Alkoholizm nieletnich
Wersja z dnia 11:12, 18 kwi 2019 autorstwa A.zakrzewska (dyskusja | edycje)
Definicje
- Alkoholizm - definicja zagadnienia, pochodząca z zasobów Wolnej encyklopedii Wikipedia, wzbogacona informacjami dotyczącymi objawów uzależnienia, powikłań spowodowanych nadużywaniem alkoholu, stadiów choroby alkoholowej oraz leczenia alkoholizmu.
- Alkoholizm - definicja terminu, zamieszczonego w Encyklopedii PWN wraz z ogólnymi informacjami dotyczącymi rozwoju uzależnienia, objawów zatrucia alkoholowego oraz leczenia alkoholizmu.
Podstawy prawne
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. 2018 poz. 2137)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 grudnia 2018 r. w sprawie funkcjonowania podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu (Dz.U. 2018 poz. 2410).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. 2018 poz. 2472).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2016 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 (Dz.U. 2016 poz. 1492).
Portale, serwisy, fora
- Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Serwis państwowej jednostki budżetowej podległej Ministrowi Zdrowia, działającej na mocy art. 3 "Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi", której głównym celem działania jest profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych. Na stronie agencji PARPA gromadzone są informacje dotyczące m.in.: aktów prawnych, szkód zdrowotnych, problematyki uzależnienia, lecznictwa odwykowego, współuzależnienia, sytuacji rodzin i dzieci alkoholików, świetlic socjoterapeutycznych, przeciwdziałaniu przemocy, profilaktyki.
Multimedia
- Alkohol i nieletni Prezentacja skierowana do rodziców na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka, etapów rozwoju uzależnienia, wpływu środowiska rodzinnego na spożywanie alkoholu przez młodzież oraz innych zagrożeń związanych z nietrzeźwością.
- Uzależnienia wśród młodzieży – alkoholizm Prezentacja obejmująca swą treścią następujące zagadnienia: etymologia terminu „alkoholizm”, skala zjawiska nadużywania alkoholu przez młodzież w Polsce i w Europie, zagrożenia zdrowotne związane ze spożywaniem alkoholu, skutki społeczne, działalność profilaktyczna w Polsce na przykładzie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, normy prawne dotyczące sprawy alkoholu i młodzieży.
- Zjawisko spożywania alkoholu przez młodzież Prezentacja zawierająca informacje dotyczące: pojęcia alkoholu, inicjacji alkoholowej młodych ludzi, objawów uzależnienia od alkoholu, wzorów spożywania napojów alkoholowych, skutków spożywania i nadużywania alkoholu, związku nietrzeźwości z kolizją z prawem oraz leczenia uzależnienia.
Czasopisma
- Świat Problemów Miesięcznik tworzony z myślą o osobach zaangażowanych w profilaktykę i pomoc osobom uzależnionym oraz rozwiązywanie problemów uzależnień. Na łamach czasopisma pokazane jest m.in.: jak realizować powierzone gminom zadania wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, jak stworzyć dobry gminny program rozwiązywania problemów alkoholowych, jak wygląda polityka wobec alkoholu na wszystkich szczeblach administracyjnych, o czym warto pamiętać, planując działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży, jak efektywnie pomagać rodzinom z problemem alkoholowym. Wydawcą miesięcznika jest ETOH Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych z Warszawy. W celu znalezienia treści dotyczących alkoholizmu nieletnich, konieczne jest wykorzystanie wyszukiwania na stronie www czasopisma.
- Remedium Profesjonalny miesięcznik, w którym można znaleźć bieżące i aktualne informacje z zakresu nowoczesnej metodologii wychowania i profilaktyki. Czasopismo w przystępny sposób prezentujemy wiedzę z zakresu: pomocy psychologicznej, psychoedukacji, metodologii pracy wychowawczej w środowisku szkolnym i rodzinnym, szkolnych programów profilaktycznych, ich opracowywania, ewaluacji i wdrażania, a także badań (polskich i zagranicznych) dotyczących dzieci i młodzieży, edukacji, promocji zdrowia psychicznego i in. Odbiorcami „Remedium” są pracownicy szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, świetlic socjoterapeutycznych, placówek opiekuńczych, specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą z grup ryzyka oraz organizacje pozarządowe i lokalni decydenci. Wydawcą miesięcznika jest ETOH Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych z Warszawy.
Artykuły
- stanu po użyciu alkoholu oraz stanu nietrzeźwości u nieletnich / Agnieszka Kilińska-Pękacz Artykuł prezentujący analizę regulacji prawnych w zakresie postępowania związanego ze sprawdzaniem stanu po użyciu oraz stanu nietrzeźwości u nieletnich. Autorka stara się odpowiedzieć na dwa zasadnicze pytania: jak wyglądają procedury sprawdzania nietrzeźwości u nieletnich oraz kto jest uprawniony do przeprowadzenia tego badania. Rozważania zostały podzielone na te, gdzie nieletni jedynie spożywa alkohol oraz gdy pod wpływem alkoholu dopuszcza się czynu karalnego.
- Alkohol a przestępczość nieletnichArtykuł Marka Łajtara z roku 2000.
- Natura choroby alkoholowej Artykuł z książki „Nowe przesłanie nadziei” pod redakcją ks. Marka Dziewieckiego.
- Alkohol /Bohdan Tadeusz Woronowicz Materiały edukacyjne.
Dostępność sprawdzono: 18 grudnia 2017 r.