt

Centrala:
symbol słuchawkaB
71 377 28 01
Czytelnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 04
Wypożyczalnia:
symbol słuchawkaB
71 377 28 03

Dolnośląskie biblioteki pedagogiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

epuap logo