Język polski: Różnice pomiędzy wersjami

Z linki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
 
Linia 1: Linia 1:
 
[[KATEGORIA:DYDAKTYKI SZCZEGÓŁOWE]]
 
[[KATEGORIA:DYDAKTYKI SZCZEGÓŁOWE]]
<nowiki>{{Hasla</nowiki>
+
{{Hasla
<nowiki>|</nowiki> tytuł=
+
| tytuł=
<nowiki>|</nowiki> treść=
+
| treść=
 +
''
  
 
'''Programy, podręczniki'''
 
'''Programy, podręczniki'''
Linia 74: Linia 75:
 
'''Baza bibliograficzna EDUKACJA'''
 
'''Baza bibliograficzna EDUKACJA'''
  
*[https://aleph.dbp.dolnyslask.pl/F?func=find-b&find_code=WKR&request=j%C4%99zyk+polski&adjacent=N&local_base=DBP03&x=45&y=12&filter_code_2=WYR&filter_request_2=&filter_code_3=WYR&filter_request_3= Język polski - dydaktyka] ''wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.''
+
*[https://aleph.dbp.dolnyslask.pl/F?func=find-c&ccl_term=WRD+%3D+%28+j%C4%99zyk+polski+dydaktyka+%29&local_base=DBP03&x=45&y=6 Język polski - dydaktyka] ''wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.''
  
  
Linia 90: Linia 91:
 
*[https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/innowacje-w-edukacji/3874-rozszerzona-rzeczywistosc-na-lekcji-jezyka-polskiego Rozszerzona rzeczywistość na lekcji języka polskiego/ Joanna Heftowicz.] ''Propozycja wykorzystania urządzeń mobilnych na lekcjach języka polskiego. Artykuł z serwisu edunews.pl.''
 
*[https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/innowacje-w-edukacji/3874-rozszerzona-rzeczywistosc-na-lekcji-jezyka-polskiego Rozszerzona rzeczywistość na lekcji języka polskiego/ Joanna Heftowicz.] ''Propozycja wykorzystania urządzeń mobilnych na lekcjach języka polskiego. Artykuł z serwisu edunews.pl.''
  
<nowiki>| stopka=3  kwietnia 2023 r.
+
| stopka=3  kwietnia 2023 r.
}}</nowiki>
+
}}

Aktualna wersja na dzień 13:44, 27 kwi 2023


Programy, podręczniki

  • Programy nauczania Programy nauczania języka polskiego dla szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum i technikum. Wykazy lektur. Strona Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.
  • Przeszłość i dziś : program nauczania języka polskiego w czteroletnim liceum ogólnokształcącym i pięcioletnim technikum : zakres podstawowy i rozszerzony / Teresa Kosyra-Cieślak. Warszawa : Wydaw. STENTOR, 2019.
  • Słowa z uśmiechem + Myśli i słowa : program nauczania języka polskiego w klasach 4–8 szkoły podstawowej / Anita Żegleń, Ewa Nowak. Warszwa : WSiP, 2017.


Scenariusze zajęć, konspekty

  • "Dzień seniora" - metoda projektu / Renata Pawelska, Grażyna Miry, Halina Sadok. Scenariusz projektu zawiera cele, pytania badawcze, szczegółowe zadania dla uczniów.Szkoła podstawowa. Język polski: poznawanie utworów związanych z Dniem Babci i Dziadka, wybór uczniów do części artystycznej i przydział ról, wygłaszanie tekstów z pamięci, mimika, gesty i ruch sceniczny, redagowanie treści zaproszenia oraz opisu postaci babci lub dziadka.
  • Metoda projektu / Maria Mróz. Projekt „Biblioteka” - dla kl. VI SP lub I gimnazjum do zrealizowania na zajęciach: matematyka, informatyka, język polski. Oprócz ogólnych zasad przedstawiono również instrukcję dla uczniów, kryteria oceny z poszczególnych przedmiotów.


Portale, serwisy, fora

  • "Frazeologia.pl" Portal został stworzony w celu upowszechniania wiedzy z zakresu frazeologii polskiej. Udostępnia zawartość drugiego wydania znanego i uznanego "Wielkiego słownika frazeologicznego języka polskiego".
  • Portal Szkolnictwo.pl, Platforma edukacyjna zawierająca materiały, które można wykorzystać na lekcji języka polskiego oraz testy sprawdzające.
  • Pracownia Polonisty "Portal „Pracownia polonisty” to profesjonalna platforma edukacyjna dla nauczycieli każdego etapu nauczania, która stanowi niezbędne narzędzie do zaplanowania, przeprowadzenia i ewaluacji lekcji języka polskiego .
  • Serwis dla nauczyciela języka polskiego wortal dla nauczycieli języka polskiego, w którym zamieszczono scenariusze lekcji, imprez, informacje o metodach nauczania, rady jak uczyć lepiej oraz wykazy programów i podręczników dopuszczonych do użytku.
  • Serwis „Staropolska on-line” poświęcony dawnej literaturze i kulturze polskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa (z średniowiecza, renesansu, baroku) oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy. Dział „Konteksty” gromadzi teksty i opracowania na temat historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce. Dział „Tradycja” zawiera bogaty wybór materiałów z zakresu kultury starożytnej i biblijnej, europejskiego średniowiecza, renesansu i baroku.
  • Wolne Lektury to biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi. Jest to projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej.


Baza bibliograficzna EDUKACJA

  • Język polski - dydaktyka wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.


Czasopisma

  • Czasopismo "Polonistyka" Dostęp do numerów archiwalnych. Wydania tematyczne dwumiesięcznika skierowane są do nauczycieli polonistów, którzy dążą do poszerzania zakresu kompetencji w obszarach: językowym, literackim, metodycznym i pedagogicznym, stawiając przy tym na zindywidualizowaną pracę z uczniem oraz realizację podstawy programowej.
  • "Z Teorii i Praktyki Dydaktycznej Języka Polskiego”.  Jest to rocznik wydawany przez Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną Uniwersytetu Śląskiego. Periodyk  stanowi dla wielu nauczycieli i praktyków innowacyjne instrumentarium dydaktyczne.


Artykuły



Dostępność sprawdzono: 3 kwietnia 2023 r.