IV Spotkania przyrodnicze w Bibliotece – konkurs „Efekt motyla”
Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów klas I – VII dolnośląskich szkół podstawowych. Konkurs jest jednoetapowy, realizowany w trzech kategoriach wiekowych. Konkurs adresowany jest do zespołów uczniowskich (zadanie ma charakter pracy zespołowej).
Przedmiot Konkursu
Przedmiotem tej edycji Konkursu jest wykonanie pracy edukacyjnej na temat motyli (ich życia, roli w przyrodzie, symbolu przemiany czy miejsca w sztuce). Realizacja pracy konkursowej zakłada pracę zespołową klasy. Konkurs będzie realizowany w kategoriach: I kategoria – praca zespołowa – uczniowie klas I - III szkół podstawowych;
II kategoria – praca zespołowa – uczniowie klas IV - V szkół podstawowych;
III kategoria – praca zespołowa – uczniowie klas VI-VII szkół podstawowych.
Cele Konkursu
1. Edukacja przyrodnicza i rozwijanie świadomości ekologicznej:
Przybliżenie uczestnikom wiedzy o motylach, ich różnorodności, cyklu życia oraz roli w ekosystemie.
Zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie dotykają motyle, oraz promowanie działań proekologicznych.
2. Rozwijanie kreatywności i umiejętności twórczych:
Zachęcanie uczestników do tworzenia autorskich książeczek z własnymi ilustracjami, tekstami i grafikami, co wspiera rozwój zdolności artystycznych i literackich.
3. Kształtowanie umiejętności badawczych i pracy z informacją:
Motywowanie uczestników do samodzielnego poszukiwania informacji o motylach, korzystania z różnych źródeł (książek, internetu, obserwacji) oraz opracowywania materiałów w przystępnej i ciekawej formie.
4. Integracja społeczna i współpraca międzypokoleniowa:
Budowanie więzi między uczestnikami (np. uczniami, nauczycielami i rodzicami) poprzez wspólną pracę nad książeczkami, wymianę doświadczeń i udział w wydarzeniach towarzyszących konkursowi.
Więcej, szczegółowych informacji o konkursie na stronie realizatora Konkursu Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu