Wychowanie zdrowotne
Wersja z dnia 13:22, 10 maj 2023 autorstwa E.Kowalewska (dyskusja | edycje)
Programy, podręczniki
- Kształcenie podstawowych umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu / Barbara Tobolska Program zawierający elementy wychowania zdrowotnego. Do wykorzystania na zajęciach pozalekcyjnych.
- Profilaktyka wychowanie zdrowotne w Stowarzyszeniowej Publicznej Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Górażdżach /Julian Aleksandrowicz. Program przeznaczony do realizacji w kl. I-VI szkoły podstawowej.
- Program autorski pt. "Zdrowy przedszkolak" / Oprac. Renata Stachowicz Program przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych ze wszystkich grup wiekowych i dostosowany jest do ich możliwości rozwojowych. Program realizowany będzie w ciągu całego roku szkolnego i kontynuowany będzie przez cały okres uczęszczania dzieci do przedszkola, w ramach działalności "Klubu Zdrowego Przedszkolaka".
- Scenariusze zajęć z edukacji zdrowotnej dla klas I-III Tematy: 1.Dbam o to, co jem i jak spędzam czas.2. Dlaczego człowiek musi jeść.3. Jedz warzywa i owoce.4.Jemy zdrowo i kolorowo.5.Odżywiaj się zdrowo, by żyć kolorowo!6.Owoce i warzywa na co dzień i od święta.7.Piramida pierwszoklasisty.8. Zdrowe odżywianie.9.Sałatka owocowa.10.Warzywa i owoce w szkole.11.Warzywa i owoce.12.Zdrowe kanapki na drugie śniadanie.13.Zdrowe odżywianie.14.Zdrowo jem, więc wiem.
- Program edukacji zdrowotnej dla klas I - III „Jak żyć, aby zdrowym być”/ oprac. Barbara Gurowiec, Katarzyna Feliszewska, Renata Urbańczyk, Ewa Urban, Ewa Serweta, Bożena Jach Program przeznaczony dla nauczycieli klas I-III i ich rodziców.
- Szkolny program edukacji zdrowotnej dla klas I-III i IV-VI / oprac. Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie. Program opracowano na podstawie autorskiego Programu Edukacji Zdrowotnej mgr Ireny Sierpowskiej – Glapiak.
- Szkolny program wychowania zdrowotnego / Justyna Gut Publikacja w serwisie edukacyjnym profesor.pl. Autorka charakteryzuje cechy dobrego programu edukacji zdrowotnej oraz wymienia działy, jakie powinien zawierać.
- Uczę się zdrowo i bezpiecznie żyć w rodzinie, w szkole i w środowisku - program edukacji zdrowotnej dla klas I-III / Marta Czaban. Białystok, 2008 Praca dyplomowa.
Scenariusze zajęć
- Jestem tym co jem - moje śniadanie daje moc / oprac. Maria Kalinowska Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej dla klasy 2.
- Konspekt do zajęcia z zakresu wychowania zdrowotnego / Ewa Kamer Temat zajęć: W świecie zabawek – zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Scenariusz przeznaczony do realizacji w młodszych grupach przedszkolnych.
- Scenariusze zajęć z edukacji zdrowotnej dla klas I-III Tematy: 1.Dbam o to, co jem i jak spędzam czas.2. Dlaczego człowiek musi jeść.3. Jedz warzywa i owoce.4.Jemy zdrowo i kolorowo.5.Odżywiaj się zdrowo, by żyć kolorowo!6.Owoce i warzywa na co dzień i od święta.7.Piramida pierwszoklasisty.8. Zdrowe odżywianie.9.Sałatka owocowa.10.Warzywa i owoce w szkole.11.Warzywa i owoce.12.Zdrowe kanapki na drugie śniadanie.13.Zdrowe odżywianie.14.Zdrowo jem, więc wiem.
- Scenariusze zajęć z edukacji zdrowotnej : żyj zdrowo i bezpiecznie /Barbara Bańkowska Zawiera trzy scenariusze zajęć dla klas I-III.
- Temat lekcji: Wiem, co jem. Zasady racjonalnego odżywiania się człowieka / Beata Draczko. Scenariusz zajęć – edukacja zdrowotna - gimnazjum.
Portale
- Promocja zdrowia w szkole / Zespół ds. Promocji Zdrowia w Szkole. Serwis, w którym opublikowano materiały opracowane przez Wydział Wychowania i Profilaktyki ORE.
Baza bibliograficzna EDUKACJA
- Wychowanie zdrowotne wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
Multimedia
- Edukacja dla zdrowia. Promocja zdrowego stylu życia w świetle przepisów praw. Prezentacja Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- Szkoła promująca zdrowie - „Moja kolorowa szkoła”/ Anna Pertek. Prezentacja. Cele Szkoły Promującej Zdrowie. Związek między edukacją a zdrowiem.
- "Zdrowie, promocja i profilaktyka zdrowia". Prezentacja. Wyjaśniono definicję zdrowia, omówiono czynniki determinujące zdrowie. Opisano historię powstania terminu "promocja zdrowia" oraz ważne aspekty promocji zdrowia.
Książki
- Edukacja zdrowotna w szkole. Poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli / Barbara Wolny. Warszawa : ORE, 2019. W pierwszej części zostały omówione teoretyczne podstawy edukacji zdrowotnej, obejmujące zdefiniowanie głównych pojęć, takich jak zdrowie, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna. Część druga poradnika dotyczy metodycznej realizacji edukacji zdrowotnej w szkole, zakładającej nowoczesne podejście do kształcenia młodego człowieka, które ma polegać na przygotowaniu go do zdrowego stylu życia.
- Pionierzy o korzyściach tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie / red. Barbara Woynarowska. Warszawa : ORE, 2018. Materiały konferencyjne.
- Wychowanie fizyczne i edukacja zdrowotna w bezpiecznej i przyjaznej szkole / praca zbiorowa pod redakcją Piotra Wróblewskiego. Warszawa : ORE, 2015. Zdrowy styl życia, aktywność fizyczna – holistyczne ujęcie zdrowia. Znaczenie aktywnego udziału uczniów w zajęciach wychowania fizycznego. Edukacja zdrowotna integralnym elementem oceny z wychowania.
Czasopisma
- Roczniki Państwowego Zakładu Higieny = Annals of the National Institute of Hygiene. Czasopismo ‘Roczniki Państwowego Zakładu Higieny’ [Annals of the National Institute of Hygiene] (Rocz Panstw Zakl Hig) wydawane jest od 1950 roku. Powstało ono z inicjatywny Państwowego Zakładu Higieny (obecna nazwa: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny). Czasopismo poświęcone jest badaniom związanym z naukową problematyką bezpieczeństwa żywności i wody, żywienia, higieny środowiska, toksykologii i oceny ryzyka, zdrowia publicznego i innych dziedzin pokrewnych. Stanowi platformę umożliwiającą wymianę poglądów i wyników badań pomiędzy naukowcami zajmującymi się badaniami z tego zakresu.
- Wychowanie Fizyczne i Sport / Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Czasopismo jest kwartalnikiem naukowym wydawanym przez badaczy z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, poświęconym szeroko rozumianym zagadnieniom związanym z uprawianiem sportu, propagowaniem i nauczaniem aktywnego trybu życia, różnym formom szkolnej edukacji fizycznej oraz związkom między zdrowiem i systematyczną aktywnością fizyczną.
Artykuły
- Aktualne trendy w wychowaniu zdrowotnym. // Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, R. 57, 2006 Suplement. Materiały konferencyjne; Kraków 19 czerwiec 2006.
- Budowanie świadomości zdrowotnej w orientacji na przyszłość wyzwaniem edukacji zdrowotnej / Izabella Maria Łukasik. Lubelski Rocznik Pedagogiczny Vol 37, No 4 (2018) Analiza wyników badań. Przygotowano krótki kwestionariusz Świadomość zdrowotna w orientacji przyszłościowej, który może spełnić rolę narzędzia przesiewowego, umożliwiającego wyłonienie osób o małej świadomości zdrowotnej. Ma on szansę podnieść skuteczność działań edukacyjnych.
- Cele i zadania edukacji zdrowotnej / Halina Wodarczyk. Edukacja zdrowotna w przedszkolu.
- Edukacja zdrowotna a nowa podstawa programowa z wychowania fizycznego / Joanna Misiewicz Autorka analizuje jakie treści „edukacji zdrowotnej” znajdują się w podstawie programowej z wychowania fizycznego na poszczególnych etapach edukacyjnych. Dotyczy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
- Refleksje wokół aktualnego rozumienia wychowania zdrowotnego jako kategorii pojęciowej w naukach pedagogicznych / Andrzej M. de Tchorzewski. // Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, R. 57, 2006 Suplement, s. 9-16 Autor analizuje treść i zakres pojęcia wychowanie zdrowotne.
- Rola szkoły w procesie wychowania zdrowotnego / oprac. Teresa Dąbrowa Autorka przedstawiła zadania i cele stojące przed wychowaniem zdrowotnym w szkole, wymieniła bloki tematyczne, które powinny znaleźć się w programie edukacji zdrowotnej.
Dostępność sprawdzono: 13 kwietnia 2023 r.