Z ŻYCIA BIBLIOTEKI
1 luty 1952 r. – założenie Biblioteki Pedagogicznej w Legnicy – jej ówczesny księgozbiór to szafa z książkami w Wydziale Oświaty Powiatowej Rady Narodowej, kierownikiem był Jan Engelmajer. Zaopatrywana była centralnie przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką we Wrocławiu.
Lata 1959-1967 biblioteka umieszczona w siedzibie Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego, przy ul. Jaworzyńskiej 2. W wyniku przeprowadzki Oddziału również przeniesiona do budynku przy ul. Jordana 17.
Rok 1974 to kolejna przeprowadzka, tym razem do pomieszczeń Domu Nauczyciela przy ul. A. Zawadzkiego 7B.
Lata 1960-1975 to wytężona praca, dzięki której zostaje podniesiona ranga biblioteki w środowisku nauczycielskim Legnicy a nawet Dolnego Śląska. Tworzy się zalążek unikatowej kartoteki zagadnieniowej. Największe zasługi na tym polu przypisać należy Józefie i Marianowi Kisielom.
31 sierpnia 1975 r. Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna otrzymuje status wojewódzkiej, odtąd w swej strukturze posiada 4 filie w: Głogowie, Jaworze, Lubinie, Złotoryi.
1978 r. przeprowadzka, do samodzielnego, wyremontowanego i zaadaptowanego przez warsztaty szkolne Technikum i Zasadniczej Szkoły Budowlanej w Legnicy, do budynku przy ówczesnej ul. Lenina 9. Biblioteka doskonaliła i wciąż rozszerzała działalność o nowe formy pracy dla użytkownika i z użytkownikiem.
Lata 1990-1994 to ciężkie, wymagające trudu i dużych nakładów finansowych prace remontowo-budowlane. Do budynku głównego przybudowano 240 m2 powierzchni magazynowej. Dzięki temu od 1995 r. biblioteka mogła funkcjonować w pięknie wyremontowanych pomieszczeniach.
Styczeń 1994 roku – w myśl rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9 czerwca 1993 roku w sprawie organizacji i zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych i w oparciu o statut ramowy – opracowano nowy statut legnickiej biblioteki pedagogicznej, która otrzymała nazwę Biblioteka Pedagogiczna w Legnicy. Również od stycznia 1994 roku Biblioteka Pedagogiczna w Legnicy, decyzją Kuratora Oświaty, stała się samodzielnie finansującą jednostką, prowadzącą także obsługę finansowo-księgową swoich filii. Jako biblioteka wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Legnicy zasięgiem swojej działalności objęła cały obszar przydzielonego do Legnicy województwa. W poszczególnych latach zarządzana była przez: Jana Barana 1975-1988, Antoniego Korzeniowskiego 1988-1992, od 1992 do lutego 2005 – Stefanię Uchańską.
Od 1996 roku dzięki pozyskaniu przychylnych sponsorów – między innymi KGHM Polska Miedź S.A. – już w 1997 roku całkowicie skomputeryzowano wydział gromadzenia i opracowania zbiorów, który zaczął budować bazę katalogową całości zbiorów biblioteki w programie bibliotecznym ISIS/SAPI.
W styczniu 1999 roku nowy podział administracyjny kraju odbiera Legnicy status województwa, a Biblioteka Pedagogiczna – po ponad 20-letniej samodzielności – ponownie zostaje wcielona administracyjnie w szeregi biblioteki wrocławskiej i otrzymuje nazwę Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Oddział w Legnicy. Nie jest to najszczęśliwszy czas dla legnickiej biblioteki, gdyż w przeciągu jednego roku odłączono od jej struktur filie: jaworską, złotoryjską i głogowską, które przeszły pod zarząd samorządów terytorialnych. Włączenie biblioteki w strukturę Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej włączyło ją jednocześnie w prace nad realizacją powstającego Regionalnego Systemu Informacji Pedagogicznej w oparciu o zintegrowany komputerowy program biblioteczny ALEPH. Dotychczasowa baza programu komputerowego ISIS/SAPI została przekonwertowana do ALEPHa.
Rok 2004 to swego rodzaju degradacja placówki do roli Filii. Był to rok zastoju we wszelkiego rodzaju zakupach, a w szczególności nowości wydawniczych.
Luty 2005 r. zakończono wprowadzanie zasobów książkowych do bazy komputerowej w programie ISIS/SAPI, tym samym Biblioteka stała się jedną z nielicznych w kraju, a jedyną na Dolnym Śląsku, która wprowadziła 100 % zasobów do bazy komputerowej.
1 maja 2005 r. na wniosek organu prowadzącego następuje reorganizacja placówki. Zarząd Sejmiku Województwa Dolnośląskiego powołuje Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej we Wrocławiu w skład, którego wchodzą: Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu i jego Filie w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu oraz Biblioteka Pedagogiczna w Legnicy i jej Filie w Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Placówką zarządza oraz pełni bezpośredni nadzór pedagogiczny nad Filiami – Małgorzata Łodyga.
Czas ten będziemy wspominać pozytywnie gdyż min. wtedy właśnie systematycznie dokonywaliśmy zakupów zbiorów, wzbogaciliśmy się o nowy sprzęt elektroniczny, rozwinęliśmy współpracę z Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli, na szerszą skalę służyliśmy metodyczną i merytoryczną pomocą nauczycielom bibliotekarzom bibliotek szkolnych. Wyszliśmy z ofertą nie tylko do oświatowego, ale szeroko pojętego środowiska lokalnego
Po 5 latach funkcjonowania w poprzedniej strukturze od 1 września 2010 r. uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego placówka ponownie zostaje włączona do Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu i tym samym staje się jej Filią. Następuje również wewnętrzna jej reorganizacja, polegająca na likwidacji Wydziału Zarządzania Zbiorami i Wydziału Udostępniania Zbiorów i Informacji. Powstaje Wydział Informacji Edukacyjnej, który otrzymuje częściowo nowe zadania do realizacji.
10 czerwca 2011 r. został uruchomiony moduł Wypożyczalni w systemie bibliotecznym Aleph. Tym samym zaczęliśmy stosować elektroniczne karty biblioteczne, które pozwalały nauczycielom bibliotekarzom na elektroniczną obsługę czytelnika, natomiast czytelnikom na wgląd we własne konto biblioteczne on-line oraz elektroniczne zamawianie książek.
01.09.2012 r. następuje kolejna reorganizacja placówki wiążąca się z całkowitą likwidacją wydziałów i "cięciami" etatów.
W październiku 2012 r. dzięki udziałowi Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu w projekcie Dolnośląska e-szkoła współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, nasza placówka została doposażona w dwa stanowiska komputerowe wraz z drukarką. Pozyskany sprzęt posłuży elektronicznemu udostępnianiu zbiorów naszym Użytkownikom. Biblioteka włącza się w realizację zadań wynikających z projektu. Wdrożenie projektu ma m.in. na celu podniesienie jakości i efektywności kształcenia, które może przebiegać w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie.
Jesień 2012 r. przebiegła w ferworze prac remontowo-budowlanych. Budynek zyskał wyremontowany dach czyli nowe dachówki wraz z blacharką, zmodernizowano sieć teleinformatyczną oraz założono nowe oświetlenie.
W listopadzie 2013 r. po raz pierwszy organizujemy Dni Otwartych Drzwi. Oj! działo się wiele. Zorganizowaliśmy wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia edukacyjne. Od przedszkolaków zaczynając poprzez uczniów i słuchaczy różnych typów szkół, nauczycieli, na emerytach kończąc każdy coś dla siebie znalazł. Pewnie dlatego też okazało się, że dwa zaplanowane dni to zbyt mało, aby wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z oferty. Właśnie dlatego niektóre zajęcia zgodnie z potrzebami użytkowników biblioteki kontynuujemy.
W rok szkolny 2013/2014 wchodzimy z pilotażowym działaniem Wspomagania Szkól i Placówek Oświatowych. Pierwsze porozumienia o wspomaganiu podpisaliśmy ze Szkołą Podstawowa Nr 1 w Legnicy im. Powstańców Wielkopolskich oraz z Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Chojnowie.
Rok szkolny 2014/2015 to seria zmian. Następuje duża redukcja etatów - z ośmiu nauczycieli bibliotekarzy pozostaje trzech. Rozpoczynamy ogrom prac (przenosiny czytelni do wspólnego pomieszczenia z wypożyczalnią, selekcja zbiorów, potem ich pakowanie) związanych z przeprowadzeniem Biblioteki. W końcu w czerwcu 2015 r. zaczynamy rozpakowywanie, wydaje się niezliczonej ilości worków w nowej siedzibie Biblioteki czyli w Zamku Piastowskim w Legnicy przy Placu Zamkowym 1.
Z początkiem roku szkolnego 2015/2016 kończymy urządzanie pomieszczeń w nowej siedzibie – wykładamy, rozkładamy, przesuwamy. Staramy się jak najlepiej dla użytkownika i dla nas zagospodarować otrzymane powierzchnie. 1 października 2015 r. ruszamy z udostępnianiem zbiorów. Praca dnia codziennego wymusza na nas kolejne przemeblowania. Ograniczone możliwości kadrowe, sprzętowe i lokalowe odbijają się na realizacji planowanych zadań, jednak nie poddajemy się trudnościom i robimy co w naszej mocy, aby zadowolić użytkownika. Wszystko wskazuje na to, że nasze zabiegi nie idą na marne, ponieważ poszukujący informacji i jej źródeł, wciąż nas potrzebują i przychodzą – za to im dziękujemy.