Polityka edukacyjna Unii Europejskiej
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Definicje
- Polityka oświatowa - definicja pojęcia wg/ Interia encyklopedia.
- Polityka edukacyjna w Unii Europejskiej - definicja pojęcia i wspólne działania krajów na rzecz wspierania edukacji
- polityka edukacyjna - definicje, przykłady użycia hasła.
Podstawy prawne
- Polityka Oświatowa - strona Komisji Europejskiej
- Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Edukacja, kształcenie zawodowe, młodzież i sport.
- Edukacja w UE - Ministerstwo Edukacji i Nauki
Portale, serwisy, fora
- Słownictwo praktyczne na co dzień a dotyczące min. Unii Europejskiej, nauki, zdrowia.
- polityka edukacyjna Tłumaczenie hasła "polityka edukacyjna" na angielski
- Kształcenie i szkolenie młodzieży w krajach Unii Europejskiej. Programy unijne: Erasmus + (program dotyczy kształcenia i szkolenia młodzieży oraz sportu: prowadzony w latach 2014-2020)
- Edukacja i młodzi ludzie w UE - szkoła, uniwersytet, praktyki i staże, praca , naukowcy
- Programy nauczania w wybranych krajach europejskich. Systemy szkolnictwa w różnych krajach Europy.
- Instytut badań Edukacyjnych Instytut jest odpowiedzialny za realizację polskiej części międzynarodowych projektów badawczych, takich jak Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe, Międzynarodowe badanie kompetencji komputerowych i informacyjnych (ICILS), Międzynarodowe Badania Kompetencji Osób Dorosłych (PIACC), Międzynarodowe Badanie Nauczania i Uczenia się (TALIS) czy Europejskie Badanie Kompetencji Językowych (ESLC).
- Programy i inicjatywy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE)
EDUKACJA – baza bibliograficzna artykułów z czasopism
- Polityka edukacyjna Unii Europejskiej wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
Multimedia
- Polityka edukacyjna Unii Europejskiej - prezentacja.
- Polityka edukacyjna Unii Europejskiej - prezentacja.
- Gry Internetowe dla dzieci materiały dydaktyczne, przydatne łącza na temat UE
Książki
- Edukacyjne implikacje traktatu lizbońskiego / Elżbieta Mach
- Zapobieganie niepowodzeniom szkolnym: końcowy raport podsumowujący / redakcja: Anthoula Kefallinou
- Jak zdobywać wiedzę za granicą, czyli kształcenie w innych krajach Unii Europejskiej. E- podręczniki
- Kompetencje cyfrowe i nauczanie zdalne w Unii Europejskiej Niniejszy raport jest kolejnym z serii raportów monitoringowych tematycznych. Tym razem poruszyliśmy w nim temat nauczania kompetencji cyfrowych i nauczania zdalnego w Europie.
Artykuły
- Polityka edukacyjna Unii Europejskiej Artykuł zamieszczony w serwisie Sciaga.pl, prezentujący wiadomości na temat polityki Unii Europejskiej w zakresie spraw młodzieży, edukacji i kształcenia zawodowego oraz programów edukacyjnych "Młodzież", "Socrates", "Leonardo da Vinci".
- Polityka edukacyjna Unii Europejskiej / Anna Zygierewicz Omówienie ram i celów polityki edukacyjnej Unii Europejskiej: wybrane najważniejsze dokumenty unijne dotyczące polityki edukacyjnej, programy pomocowe wspierające rozwój systemów kształcenia i szkolenia w państwach członkowskich na wszystkich etapach kształcenia i szkolenia, zgodnie z promowaną w Unii Europejskiej ideą uczenia się przez całe życie.
- Polityka edukacyjna Unii Europejskiej/ Wojciech Zgliszczyński Celem artykułu jest przedstawienie zarysu polityki edukacyjnej Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem polityki w zakresie ogólnego kształcenia obowiązkowego.
- Zasoby ludzkie jako fundament konkurencyjności (Edukacja a konkurencyjność gospodarki europejskiej w świetle Strategii Lizbońskiej)/ Magdalena Rosińska. Artykuł poświęcony został polityce edukacyjnej Unii Europejskiej w obszarze szkolnictwa wyższego, jako elementowi wdrażania Strategii Lizbońskiej.Wskazano kierunki zmian, zaakceptowanych tzw. Procesem Bolońskim, na rzecz nadania sferze edukacji na poziomie szkolnictwa wyższego „wymiaru ogólnoeuropejskiego”. Celem jest pokazanie, iż zmiany w systemach edukacyjnych stanowią konsekwencję przyjętej przez Unię Europejską strategii poprawy konkurencyjności gospodarki europejskiej.
- Edukacja międzykulturowa jako element strategii Rady Europy i Unii Europejskiej/ Paulina Pukin Artykuł ukazuje problematykę edukacji międzykulturowej jako koniecznego kroku w celu integracji i wzajemnego porozumienia pomiędzy mieszkańcami a imigrantami w Europie.
- Wpływ polityki Unii Europejskiej na kierunki zmian w polskim systemie edukacji/ Katarzyna Maj-Waśniowska W artykule podjęta została problematyka obejmująca politykę edukacyjną UE i jej wpływ na przemiany dokonujące się w obszarze edukacji w Polsce. Poruszony problem badawczy dotyczył w szczególności zakresu polityki edukacyjnej UE oraz celów tej polityki i sposobów pomiaru ich osiągania.
- Rola i zadania polskiej edukacji w kontekście integracji z Unią Europejską / Joanna Borowik W artykule zaakcentowano znaczenie istotnych zmian, które powinny wystąpić w polskiej edukacji oraz zwrócono uwagę na wyzwania, jakie stoją przed młodym człowiekiem, uczniem polskiej szkoły.
- Polityka edukacyjna Unii Europejskiej w odniesieniu do normalizacji Potrzeba wprowadzenia zagadnień normalizacji do edukacji na całym świecie.
Dostępność sprawdzono: 13 czerwca 2023 r.