Uczniom:
- prezentujemy zintegrowany system informacyjny Biblioteki
- zapoznajemy ze źródłami informacji i wiedzy gromadzonej w bibliotekach
- przygotowujemy do uzyskiwania informacji z tych źródeł
- organizujemy konkursy tematyczne i wystawy prac plastycznych
Tematy zajęć edukacyjnychi:
1. Źródła informacji w bibliotece naukowej na przykładzie Biblioteki Pedagogicznej w Strzelinie.
Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z bazami danych Dolnośląskiego Systemu Informacji Edukacyjnej opartego na zintegrowanym programie bibliotecznym ALEPH oraz przygotowanie do samodzielnego wyszukiwania w nich informacji. Celami szczegółowymi jest zdobycie przez ucznia umiejętności zamawiania książki do Wypożyczalni i Czytelni, umiejętność przygotowania zestawienia bibliograficznego i wydrukowania spisu literatury, przesłania zestawienia bibliograficznego pocztą elektroniczną.
2. Biblioteka nowoczesnym ośrodkiem informacji na przykładzie Biblioteki Pedagogicznej w Strzelinie.
Celem zajęć jest prezentacja Biblioteki i baz danych Dolnośląskiego Systemu Informacji Edukacyjnej.
3. Jak powstają książki?
Zajęcia przeznaczone dla dzieci 5 - 6 letnich. Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowania książką, poznanie zawodów ludzi związanych z jej powstawaniem oraz kształtowanie postaw czytelniczych u dzieci przedszkolnych.
4. Jak powstawało pismo, druk i papier?
Zajęcia przeznaczone dla dzieci przedszkolnych. Mają na celu zapoznanie dzieci z historia pisma, powstawaniem druku i papieru oraz kształtowaniem szacunku do książki.
5. Poznajemy budowę książki.
Celem zajęć jest zaprezentowanie uczniom podstawowych elementów budowy książki i ich funkcji, wskazanie różnic pomiędzy poszczególnymi elementami oraz zapoznanie z podstawowymi pojęciami tj. autor, tytuł spis treści, ilustrator, wydawca i in. Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.
6. Moja książka - nie książka - tworzymy książkę elektroniczną.
Adresatem zajęć są uczniowie szkoły podstawowej. Celem zajęć jest rozwijanie umiejętności tworzenia przez ucznia wypowiedzi pisemnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz wzrost motywacji uczniów do nauki, zachęta do czytania.
7. Czasopismo źródłem wiedzy i informacji.
Celem zajęć jest kształtowanie nawyków czytania prasy oraz sposobów korzystania z niej, poznanie walorów czasopisma jako aktualnego źródła informacji oraz zapoznanie z komputerową bazą EDUKACJA - baz bibliograficzna artykułów z czasopism. Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i gimnazjów.
8. Wyrobiska Ziemi Strzelińskiej.
Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, mające na celu zapoznanie uczniów z bogactwami naturalnymi powiatu strzelińskiego i rozwijanie zainteresowań regionem.
9. Wykorzystanie wydawnictw informacji bezpośredniej w pracy własnej ucznia.
Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z wydawnictwami informacji bezpośredniej, poznanie podziału i budowy haseł w słownikach, encyklopediach i leksykonach oraz wyrobienie nawyku korzystania z tych źródeł. Zajęcia przeznaczone są dla klas gimnazjalnych.
10. Szukamy informacji o Strzelinie i regionie.
Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z komputerowymi bazami biblioteki, wyszukiwanie w nich książek i artykułów dotyczących Strzelina oraz prezentacja portali internetowych publikujących informacje o regionie strzelińskim. Scenariusz zajęć przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
11. Bohaterowie naszych bajek
Celem zajec jest zapoznanie dzieci z najpopulatniejszymi postaciami z bajek, rozwijanie zainteresowania ksiażką oraz zwrócenie szczególnej uwagi na ilustracje w książkach dla dzieci. Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym.
12. Misie w książkach dla najmłodszych
Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z historią pluszowego misia, kształtowanie szacunku do zabawek i książek oraz rozwijanie zainteresowania książką. Zajęcia przeznaczone dla dzieci przedszkolnych.
13. Komiks w szkole?
Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z budową komiksu, sposobem prowadzenia akcji w komiksie, jej dynamiką i biegiem oraz rozwijanie sprawności językowo-stylistycznej. Adresatem zajęć są uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjum.
14. Owoce i warzywa w wierszach Jana Brzechwy
Cele zajęć: zapoznanie dzieci z wierszami Jana Brzechwy: ?Na straganie?, ?Arbuz?, poznanie najpopularniejszych owoców i warzyw, ich wartości odżywczych oraz korzyści z ich spożywania. Zajęcia adresowane do dzieci w wieku od 4-6 lat.
15. Podróż lokomotywą Juliana Tuwima
Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z poezją dziecięcą Juliana Tuwima, poznanie krótkiej historii maszyny parowej, rozwijanie twórczej aktywności dzieci. Zajęcia przeznaczone są dla kl. 1-3 szkoły podstawowej.
16. Prawo autorskie i ja
Cele zajęć: definiowanie pojęć z prawa autorskiego, kształcenie umiejętności przestrzegania prawa autorskiego i rodzajów licencji Creative Commons, kształcenie właściwej postawy wobec twórcy i jego dzieła. Adresat zajęć: uczniowie klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.
Uzgodnienie terminu zajęć dydaktycznych powinno nastąpić z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem w godz. 8:00-15:00.
Kadrze pedagogicznej różnego typu placówek oferujemy:
- warsztaty oraz indywidualne instruktaże w zakresie wyszukiwania informacji w zintegrowanym systemie bibliotecznym Aleph
- szkolenia i wykłady realizowane jako szkolenia otwarte w siedzibie Biblioteki lub szkolenia dla grup nauczycieli realizowane w szkołach lub ośrodkach edukacji
- prezentujemy aktualności oświatowe z internetowych stron instytucji i organizacji edukacyjnych
- udostępniamy przygotowywane przez pracowników Biblioteki Pakiety edukacyjne, zestawienia tematyczne i wykazy nowości