Alkoholizm nieletnich: Różnice pomiędzy wersjami

Z linki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 33: Linia 33:
  
 
'''Książki'''
 
'''Książki'''
*[https://www.cinn.gov.pl/portal?id=15&res_id=169974 Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną : raport z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych w 2015 r. / Janusz Sierosławski] ''Publikacja prezentująca wyniki badania, którego celem był przede wszystkim pomiar natężenia zjawiska używania przez młodzież substancji psychoaktywnych (wśród których alkohol jest najbardziej rozpowszechniony), ale także ocena czynników wpływających na rozpowszechnienie, ulokowanych zarówno po stronie popytu na substancje, jak i ich podaży. ''
+
*[https://www.cinn.gov.pl/portal?id=15&res_id=1037524 Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną : raport z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych w 2015 r. / Janusz Sierosławski] ''Publikacja prezentująca wyniki badania, którego celem był przede wszystkim pomiar natężenia zjawiska używania przez młodzież substancji psychoaktywnych (wśród których alkohol jest najbardziej rozpowszechniony), ale także ocena czynników wpływających na rozpowszechnienie, ulokowanych zarówno po stronie popytu na substancje, jak i ich podaży. ''
  
 
*[https://www.cinn.gov.pl/portal?id=15&res_id=169974 Młodzież 2016 : raport z badania sfinansowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii] ''
 
*[https://www.cinn.gov.pl/portal?id=15&res_id=169974 Młodzież 2016 : raport z badania sfinansowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii] ''

Wersja z 12:41, 18 kwi 2019


Definicje

  • Alkoholizm - definicja zagadnienia, pochodząca z zasobów Wolnej encyklopedii Wikipedia, wzbogacona informacjami dotyczącymi objawów uzależnienia, powikłań spowodowanych nadużywaniem alkoholu, stadiów choroby alkoholowej oraz leczenia alkoholizmu.
  • Alkoholizm - definicja terminu, zamieszczonego w Encyklopedii PWN wraz z ogólnymi informacjami dotyczącymi rozwoju uzależnienia, objawów zatrucia alkoholowego oraz leczenia alkoholizmu.


Podstawy prawne


Portale, serwisy, fora

  • Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Serwis państwowej jednostki budżetowej podległej Ministrowi Zdrowia, działającej na mocy art. 3 "Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi", której głównym celem działania jest profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych. Na stronie agencji PARPA gromadzone są informacje dotyczące m.in.: aktów prawnych, szkód zdrowotnych, problematyki uzależnienia, lecznictwa odwykowego, współuzależnienia, sytuacji rodzin i dzieci alkoholików, świetlic socjoterapeutycznych, przeciwdziałaniu przemocy, profilaktyki.


Multimedia

  • Alkohol i nieletni Prezentacja skierowana do rodziców na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka, etapów rozwoju uzależnienia, wpływu środowiska rodzinnego na spożywanie alkoholu przez młodzież oraz innych zagrożeń związanych z nietrzeźwością.
  • Uzależnienia wśród młodzieży – alkoholizm Prezentacja obejmująca swą treścią następujące zagadnienia: etymologia terminu „alkoholizm”, skala zjawiska nadużywania alkoholu przez młodzież w Polsce i w Europie, zagrożenia zdrowotne związane ze spożywaniem alkoholu, skutki społeczne, działalność profilaktyczna w Polsce na przykładzie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, normy prawne dotyczące sprawy alkoholu i młodzieży.
  • Zjawisko spożywania alkoholu przez młodzież Prezentacja zawierająca informacje dotyczące: pojęcia alkoholu, inicjacji alkoholowej młodych ludzi, objawów uzależnienia od alkoholu, wzorów spożywania napojów alkoholowych, skutków spożywania i nadużywania alkoholu, związku nietrzeźwości z kolizją z prawem oraz leczenia uzależnienia.


Książki


Czasopisma

  • Świat Problemów Miesięcznik tworzony z myślą o osobach zaangażowanych w profilaktykę i pomoc osobom uzależnionym oraz rozwiązywanie problemów uzależnień. Na łamach czasopisma pokazane jest m.in.: jak realizować powierzone gminom zadania wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, jak stworzyć dobry gminny program rozwiązywania problemów alkoholowych, jak wygląda polityka wobec alkoholu na wszystkich szczeblach administracyjnych, o czym warto pamiętać, planując działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży, jak efektywnie pomagać rodzinom z problemem alkoholowym. Wydawcą miesięcznika jest ETOH Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych z Warszawy. W celu znalezienia treści dotyczących alkoholizmu nieletnich, konieczne jest wykorzystanie wyszukiwania na stronie www czasopisma.
  • Remedium Profesjonalny miesięcznik, w którym można znaleźć bieżące i aktualne informacje z zakresu nowoczesnej metodologii wychowania i profilaktyki. Czasopismo w przystępny sposób prezentujemy wiedzę z zakresu: pomocy psychologicznej, psychoedukacji, metodologii pracy wychowawczej w środowisku szkolnym i rodzinnym, szkolnych programów profilaktycznych, ich opracowywania, ewaluacji i wdrażania, a także badań (polskich i zagranicznych) dotyczących dzieci i młodzieży, edukacji, promocji zdrowia psychicznego i in. Odbiorcami „Remedium” są pracownicy szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, świetlic socjoterapeutycznych, placówek opiekuńczych, specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą z grup ryzyka oraz organizacje pozarządowe i lokalni decydenci. Wydawcą miesięcznika jest ETOH Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych z Warszawy.


Artykuły

  • Sprawdzanie stanu po użyciu alkoholu oraz stanu nietrzeźwości u nieletnich / Agnieszka Kilińska-Pękacz Artykuł prezentujący analizę regulacji prawnych w zakresie postępowania związanego ze sprawdzaniem stanu po użyciu oraz stanu nietrzeźwości u nieletnich. Autorka stara się odpowiedzieć na dwa zasadnicze pytania: jak wyglądają procedury sprawdzania nietrzeźwości u nieletnich oraz kto jest uprawniony do przeprowadzenia tego badania. Rozważania zostały podzielone na te, gdzie nieletni jedynie spożywa alkohol oraz gdy pod wpływem alkoholu dopuszcza się czynu karalnego.



Dostępność sprawdzono: 18 kwietnia 2019 r.