Logo biblioteki w Świdnicy

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 facebook50 3BIP6

  • Slajd1.jpg
  • Slajd2.jpg
  • Slajd3.jpg
  • Slajd4.jpg

dolnyslask 25lat

logo: WikiEduLinki

 logo WEBowa

 logo: IBUK libra

logo: Polona

"Robak" – kampania edukacyjna w oparciu o grę planszową i internetową platformę wiedzy

 

baner projekt Robak

 

W ramach projektu "Robak" - kampanii edukacyjnej w oparciu o grę planszową i internetową platformę wiedzy o narodowej epopei w 190. rocznicę wydania "Pana Tadeusza" serdecznie zapraszamy Nauczycieli do organizowania turniejów w szkołach dla Uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i I i II szkół ponadpodstawowych  na podstawie zasad ujętych w Regulaminie turnieju.

Dodatkowe informacje dotyczące przeprowadzenia turnieju:

  1. Placówki posiadające grę ROBAK organizują ćwierćfinały w dogodnym dla siebie czasie – jednak nie później niż do 15 maja 2024.
  2. Szkoły i instytucje z powiatu świdnickiego, które chcą przeprowadzić turniej, ale nie mają gry, mogą ją wypożyczyć w Bibliotece Pedagogicznej w Świdnicy nie dłużej niż na 2 tygodnie. Turniej jest przeprowadzony na zasadach opisanych w Regulaminie w terminie do 15 maja 2024.
  3. Zamówienie gry proszę przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  4. Elementy wiadomości:
    1. temat: wypożyczenie gry ROBAK
    2. treść: w treści proszę podać nazwę i adres placówki, imię i nazwisko opiekuna turnieju, przewidywaną liczbę uczniów biorących udział w turnieju oraz propozycję optymalnego dla Państwa terminu wypożyczenia. Termin ten będzie zrealizowany tylko w przypadku dostępności gry.
  5. Placówki wypożyczające, pobierają i oddają grę w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy.
  6. Placówki po zakończeniu pierwszego etapu Turnieju dostarczają protokoły przebiegu turnieju (wzór przygotowany przez DBP we Wrocławiu) oraz wypełnione i podpisane formularze zgłoszeniowe laureatów etapu pierwszego na adres: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu, ul. Stanisława Worcella 25-27, 50-448 Wrocław pocztą (liczy się data stempla pocztowego) lub osobiście w terminie do 20 maja 2024.

Dokumenty:

Sekretne życie pszczół - konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych

Sekretne życie pszczół

 

W imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu oraz Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych zapraszamy Uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie związanym z pszczołami.

Rodzaje prac plastycznych dla poszczególnych kategorii wiekowych:

I kategoria - uczniowie klas I-III - książka tunelowa (przestrzenna) na temat wybranych elementów życia pszczół. 

II kategoria - uczniowie klas IV-V - mapa terenu, na którym pracują pszczoły miodne i ludzie.

III kategoria - uczniowie klas VI-VII - gra planszowa promująca działania ludzi na rzecz pszczół.

Termin nadesłania formularza zgłoszeniowego upływa 8 marca 2024 r. Prace należy przesyłać do 22 kwietnia 2024 r.

Kompetencje przyszłości

KompetencjeZachęcamy do zapoznania się z kolekcją materiałów edukacyjnych dotyczących kompetencji przyszłości obejmującą publikacje elektroniczne, blogi, materiały multimedialne oraz materiały dla nauczycieli, opracowaną przez Pracownika Biblioteki Panią Katarzynę Giedrys-Woźny.

 

 

 

 

 

 

Książki o Świdnicy, które warto przeczytać

KorycińskiZachęcamy do przeczytania dwóch historycznych kryminałów świdniczanina Pana Wojciecha Korycińskiego zatytułowanych Tajemnice ulicy Pańskiej i Niebieskie Zakony dostępnych w Bibliotece Pedagogicznej w Świdnicy.

 

 

 

 

 

 

Patroni Roku 2024

Patroni 2024

Zgodnie z Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Patronami roku 2024 zostali: Marek Hłasko, Arcybiskup Antoni Baraniak, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, Kazimierz Wierzyński, Melchior Wańkowicz, Rodzina Ulmów, Zygmunt Miłkowski, Polscy Olimpijczycy.

Informacje o życiu i działalności wybranych przez Sejm Patronów roku dostępne są na stronie DBP we Wrocławiu.

 

 

 

Senat 2024Zgodnie z uchwałami Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2024 ustanowiono rokiem: Edukacji Ekonomicznej, Władysława Zamoyskiego, Witolda Gombrowicza oraz Czesława Miłosza.

Informacje o życiu i działalności wybranych przez Senat Patronów roku dostępne są na stronie DBP we Wrocławiu.

 

 

 

 

 

Szkolenia dla nauczycieli i bibliotekarzy

 SzkoleniaW imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu zapraszamy nauczycieli i bibliotekarzy szkolnych do zapoznania się z ofertą nieodpłatnych szkoleń online zaplanowanych w maju:

Wikipedia na zastępstwo - sieć współpracy i samokształcenia online
WikipediaZapraszamy nauczycieli i bibliotekarzy na spotkania online. Uczestnicy otrzymają zaświadczenie z udziału w szkoleniach.
 
 
 
 
 
28.05. godz. 11.00 - 12.30 - Jak edukować uczniów o prawie autorskim, licencjach Creative commons, domenie publicznej pracując warsztatowo? 
Podczas spotkania dowiesz się:
- skąd możesz legalnie pobierać zdjęcia, grafiki i jak to robić, 
- jak zorganizować kreatywny warsztat tworzenia spersonalizowanych koszulek - co będzie ci potrzebne i ile to będzie kosztowało. 
- jak stworzyć w szkole "modę" na "bycie legalnym" - korzystanie z bezpłatnych, dostępnych, otwartych zasobów cyfrowych. 
 

Sztuczna inteligencja w edukacji

AI w edukacjiZachęcamy do korzystania z bogatych materiałów edukacyjnych na temat sztucznej inteligencji w edukacji. Kolekcję opracowano zgodnie z jednym z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024, który brzmi: "Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji".

 

 

 

 

 

Nowości dla nauczycieli i nie tylko...

NowościNauczycielom, wychowawcom, pedagogom szkolnym, logopedom, studentom oraz uczniom polecamy najnowszą kolekcję książek.

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium wydarzeń na maj

Kalendarium wydarzeń1Zachęcamy nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców do zapoznania się z tematycznymi materiałami edukacyjnymi  zaproponowanymi na maj przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Obejmują one wyselekcjonowane  dostępne w sieci publikacje, artykuły,  filmy, scenariusze, strony, zestawienia bibliograficzne, gotowe quizy.

 

 

 

 

 

Dlaczego należy czytać dzieciom?

PadletNauczycielom przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych polecamy kolekcję infografik, filmów, materiałów informacyjnych, prezentacji i referatów na spotkania z rodzicami na temat roli czytania w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci. Kolekcję opracowała Barbara Rdzanek, kierownik Filii DBP w Jeleniej Górze.

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

WykazZapraszamy do zapoznania się z wykazem książek zakupionych dla Czytelników w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

 

 

 

 

 

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024

EdukacjaZapraszamy Nauczycieli i Wychowawców do zapoznania się z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w nowym roku szkolnym. Polecamy kolekcje materiałów edukacyjnych opracowane przez Pracowników Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

 

 

 

Ukraina - Polska

Ukraina PolskaNauczycielom, Uczniom i ich Rodzicom polecamy kolekcję linków do materiałów dostępnych w Internecie dotyczących języka ukraińskiego i języka polskiego dla obcokrajowców.  Materiały te ułatwią porozumiewanie się Polaków i Ukraińców.

 

 

 

 

 

Projekt  dla uczniów i nauczycieli "Uczymy się razem"

Uczymy sięW imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu zapraszamy nauczycieli i uczniów z dysleksją, uczniów, którzy lepiej się uczą słuchając oraz dzieci uczące się w Polsce z innych krajów do oglądania filmów będących powtórzeniami wiadomości z danego tematu. Przygotowano powtórzenia  dla uczniów kl. VI z biologii, geografii i historii, dla uczniów kl. VII również z biologii, geografii  i historii oraz dla uczniów kl. VIII z biologii, geografii, historii. Filmy są dostępne w Studio nagrań DBP na YouTube.

 

 

 

 

Publikacje o upowszechnianiu czytania

baner poradnik 1baner przedszkole 1 400x220

W imieniu Fundacji Powszechnego Czytania zachęcamy Nauczycieli oraz Rodziców do zapoznania się z publikacją Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania  autorstwa Marii Deskur oraz Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci? napisaną przez Marię Deskur, Agnieszkę Szprycer-Brodowską, Monikę Hałuchę i Ewę Wilczyńską. Wydawcami poradników są Fundacja Powszechnego Czytania, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Polska Izba Książki i Fundacja Olgi Tokarczuk.

 

Dla Rodziców i nie tylko...

Zachęcamy Rodziców i Opiekunów do zapoznania się z dokumentami:

Dzieci w wirtualnej sieciDzieci w wirtualnej sieci. Poradnik dla rodziców. Broszura powstała we współpracy Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Fundacją Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie wskazująca między innymi jasne reguły zachowania w sieci, które rodzice powinni przekazać swoim dzieciom.

 

 

 

 

 

Etat w sieci 2.0Etat w sieci 2.0. Zdrowie psychiczne polskich nastolatków w nauce zdalnej. Raport 2021. Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii na temat skutków inwazji ekranów w czasie lockdownu dla rozwoju i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

 

 

 

 

nastolatki wirtualnym tuneluNastolatki w wirtualnym tunelu. Poradnik dla rodziców.  Mini-poradnik powstały dzięki współpracy trenerów Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z młodzieżą i rodzicami podpowiadający, jak uchronić nastolatka przed sidłami cyberświata dając mu przestrzeń wolności i zaufania.

 

 

 

PatotreściPatotreści w Internecie. Raport o problemie. Raport opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich przedstawiający szczególnie szkodliwy dla najmłodszych odbiorców problem nadawania w sieci patologicznych treści, które wywołują negatywne emocje i promują niebezpieczne zachowania.