logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

SCM - Aktywna biblioteka - wirtualne spotkania konferencyjne

Wkrótce po raz kolejny obchodzić będziemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto obchodzone jest od 1999 roku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.

Wykłady konferencyjne SCM - Aktywna biblioteka

Jak co roku w październiku zapraszamy Państwa do dyskusji na różne tematy. Proponujemy specjalne wirtualne spotkania konferencyjne - co tydzień poruszć będziemy inny temat, każdy niezwykle ważny w pracy bibliotekarzy. Przedstawimy pomysły i inspiracje do pracy w bibliotece, bardziej i mniej znane metody i sposoby pracy z kśiążką. Zaprezentujemy także subiektywnie wybrane publikacje wspierające edukację czytelniczą. Tak jak w ubieglym roku przygotowaliśmy (nie)konferencję, która będzie trwała cały miesiąc. Obradujemy w każdym tygodniu na wirtualnych spotkaniach konferencyjnych.

XV edycja projektu Szkolne Centra Multimedialne - Aktywna biblioteka już od 7 października w wirtualnej przestrzeni DBP we Wrocławiu. Zapraszamy na cykl ciekawych  spotkań ze specjalistami z różnych dziedzin, jednak zawsze ukierunkowanych na działania bibliotekarzy. Motywem przewodnim jest praca z książką. Święto Bibliotek Szkolnych trwa cały miesiąc!

Webinaria i szkolenia są nieodpłatne. Zgłoszenia przyjmujemy przez formularze online. Liczba miejsc ograniczona. Zawsze od 13.00.

Wykłady:

  • 7 października - Książki pachnące wrażeniami- jak odkrywać w młodych czytelnikach kolejne warstwy książek? - Małgorzata Swędrowska 

Spotkanie z dobrą książka pomaga zanurzyć dzieci w świecie wartości i znaleźć odpowiedzi na rozmaite pytania, również te, związane z dobrem i złem, prawdą i kłamstwem, kim jest człowiek? Na wybranych przykładach, doświadczymy na sobie czym jest czytanie wrażeniowe i jak rozszerza się światopogląd dziecka pod wpływem dobrze napisanego tekstu i świetnej ilustracji.

  • 11 października - Biblioteczne inspiracje - Agnieszka Halicka - lista uczestników zamknięta
  • 21 października - Nie recenzja, nie streszczenie - alternatywny sposób na reklamę książki - Beata Malentowicz - lista uczestników zamknięta 

Spotkanie, podczas którego zapoznamy się z wybranymi formami pracy z tekstem, takimi które zaangażują czytelników, zachęcą do czytania książek. Poznamy tajniki budowania prostego, ale intrygującego booktalkingu i jeszcze go nagramy w formie podcastu.

  • 26 października - Biblioterapia jako niekonwencjonalna metoda pracy nauczyciela z uczniem przedszkolnym i w młodszym wieku szkolnym - dr Urszula Tobolska - formularz zgłoszeniowy 

Celem spotkania jest przedstawienie edukacyjnego potencjału tekstów literackich. Dostarcza wiedzy z zakresu doboru i wykorzystania tekstów edukacyjnych, wychowawczych i terapeutycznych adresowanych do ucznia w młodszym wieku szkolnym i przedszkolnym. Treści zgodne z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w bieżacym roku szkolnym.

Zapraszamy na webinaria.

Prelegenci:

Małgorzata Swędrowska - pedagożka, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, autorka książek dla dzieci i publikacji dla dorosłych. Buduje mosty między światem dziecka a światem literackim.

Agnieszka Halicka -  nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie i trenerka prowadząca szkolenia dla nauczycieli. Publikuje na blogach i w czasopismach. Prowadzi kanał eduTriki w serwisie YouTube, blog edutriki.pl oraz stronę na Facebooku: EduTriki – Agnieszka Halicka. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Jest Ambasadorką Genially, Wakeleta, Flipgrida, SMART Technologies oraz Ambasadorką eTwinning w Polsce. Należy do grona Microsoft Innovative Educator Expert. Znalazła się na Liście 100 osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce w 2020 roku.

Beata Malentowicz - nauczycielka bibliotekarka w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu. Przez różne aktywności wspiera użytkowników biblioteki w ich codziennej pracy. Prowadzi szkolenia zarówno z zakresu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej w pracy dydaktycznej,  jak i promocji czytelnictwa. Uzyskała wyróżnienie Dolnosląski Bibliotekarz Roku 2020.

dr Urszula Tobolska – edukator Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Ukończyła 3 stopniowy kurs z biblioterapii. Prowadzi zajęcia z biblioterapii dla uczniów szkół podstawowych i seniorów. Jest koordynatorem kilku sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli.

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników   Odnośnik do Nukat

 

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu