Deklaracja dostępności
Definicje
Portale, serwisy
- Palenie wśród nastolatków – jakie są skutki w okresie dojrzewania? Radosław Korczyk Spis treści: 1. Jak dużo i jak często pali młodzież? 2. Palenie – wpływ na układ nerwowy i układ hormonalny. 3. Łatwiej o zatrucie nikotyną. 4. Na co częściej chorują młodzi palacze? 5. Jak palenie niszczy organizm nastolatka? 6. Nowe zagrożenia – e-papierosy. 7. Jak pomóc dziecku? Serwis wylecz.to zawiera kila artykułów na ten temat, podana jest bibliografia
- witryna uzaleznienia.praktyczne.info.pl Strona zawiera informacje na szczegółowe tematy: Nikotyna, Powody wczesnego palenia, Skutki choroby nikotynowej, Negatywne objawy odstawienia nikotyny, Metody pomocy młodym, Preparaty dla uzależnionych.
- Problem nikotynizmu Strona Centrum Konsultacyjnego AKMED, poświęcona różnorodnym zagadnieniom związanym z problemem nikotynizmu. Założycielem i dyrektorem jest dr n. med. Bohdan T. Woronowicz, certyfikowany specjalista terapii uzależnień oraz certyfikowany superwizor psychoterapii uzależnień.
- Nie spalaj się! Strona firmowana przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Celem Programu „Nie spalaj się! #WUModa na niepalenie” jest pomoc pracownikom, studentom oraz doktorantom Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w zerwaniu z nałogiem palenia tytoniu oraz stworzenie ku temu przyjaznej atmosfery na Uczelni.
Baza bibliograficzna Edukacja
wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
WEBOWADBP
- Profilaktyka nikotynizmu w szkole Strona WebowaDBP. Witryna zawiera m. in. odsyłacze do stron www, programy profilaktyczne, spis publikacji, Artykuły – Prezentacje – Informatory, Scenariusze, odsyłacze do filmów na YouTube, zestawienie tematyczne
Multimedia
- Film edukacyjny Nie Spal Się Na Starcie - Fundacja Aflofarm
Książki
- Palenie tytoniu a płuca. Ricardo Polosa Broszura "Wpływ palenia tytoniu na płuca" została opracowana przez European Lung Foundation (Europejską Fundację Chorób Płuc).
- Palenie w chorobach płuc Broszura "Palenie w chorobach płuc" została opracowana przez European Lung Foundation (Europejską Fundację Chorób Płuc).
- Papierosy elektroniczne Broszura "Papierosy elektroniczne, zwane potocznie e-papierosami" została opracowana przez European Lung Foundation (Europejską Fundację Chorób Płuc).
Artykuły
- Wpływ palenia tytoniu na stan zdrowia dzieci i młodzieży. Jerzy Stańczyk, Klinika Kardiologii Dziecięcej UM w Łodzi Artykuł dostępny w serwisie Serwis medycyna praktyczna dla pacjentów.
Zestawienia
- Co jest bardziej niezdrowe - dopalacze czy e-papieros Zestawienie bibliograficzne w wyborze [za lata 2009-2014] sporządzone przez Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.
|stopka=24 marca 2020 r. }}
Deklaracja dostępności Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu
Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu .
Data publikacji strony internetowej:
Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Treści niedostępne
- część dokumentów PDF posiada błędy w warstwie tekstowej (po skanowaniu/OCR),
- dokumenty PDF nie są poprawnie odczytywane przez programy dla osób niewidzących (np. nieprawidłowo przygotowane tabele, wykresy, obrazki, brak sekcji nawigacyjnych, tytułu itp.),
- część artykułów zawiera błędy w warstwie tekstowej (brak informacji o rodzaju otwieranych lub pobieranych dokumentów)
- niektóre funkcjonalności posiadaja drobne błędy programistyczne, na obecną chwilę, niemozliwe do poprawy bez zewnętrznej ingerencji programistycznej
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
Deklarację sporządzono dnia:
Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Magdalena Pilińska.
E-mail: m.pilinska@dbp.wroc.pl
Telefon: 71 370 28 12
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Organ nadzorujący: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu
Adres: ul. Stanisława Worcella 25-27
50-448 Wrocław
E-mail: sekretariat@dbp.wroc.pl
Telefon: 71 377 28 01
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich .
Dostępność architektoniczna
Siedziba Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu mieszcząca się przy ulicy Stanisława Worcella 25-27 we Wrocławiu jest częściowo przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Na parterze, gdzie zlokalizowane jest wejście główne do budynku, przy schodach dostępna jest platforma przyschodowa dla osób na wózkach inwalidzkich. Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu zlokalizowana jest na czterech poziomach (parter,I, II i III piętro) połączonych ze sobą windą i schodami.
Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego przy schodach.
W holu na wprost wejścia głównego znajduje się tablica informacyjna.
W budynku znajduje się winda dostępna dla osób na wózku. Winda nie wydaje komunikatów głosowych. Przyciski windy przywołujące oraz sterujące są opisane alfabetem Braille’a. Przycisk alarmowy jest oznaczony wytłoczonym dzwonkiem.
Toalety dostępne i dostosowane dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na parterze oraz II p. Oznakowane są standardowo, w toaletach jest przestrzeń manewrowa oraz przestrzeń do transferu bocznego.
Publicznie dostępne miejsca parkingowe (płatne) znajdują się wzdłuż ul. S. Worcella. Nie ma miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.
Do siedziby DBP we Wrocławiu i wszystkich ogólnodostępnych pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W siedzibie nie ma pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
W siedzibie DBP we Wrocławiu nie jest dostępny tłumacz języka migowego.
Udogodnienia
- Domyślne skróty klawiszowe przeglądarek internetowych
- Przełącznik kontrastowy