Gorący temat, obecny nie tylko w rozmowach nauczycieli, uczniów i rodziców. W naszej bazie Edukacja znaleźć można artykuły, w których na ten temat piszą autorzy w najnowszych numerach czasopism.
Dla zainteresowanych osób cyfrowe kopie artykułów dostępne poprzez zamówienie składane na adres:
Propozycje;
- Mironiuk, Alicja. E-przedszkole : w poszukiwaniu zdalnych rozwiązań dydaktycznych. „Przedszkole” 2020, nr 4, s. 52-55.
W artykule podano porady w jaki sposób nauczyciele edukacji przedszkolnej mogą spotkać się ze swoimi uczniami w wirtualnym kole, jak w warunkach nauki zdalnej realizować podstawę programową.
Hasło przedmiotowe:
- Wychowanie przedszkolne -- formy pracy z dziećmi
- Technologie informacyjno-komunikacyjne
- Nauczanie na odległość
- Danieluk, Maciej. Szkoła online : narzędzia ułatwiające nauczanie zdalne. „Sygnał” 2020, nr 4 s. 21-25.
W artykule omówiono kilka praktycznych narzędzi internetowych ułatwiających kontakt zdalny między nauczycielem a uczniem oraz aplikacje edukacyjne.
Hasło przedmiotowe:
- Technologie informacyjno-komunikacyjne
- Nauczanie na odległość
- Brewczyńska, Magdalena. Była sobie kostka : wirtualna rzeczywistość w krainie książki. „Biblioteka - Centrum Informacji” 2019, [nr] 4, s. 3-4.
Przedstawiono narzędzia pomocne w edukacji zdalnej, np. podczas zajęć biblioterapeutycznych (Moment AR), do zajęć uzupełniających z biologii, nauk przyrodniczych (MR BODY) itd.
Hasło przedmiotowe:
- Nauczanie na odległość
- Jędryczkowski, Jacek. Masowy otwarty kurs online w procesie samokształcenia. „Lubelski Rocznik Pedagogiczny (czasopismo elektroniczne)” T. 38, z. 4 (2019), s. [167]-180.
W artykule podjęto temat szerokiego dostępu do materiałów edukacyjnych. Opublikowanie w serwisie YouTube filmów i prezentacji wiąże się z uzyskaniem dostępu do szeregu raportów oraz ich zestawień. Śledzenie wskaźników utrzymania uwagi w powiązaniu z możliwością filtrowania wyników według wielu kryteriów pozwala na formułowanie szerokiego zakresu problemów badawczych. Obecnie pełnią funkcję masowego otwartego kursu online (MOOC), przyciągając uwagę setek tysięcy odbiorców. W ten sposób zaistniała możliwość uogólnienia dotychczasowych obserwacji w odniesieniu do bardzo szerokiego grona odbiorców. Podjęto zatem próbę odpowiedzi na pytania dotyczące strategii uczenia się w procesie samokształcenia internautów.
Hasło przedmiotowe:
- Technologie informacyjno-komunikacyjne
- Nauczanie na odległość
- Kuruliszwili, Sergo. Samokształcenie i technologie informacyjne - zmienność form i trudność klasyfikacji. „Edukacja Ustawiczna Dorosłych” 2019, [nr] 1, s. 39-50.
Przybliżenie pojęcia „samokształcenie” w nowych kontekstach powszechności mediów elektronicznych. Usytuowanie zdefiniowanego w innych publikacjach pojęcia „e-learning incydentalny” w kontekście zmian sposobów samokształcenia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Omówienie wyników badań dotyczących kwestii mediów społecznościowych jako narzędzia samokształcenia.
Hasło przedmiotowe:
- Samokształcenie -- samokształcenie ucznia
- Technologie informacyjno-komunikacyjne
- Nauczanie na odległość
Przygotowała: Elżbieta Kowalewska
Wydział informacji edukacyjnej