Terapia pedagogiczna
Wersja z dnia 12:00, 11 paź 2021 autorstwa DBPStrzelin 1 (dyskusja | edycje)
Definicje
- Terapia pedagogiczna Definicja pojęcia, cele terapii.
- Terapia pedagogiczna Definicja terapii pedagogicznej wg różnych autorów, zasady i metody terapii pedagogicznej, organizacja działań terapeutycznych.
- Terapia pedagogiczna Definicja terapii pedagogicznej, jej cele i zasady, organizacja działań terapeutycznych oraz wykorzystywane pomoce dydaktyczne. Przykłady ćwiczeń: ćwiczenia percepcji słuchowej - słuchu fonematycznego, analizy i syntezy słuchowej.
- Terapia pedagogiczna / Teresa Hochszulc Definicja, cele i rodzaje oddziaływań terapeutycznych. Charakterystyka aspektów terapeutycznych w postępowaniu psychoterapeutycznym oraz zasad obowiązujących nauczyciela-terapeutę.
- Terapia pedagogiczna Jakie dzieci poddawane są terapii pedagogicznej? 2. Cele i zasady terapii pedagogicznej.
- Terapia pedagogiczna, czyli zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla dzieci z potrzebą kształcenia specjalnego Co to jest terapia pedagogiczna? Cele terapii pedagogicznej. Formy terapii pedagogicznej. Zasady terapii pedagogicznej. Etapy terapii pedagogicznej
Podstawy prawne
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 stycznia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z dnia 1 stycznia 2017 r.)
- Przepisy prawa a planowanie, organizacja i prowadzenie pomocy psychologiczno--pedagogicznej dla dzieci i młodzieży/Krystyna Mucha Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie rozwiązań prawnych, stanowiących podstawę jej świadczenia przez instytucje oświatowe.
EDUKACJA – baza bibliograficzna artykułów z czasopism
- Terapia pedagogiczna wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
Książki i art. w wersji elektronicznej
- Pewny start. Zajęcia rewalidacyjne. Karty pracy i ćwiczenia E-book zawiera 28 kart pracy dla uczniów, którzy mają trudności z: orientacją przestrzenną, funkcjonowaniem społecznym, percepcją wzrokową, percepcją słuchową, grafomotoryką, koncentracją uwagi, wypowiedziami ustnymi i pisemnymi.
- Teczka terapii zajęciowej Multimedialny pakiet pedagoga, psychologa i terapeuty zajęciowego. Teczka składa się z 3 zeszytów i zawiera ponad 350 propozycji kreatywnych zajęć. Integralną częścią Teczki są 2 płyty CD z kompletem inspirujących materiałów do zajęć.
- Terapia pedagogiczna - cele, efekty i zasady Terapia pedagogiczna jest skierowana do dzieci o specjalnych potrzebach kształcenia. Obejmuje specjalistyczne zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, prowadzone różnymi metodami i technikami, mające na celu usprawnianie zaburzonych funkcji percepcyjno-motorycznych i wyrównanie deficytów rozwojowych. Jakie są cele i efekty terapii pedagogicznej? Na jakich zasadach funkcjonuje?
- Najważniejsze działania terapeuty pedagogicznego / Justyna Kapuścińska-Kozakiewicz Etapy terapii pedagogicznej. Adresaci terapii pedagogicznej. Ogólne zasady postępowania w terapii. Warunki efektywnej terapii.
- Terapeuta pedagogiczny kwalifikacje, kompetencje, zadania / Małgorzata Łoskot W artykule omówiono wymagania, jakie są stawiane przed terapeutami pedagogicznymi.
Programy, scenariusze zajęć
- Pedagogika specjalna: portal dla nauczycieli - Terapia pedagogiczna Scenariusze zajęć terapeutycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, wyrównawczych, spotkań psychoedukacyjnych, relaksacyjnych; charakterystyka zaburzeń, metodyka pracy, wskazówki do pracy z uczniem.
- Autorski program terapii pedagogicznej dla uczniółw klas I - III Publicznego Gimnazjum im. Władysława Konefki w Starzynie.
- Program zajęć terapii pedagogicznej z elementami zajęć psychoedukacyjnych dla uczniów Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu. Komponent IV Człowiek jako element środowiska.
- Scenariusze zajęć dla 5-latka zamieszczone na portalu Edux.pl.
- Scenariusz zajęć modelowych terapii pedagogicznej dla klasy 3 Temat zajęć - Ćwiczenia kształtujące percepcje wzrokową i słuchową oraz orientację kierunkową w oparciu o materiał sylabowo-wyrazowy z wykorzystaniem komputera.
- Przykładowy scenariusz zajęć terapii pedagogicznej Temat - Ćwiczenie orientacji przestrzennej - wyodrębnianie strony lewej i prawej, góra - dół.
Książki
- Anna Radwańska : Terapia pedagogiczna. Scenariusze zajęć. Poradnik dla terapeuty i nauczyciela Książkę napisana została z myślą o nauczycielach i terapeutach pracujących z dziećmi ze specyficznymi trudnościami w nauce. Można w niej znaleźć programy rewalidacji, które pomogą w codziennych obowiązkach oraz scenariusze zajęć z opracowanymi kartami pracy gotowymi do wykorzystania podczas terapii z podziałem na zaburzone funkcje: wzrokową, słuchowo-językową, koordynację wzrokowo-ruchową oraz dla uczniów z innymi zaburzeniami m.in. zespół Aspergera, zespół Downa, afazja, autyzm, upośledzenie w stopniu lekkim, z niedosłuchem. W poradniku zamieszczone są wzory opinii wydawanej dla rodziców, zespołu orzekającego oraz wzór karty zajęć rewalidacyjnych oraz korekcyjno-kompensacyjnych.
- Marzena Kowaluk : Efektywność terapii pedagogicznej dzieci z trudnościami w uczeniu się Podnoszony w książce problem specjalistycznej pomocy uczniom z trudnościami w uczeniu się jest bardzo istotny z punktu widzenia zarówno dobra społecznego, jakim jest właściwy poziom edukacji społeczeństwa, jak i z punktu widzenia jednostki - dziecka doznającego niepowodzeń szkolnych i jego rodziny, która musi udzielić mu właściwego wsparcia. Pomimo ponad 40 lat prowadzenia różnych form wspierania dzieci z niepowodzeniami w uczeniu się nie wykazano, jakie efekty przynosi terapia pedagogiczna. Dotychczas głównie ukazywano, jakie konsekwencje ma nieobjęcie specjalistyczną pomocą uczniów z dysleksją. Rezultaty prowadzonych badań są ogromnie ciekawe, bo z jednej strony potwierdzają spodziewane i sformułowane na wstępie hipotezy, z drugiej zaś strony autorka otrzymała dane zaskakujące na tle dotychczas publikowanych i znacznie ciekawsze. Dotyczą one oceny pozaintelektualnych obszarów zachowania i rozwoju emocjonalno-społecznego, narastania zaburzeń zachowania już u tzw. małych dzieci, za jakie niesłusznie uważa się uczniów klas drugich i trzecich.
- Ewa Małgorzata Skorek (red.): Terapia pedagogiczna: Zaburzenia rozwoju psychoruchowego dzieci. Tom I Tom poświęcony rodzajom zaburzeń rozwoju psychoruchowego dzieci, które leżą u podłoża ich trudności w uczeniu. Wyczerpująco przedstawiono najczęściej występujące objawy częściowych zaburzeń rozwoju, ich konsekwencje w procesie uczenia się, którymi są dysleksja, dysgrafia, dysortografia oraz specyficzne problemy w uczeniu się matematyki. Publikacja skierowana nie tylko do obecnych i przyszłych pedagogów-terapeutów, ale także do rodziców i nauczycieli w przedszkolach oraz szkołach.
- Marta Bogdanowicz: Terapia pedagogiczna. Przewodnik bibliograficzny Przewodnik po publikacajch z zakresu terapii pedagogicznej (m. in. dysleksji, grafomotoryki, dysgrafii). Może okazać się niezwykle ważnym narzędziem dla terapeutów, pedagogów, psychologów i nauczycieli.
- Dziennik zajęć terapeutycznych i wyrównawczych Dziennik jest przeznaczony dla terapeutów i nauczycieli prowadzących zajęcia specjalistyczne i dydaktyczno-wyrównawcze, takie jak: korekcyjno-kompensacyjne / terapii pedagogicznej, wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów, gimnastyki korekcyjnej, socjoterapii, rewalidacji, logopedyczne, tyflopedagogiczne, surdopedagogiczne, rehabilitacji, dogoterapii, arteterapii itp. Może być także wykorzystywany do dokumentowania społecznych godzin nauczyciela. Dziennik może być używany w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Dziennik przewidziano dla 50 osób.
Zestawienia bibliograficzne
- TERAPIA PEDAGOGICZNA uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się adnotowany wykaz publikacji w formie poradnika, red. prowadząca Irena Sosin, wyd. RAABE.
- Terapia pedagogiczna - bibliografia w wyborze przygotowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi.
- Terapia pedagogiczna: propozycje zajęć zestawienie bibliograficzne na podstawie zbiorów własnych Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu.
- Terapia pedagogiczna zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 1995-2008.
- Terapia pedagogiczna zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 2000-2013. Oprac. Małgorzata Pająk.
Dostępność sprawdzono: 11.10.2021 r.