Edukacja międzykulturowa

Z linki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Scenariusze zajęć, konspekty

  • Weź kurs na wielokulturowość Strona serwisu na której zamieszczono wybór scenariuszy zajęć (warsztatów) na temat wielokulturowości i praw człowieka.


Programy

  • Program edukacja międzykulturowa / Stowarzyszenie Vox Humana Projekt którego celem było przybliżenie dziedzictwa kulturowego polskich Tatarów szerszemu kręgowi społeczeństwa, a z drugiej wprowadzenie innowacji edukacyjnej, jaką były szkolenia nauczycieli i pracowników organizacji pozarządowych; zrealizowany w ramach programu „Edukacja globalna” od 15.10.2005 do 15.12.2005 prowadzonego przez Fundację Edukacja dla Demokracji przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności Solidarności Światowej przy Radzie Europy.
  • Edukacja międzykulturowa w szkole Założenia projektu "Edukacja Globalna" Fundacji Edukacja dla Demokracji. Do projektu dołączone są scenariusze zajęć dla szkoły podstawowej i gimnazjum : "Podróż po Chinach", "Podróż po Grecji", "Polacy jako mniejszość narodowa w Wielkiej Brytanii".


Portale, serwisy, fora

  • Fundacja Edukacji Międzykulturowej Portal prowadzony przez Fundację Edukacji Międzykulturowej powstały z myślą o upowszechnieniu wiedzy o dorobku kulturowym i społecznym grup etnicznych i narodowościowych mieszkających w Polsce, jak i poza jej granicami.
  • Towarzystwo Demokratyczne Wschód. Portal prowadzony przez Towarzystwo Demokratyczne "Wschód". W zakładce "Materiały edukacyjne" znajdują się scenariusze zajęć przygotowane w ramach projektu edukacji rozwojowej współfinansowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji na takie tematy jak : "Dziecko wietnamskie w polskiej szkole", "Dziecko ukraińskie w polskiej szkole", "Muzułmanie w Polsce oraz na świecie".


Książki

jako scenariusz całodziennych zajęć międzykulturowych. Scenariusze przeznaczone są do realizacji w grupie wiekowej 5-6 latków.

  • Edukacja międzykulturowa – konteksty : od tożsamości po język międzynarodowy / Przemysław Paweł Grzybowski Ideą przewodnią publikacji jest ukazanie rozległości i atrakcyjności problematyki zróżnicowania kulturowego w różnych kontekstach – zwłaszcza edukacyjnym, na podstawie dostępnej literatury przedmiotu. Książka ta może służyć jako praktyczna pomoc naukowa uczestnikom wykładów fakultatywnych i innych zajęć na temat edukacji międzykulturowej oraz problemów pokrewnych. Może być również źródłem inspiracji dla studentów, nauczycieli, specjalistów w dziedzinie nauk społecznych.
  • Edukacja międzykulturowa Druga część Pakietu Edukacyjnego Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu. Publikacja skierowana do osób, które już realizowały projekty, mają pewne doświadczenia z tym związane oraz chcą pogłębiać wiedzę i umiejętności.
  • Edukacja międzykulturowa w Polsce wobec nowych wyzwań Publikacja jest opracowaniem pod red. Artura Paszko i stanowi pokłosie konferencji, której celem było pochylenie się nad stanem pedagogiki międzykulturowej w Polsce w przededniu akcesji Polski do UE, zakładając, że integracja stworzy nową jakość, zintensyfikuje migracje i poszerzy wielokulturową przestrzeń Polaków.
  • Edukacja międzykulturowa : poradnik nauczyciela Publikacja jest propozycją dla nauczycieli różnorodnych przedmiotów uczących w szkołach każdego typu - od podstawowej do ponadgimnazjalnej. Dostępne w niej artykuły i scenariusze lekcji ułożone są w następujących działach: metodyka nauczania w edukacji międzykulturowej; poznać siebie, by zrozumieć innych; w poszukiwaniu tożsamości narodowej, regionalnej, europejskiej; być tolerancyjnym, by kształtować współczesność; wielokulturowość a prawo.


Artykuły

  • Edukacja międzykulturowa w moim działaniu pedagogicznym / Teresa Buszman Refleksje autorki na temat edukacji międzykulturowej w zjednoczonej Europie. Artykuł obejmuje scenariusz zajęć przeznaczony dla edukacji przedszkolnej i dzieci w młodszym wieku szkolnym, dotyczący budzenia zainteresowania życiem ludzi w innych krajach i kształtowania przyjaznego stosunku do dzieci o innym kolorze skóry. Scenariusz.


Zestawienia bibliograficzne




Dostępność sprawdzono: 24 maja 2019 r.