Alkoholizm nieletnich
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Definicje
- Alkoholizm - definicja zagadnienia, pochodząca z zasobów Wolnej encyklopedii Wikipedia, wzbogacona informacjami dotyczącymi objawów uzależnienia, powikłań spowodowanych nadużywaniem alkoholu, stadiów choroby alkoholowej oraz leczenia alkoholizmu.
- Alkoholizm - definicja terminu, zamieszczonego w Encyklopedii PWN wraz z ogólnymi informacjami dotyczącymi rozwoju uzależnienia, objawów zatrucia alkoholowego oraz leczenia alkoholizmu.
Podstawy prawne
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. 2018 poz. 2137)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 grudnia 2018 r. w sprawie funkcjonowania podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu (Dz.U. 2018 poz. 2410).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. 2018 poz. 2472).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 (Dz.U. 2021 poz. 642).
Portale, serwisy, fora
- Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Serwis państwowej jednostki budżetowej podległej Ministrowi Zdrowia, działającej na mocy art. 3 "Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi", której głównym celem działania jest profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych. Na stronie agencji PARPA gromadzone są informacje dotyczące m.in.: aktów prawnych, szkód zdrowotnych, problematyki uzależnienia, lecznictwa odwykowego, współuzależnienia, sytuacji rodzin i dzieci alkoholików, świetlic socjoterapeutycznych, przeciwdziałaniu przemocy, profilaktyki.
- Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Agenda Ministra Zdrowia, utworzona w roku 2022 w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Baza bibliograficzna EDUKACJA
- Alkoholizm a młodzież hasło przedmiotowe odsyłające do zgromadzonego na ten temat zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
- Alkoholizm a dziecko hasło przedmiotowe odsyłające do zgromadzonego na ten temat zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
Multimedia
- Alkohol i nieletni Prezentacja skierowana do rodziców na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka, etapów rozwoju uzależnienia, wpływu środowiska rodzinnego na spożywanie alkoholu przez młodzież oraz innych zagrożeń związanych z nietrzeźwością.
- Uzależnienia wśród młodzieży – alkoholizm Prezentacja obejmująca swą treścią następujące zagadnienia: etymologia terminu „alkoholizm”, skala zjawiska nadużywania alkoholu przez młodzież w Polsce i w Europie, zagrożenia zdrowotne związane ze spożywaniem alkoholu, skutki społeczne, działalność profilaktyczna w Polsce na przykładzie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, normy prawne dotyczące sprawy alkoholu i młodzieży.
- Zjawisko spożywania alkoholu przez młodzież Prezentacja zawierająca informacje dotyczące: pojęcia alkoholu, inicjacji alkoholowej młodych ludzi, objawów uzależnienia od alkoholu, wzorów spożywania napojów alkoholowych, skutków spożywania i nadużywania alkoholu, związku nietrzeźwości z kolizją z prawem oraz leczenia uzależnienia.
Książki
- Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną : raport z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych w 2015 r. / Janusz Sierosławski Publikacja prezentująca wyniki badania, którego celem był przede wszystkim pomiar natężenia zjawiska używania przez młodzież substancji psychoaktywnych (wśród których alkohol jest najbardziej rozpowszechniony), ale także ocena czynników wpływających na rozpowszechnienie, ulokowanych zarówno po stronie popytu na substancje, jak i ich podaży.
- Młodzież 2016 : raport z badania sfinansowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii Raport badania „Konsumpcja substancji psychoaktywnych przez młodzież – Młodzież 2016”. Publikacja omawia zagadnienia uporządkowane według następujących rozdziałów: dom rodzinny, rodzice i rówieśnicy w opiniach młodego pokolenia Polaków, warunki materialne młodzieży kończącej szkoły ponadgimnazjalne, szkolne relacje, aspiracje, dążenia i plany życiowe młodzieży, młodzież o polityce, demokracji i gospodarce, patriotyzm, nacjonalizm i stosunek do obcych, religijność młodzieży, młodzież i seks, stosunek do aborcji, zainteresowania i aktywność, uczestnictwo w grach o charakterze hazardowym, młodzież a substancje psychoaktywne (w tym m.in. picie alkoholu, piwo, wino, wódka i inne mocne alkohole, upijanie się).
Czasopisma
- Świat Problemów Miesięcznik tworzony z myślą o osobach zaangażowanych w profilaktykę i pomoc osobom uzależnionym oraz rozwiązywanie problemów uzależnień. Na łamach czasopisma pokazane jest m.in.: jak realizować powierzone gminom zadania wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, jak stworzyć dobry gminny program rozwiązywania problemów alkoholowych, jak wygląda polityka wobec alkoholu na wszystkich szczeblach administracyjnych, o czym warto pamiętać, planując działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży, jak efektywnie pomagać rodzinom z problemem alkoholowym. Wydawcą miesięcznika jest ETOH Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych z Warszawy. W celu znalezienia treści dotyczących alkoholizmu nieletnich, konieczne jest wykorzystanie wyszukiwania na stronie www czasopisma.
- Remedium Profesjonalny miesięcznik, w którym można znaleźć bieżące i aktualne informacje z zakresu nowoczesnej metodologii wychowania i profilaktyki. Czasopismo w przystępny sposób prezentujemy wiedzę z zakresu: pomocy psychologicznej, psychoedukacji, metodologii pracy wychowawczej w środowisku szkolnym i rodzinnym, szkolnych programów profilaktycznych, ich opracowywania, ewaluacji i wdrażania, a także badań (polskich i zagranicznych) dotyczących dzieci i młodzieży, edukacji, promocji zdrowia psychicznego i in. Odbiorcami „Remedium” są pracownicy szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, świetlic socjoterapeutycznych, placówek opiekuńczych, specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą z grup ryzyka oraz organizacje pozarządowe i lokalni decydenci. Wydawcą miesięcznika jest ETOH Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych z Warszawy.
- Czasopismo "Alkoholizm i Narkomania" Ukazuje się od 1988 roku z Inicjatywy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Artykuły
- Kształtowanie się tożsamości w okresie adolescencji a podejmowanie zachowań ryzykownych w obszarze używania alkoholu przez młodzież / Barbara Jankowiak, Ewa Wojtynkiewicz Artykuł omawiający znaczenie kształtowania się tożsamości w rozwoju młodzieży, zależność między podejmowaniem ryzykownych zachowań przez młodzież, a rozwojem ich tożsamości, korelację między używaniem alkoholu, a kształtowaniem się tożsamości młodych ludzi, a także wymiar pomocy psychologiczno-pedagogicznej ukierunkowanej na wsparcie rozwoju osobowości w okresie adolescencji oraz przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym.
- Picie alkoholu przez młodzież w kontekście okresu dojrzewania / Joanna Sadowska-Mazuryk, Anna Tomczuk-Ismer, Andrzej Jakubczyk, Marcin Wojnar Celem pracy jest analiza uwarunkowań, rozpowszechnienia (w Polsce oraz na świecie) oraz skutków zachowań ryzykownych podejmowanych przez nastoletnią młodzież na przykładzie spożywania alkoholu. Autorzy dokonali przeglądu prac zarówno polskich, jak i zagranicznych. Omawiając zdrowotne skutki picia, w sposób szczególny uwzględniono prace dotyczące wpływu alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Odnosząc się do konsekwencji społecznych, przytoczono prace, które opisują wpływ spożywania alkoholu na wyniki w nauce i przyszłą pracę zawodową. Ponadto analizowano, jak spożywanie alkoholu wpływa na liczbę hospitalizacji młodzieży w stanie intoksykacji, przedstawiono wybrane badania europejskie prezentujące wyniki na przestrzeni wielu lat.
Zestawienia bibliograficzne
- Alkoholizm - zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 2012-2020 oprac. Agata Chodowiec, Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach
- Alkoholizm dzieci i młodzieży oprac. Urszula Buczkowska, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu
- Alkohol a młodzież oprac. Anna Wesołowska, Biblioteka Pedagogiczna w Mławie
Dostępność sprawdzono: 17 sierpień 2023 r.