Tyflopedagogika
Wersja z dnia 13:11, 19 lut 2018 autorstwa Dbp (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "KATEGORIA:PEDAGOGIKA REWALIDACYJNA, REHABILITACYJNA {{Hasla | tytuł= | treść= '' '''Portale, serwisy, fora''' Plik:Okulary.jpg|400px|thumb|right|Źródło: htt...")
Portale, serwisy, fora
- Krótki Przewodnik o Ślepocie Na tej stronie jest zawarte streszczenie odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące ślepoty, wraz z niektórymi interesującymi zagadnieniami, które pomogą zrozumieć znaczenie utraty wzroku.
- Strona PZN, Polskiego Związku Niewidomych zawiera wiadomości na temat rehabilitacji, pracy, informacje prawne i o rentach dla niewidomych, forum.
- Magazyn społeczny Polskiego Związku Niewidomych to miesięcznik o utrwalonej tradycji w środowisku Polskiego Związku Niewidomych. Czasopismo jest wydawane nieprzerwanie od 1948 roku. Na stronie jest dostęp do elektronicznych numerów czasopisma z danego roku.
- Dział Zbiorów dla Niewidomych - Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
- Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących zajmuje się pomocą dziecku niewidomemu i słabowidzącemu.
- Strona Polskiego Stowarzyszenia Retinitis Pigmentosa. Zawiera wiadomości o tym schorzeniu, jego leczeniu i leczeniu innych chorób oczu.
- Ślepota zmierzchowa na stronie informacje o objawach, diagnozie i leczeniu tego schorzenia.
- Serwis „Oko Człowieka” zawiera informacje na temat budowy oka, wad wzroku, chorób oka, chirurgicznych i naturalnych metod leczenia oczu.
- Zdrowym Okiem - serwis zawiera porady dotyczące dbania o zdrowie oczu.
- Joga oczu - ćwiczenia wzroku w praktyce oparte na metodzie dr Bates'a.
- Informacje i opis pisma punktowego Louisa Braille'a, dla niewidomych. Historia i ewolucja pisma i narzędzi do pisania brajlem.
- PHU Impuls - możliwość zakupienia sprzętu specjalistycznego dla niewidomych.
- Strona Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Zawiera informacje o działalności Towarzystwa, Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Laskach, bibliotece.
- Strona Fundacji KLUCZ, działającej na rzecz edukacji i upowszechnienia czytelnictwa osób niewidomych i słabowidzących – rozpowszechnia książki w systemie DaisyReader.
- Strona na której można pobrać program Expressivo - program komputerowy czytający teksty ludzkim głosem, odczytuje każdego rodzaju teksty, można odsłuchać książki, wiadomości, e-maile, artykuły, kanały RSS, stworzyć audiobooka, lub obejrzeć film z lektorem.
- Niepełnosprawni.pl – portal dla osób niepełnosprawnych, zawiera poradnik, informacje o edukacji osób niepełnosprawnych, Centrach Integracji i Informacji, pracy.
- Strona Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Działalność organizacji specjalizującej się we wspieraniu osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Służy zarówno dorosłym i młodzieży, jak również rodzicom dzieci głuchoniewidomych. Zrzesza w tym celu naukowców, lekarzy, rehabilitantów, pedagogów, osoby głuchoniewidome i ich bliskich oraz wolontariuszy.
- Centrum Adaptacji Materiałów Dydaktycznych Dla Niewidomych przeznaczony jest dla niepełnosprawnych wzrokowo studentów. Zajmuje się m.in. adaptacją podręczników do potrzeb osób słabowidzących i niewidomych.
- Strona Kampanii Otwórz Oczy powstała po to, aby przełamywać stereotypowe myślenie o osobach niewidomych i słabowidzących.
- Strona Fundacji Szansa dla Niewidomych", która to doradza niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy."
- Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym", której misją jest niesienie szeroko pojętej pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym ze sprzężoną niepełnosprawnością z terenu województwa śląskiego."
- Strona Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących VEGA", na której znajdują się informacje o fundacji i jej projektach oraz porady prawne."
- Strona Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących "Trakt" zawiera porady rehabilitacyjne,edukacyjne, społeczno-prawne, dla osób niewidomych i ich rodziców, a także książki i mapy dla niewidomych.
- Fundacja Niewidomi Na Tandemach jest wynikiem realizacji społecznego projektu w 2013 r., podczas Tandemowej Wyprawy Niewidomych od źródeł Wisły do ujścia. koordynowanej przez Waldemara Rogowskiego
- Wielkopolski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "RAZEM" zawiera informacje o swojej działalności.
- Audioteka lektur szkolnych fundacji Nowoczesna Polska to profesjonalne nagrania tekstów literackich ze zbiorów szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury dostępne na wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach 3.0.PL w formatach MP3, Ogg Vorbis oraz w systemie DAISY.
- Serwis audioteka prezentuje możliwe do nabycia książki mówione.
- Księgarnia empik.com prezentuje możliwe do nabycia książki mówione.
- Metody nauczania języka hiszpańskiego osób niewidomych i niedowidzących Blog poświęcony metodom nauczania języka hiszpańskiego osób niewidomych.
- Serwis edubraille.pl prezentuje nowoczesne pomoce dydaktyczne do nauki polskiego pisma Braille'a.
- Tyflopedagogika "- serwis zawierający informacje z z zakresu edukacji i rehabilitacji osób niewidomych, zalecenia dotyczące adaptacji otoczenia i porady dla rodziców."
- Studia podyplomowe tyflopedagogiki w Chorzowie.
- Studia podyplomowe tyflopedagogiki we Wrocławiu.
- Studia podyplomowe tyflopedagogiki w Poznaniu.
- Adaptacja materiałów dydaktycznych do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku - kurs doskonalący na Uniwersytecie Karola Wyszyńskiego w Warszawie.
Książki
- "Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych" książka elektroniczna.
- Zasady adaptacji materiałów dydaktycznych dla uczniów słabowidzących / Donata Kończyk książka elektroniczna
Artykuły
- Tyflopedagogika - podstawowe informacje.
- Praca z uczniem niewidomym. Prezentacja mgr Lidii Gomuły
- Metodyka zajęć plastycznych z dziećmi słabo widzącymi i niewidomymi / Katarzyna Czaban. Praca dziećmi słabo widzącymi i niewidomymi na lekcjach sztuki.
- Dzieci niewidome i słabowidzące w szkole / Eliza Gindrich, Piotr Gindrich. Opis metod uczenia się dzieci słabowidzących w szkole.
- Rysunek w nauczaniu początkowym dzieci niewidomych / Elżbieta Więckowska. Zarys postępowania dydaktycznego wprowadzającego dziecko niewidome w rysunek jako „język”, w którym dziecko uczy się odbierać i nadawać komunikaty.
- Uczeń niewidomy z dysleksją Opis trudności w czytaniu u dzieci niewidomych posługujących się brajlem.
- Dziecko słabo widzące w szkole masowej / Anna Wosińska. Pomoce dydaktyczne i środki techniczne przydatne w nauczaniu dzieci z uszkodzonym wzrokiem, specyfika ich nauczania.
Zestawienia bibliograficzne
- Rozwój, wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży niewidomej i niedowidzącej / oprac. Aneta Gnyp. Zestawienie bibliograficzne w wyborze.
- Dziecko niewidome i niedowidzące - wychowanie i nauczanie : (bibliografia za lata 2005-2010) / oprac. Irena Niemczak. Zestawienie bibliograficzne w wyborze.
- Krajowa literatura z zakresu edukacji i rehabilitacji osób niewidomych i słabo widzących 2000-2013 / oprac. dr Korenelia Czerwińska Zestawienie bibliograficzne w wyborze.
- Zestawienie materiałów źródłowych dostępnych na ISSUETyflopedagogika Zestawienie materiałów źródłowych dostępnych w Dolnośląskiej Bibliotece we Wrocławiu.
Dostępność sprawdzono: 11 października 2017 r.