Hortikuloterapia (hortiterapia, ogrodolecznictwo)
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Definicje
- Ogrodoterapia Definicja zagadnienia zamieszczona w Wikipedii.
Baza bibliograficzna EDUKACJA
- Hortiterapia wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
Portale, serwisy
- Ogród leczy Portal na temat hortiterapii prowadzony przez absolwentów Podyplomowych Studiów Hortiterapii.
Artykuły
- Po zdrowie do ogrodu – czym jest ogrodoterapia? / Natalia Marciniak-Musiał Artykuł na temat ogrodoterapii na stronie Poradnika Rolniczego. Omówiono zagadnienia: czym jest hortiterapia, leczenie jakich chorób wspiera ta forma terapii, jaki wpływ mają rośliny na zdrowie człowieka oraz jak urządzić ogród terapeutyczny.
- Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie / Piotr Brzózka Artykuł na portalu Medme, o hortiterapii - niekonwencjonalnej metodzie leczniczej, polegającej na oddziaływaniu na zdrowie człowieka poprzez jego kontakt z roślinami. Opisano zagadnienia: co to jest hortiterapia, kim jest hortiterapeuta, na co pomagają zajęcia z hortiterapii, jak działa ogrodoterapia i jak wyglądają zajęcia terapii ogrodniczej?.
- Ogrodoterapia – terapia przy pracy nad ogrodem Informacje na temat ogrodoterapii na portalu "Spokój w głowie". Opisano niekonwencjonalną metodę leczenia wykorzystującą kontakt z zielenią i pracę w ogrodzie, czyli założenia terapii poprzez ogrodnictwo. Wskazano zalety posiadania własnego ogródka (i jego pozytywny wpływ na stan umysłu) oraz korzyści z hortiterapii.
- Hortiterapia – wpływ roślin na zdrowie Informacje na temat hortiterapii na portalu Spa4Garden. Omówiono zagadnienia wpływu roślin na zdrowie, czyli terapii ogrodniczej jako metody wykorzystywanej w leczeniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych, cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych, wykluczenia społecznego czy samotności. Opisano rodzaje ogrodoterapii i sposoby urządzenia ogrodu terapeutycznego.
- Hortiterapia Artykuł na temat hortiterapii na portalu Medonet. Omówiono zagadnienia dotyczące hortiterapii – na czym polega, dla kogo jest przeznaczona, jakie są efekty jej działania oraz studia i kursy hortiterapii.
- Hortiterapia – innowacja w rehabilitacji / Monika Pawłowska Informacje zawarte na stronie Szpitala Dziecięcego w Krakowie, na temat projektu ochrony zdrowia „Hortiterapia metodą wspomagania rehabilitacji dzieci z zaburzeniami narządu ruchu-pacjentów Szpitala św. Ludwika w Krakowie”. Projekt stanowi nowatorskie przedsięwzięcie wykorzystania przez szpital dziecięcy w Polsce hortiterapii jako komplementarnej metody w rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami OUN, głównie z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD). Opisane zajęcia prowadzone są na terenie sąsiadującego ze Szpitalem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Hortiterapia – na czym polega leczenie ogrodem? Artykuł na temat hortiterapii na portalu Czas na Ogród. Omówiono hortiterapię, jako dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej. Wskazano dwie postaci terapii ogrodem (czynną i bierną), schorzenia, w których leczeniu może pomóc ta forma terapii oraz właściwości terapeutyczne ogrodu. Opisano na czym polegają i jak wyglądają warsztaty z hortiterapii.
- I Ogólnopolska Konferencja Hortiterapia - stan obecny i perspektywy rozwoju terapii ogrodniczych Materiały z konferencji. Tekst zawiera artykuły takie jak: "Hortiterapia na świecie: badania, nauczanie, praktyka", "Rola hortiterapii w rehabilitacji osób niepełnosprawnych", "Terapeutyczna, psychologiczna i edukacyjna funkcja kontaktu z roślinami dzieci przewlekle chorych i niepełnosprawnych", "Program nauczania hortiterapii na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie", "Ośrodki „zielonej terapii” w Polsce", "Miasto ogród” – historia i teraźniejszość ogrodolecznictwa w Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie", "Program „zielone warsztaty”, czyli eko-florystyka w terapii przez kontakt z przyrodą", "Terapia i rehabilitacja osób z autyzmem przez aktywny kontakt z naturą i pracę z roślinami", "Pracownia ogrodnicza w warsztacie terapii zajęciowej jako jedna z form terapii osób niepełnosprawnych intelektualnie", "Działkowanie jako forma profilaktyki i terapii. Wyniki badań w ramach projektu „dzieło-działka”", "Realizacja projektu pilotażowego „Hortiterapia metodą wspomagania rehabilitacji dzieci z zaburzeniami narządu ruchu-pacjentów Szpitala św. Ludwika w Krakowie". Materiały pełnotekstowe, do pobrania.
- Hortiterapia jako narzędzie wpływające na poprawęzdrowia psychicznego i fizycznego człowieka / Grażyna Zawiślak Artykuł pełnotekstowy (do pobrania), w czasopiśmie "Annales Horticulturae", Vol. 25 (2015), na temat hortiterapii (terapii ogrodniczej, ogrodolecznictwa) - jednej z form terapii niekonwencjonalnej wykorzystującej rośliny w celu poprawy kondycji fizycznej i psychicznej człowieka. Artykuł zawiera obszerną bibliografię.
- Rola hortiterapii i bukieciarstwa w leczeniu dzieci i dorosłych / Margot Dudkiewicz, Krystyna Pudelska, Marzena Parzymies, Wojciech Durlak Artykuł pełnotekstowy (do pobrania), w czasopiśmie "Kosmos - Problemy Nauk Biologicznych", T. 67, nr 4 (2018). W tekście omówiono zagadnienia, takie jak: definicja i cele hortiterapii, kształtowanie ogrodu terapeutycznego, badania nad hortiterapią, wykorzystanie ogrodu do prowadzenia zajęć terapeutycznych, bukieciarstwo w programie terapii ogrodniczej. Artykuł zawiera obszerną bibliografię.
- Pięć zmysłów w ogrodzie. Wykorzystanie elementów hortiterapii w pracy z dzieckiem ze sprzężoną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną / Sabina Smutrykowska Artykuł pełnotekstowy (do pobrania) na temat hortiterapii (ogrodoterapii)- jednej z form terapii wspomagających tradycyjne metody rehabilitacji osób z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Opisano wpływ terapii ogrodem na wszystkie zmysły człowieka (wzrok, słuch, dotyk, zapach, smak).
Dostępność sprawdzono: 10 marca 2023 r.