Wychowanie komunikacyjne
Wersja z dnia 10:31, 17 cze 2019 autorstwa PBWBielsko-Biała (dyskusja | edycje)
Programy
- Program wychowania komunikacyjnego dla klas I-III szkoły podstawowej. Cele programu to: przysposobienie do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym i uświadomienie zagrożeń istniejących na drodze. Program opublikowany na portalu „Interklasa.pl”.
- Program innowacji z wychowania komunikacyjnego dla klasy II-III / Małgorzata Sroka. Program we wstępie zawiera omówienie rozwoju dziecka w kontekście wychowania komunikacyjnego oraz roli spacerów i wycieczek w edukacji komunikacyjno-drogowej. Program wprowadza korelację międzyprzedmiotową wychowania komunikacyjnego z treściami wychowania fizycznego, języka polskiego, techniki i środowiska. Opublikowany został na Portalu Edukacyjnym Miasta Tarnowa.
- Program wychowania komunikacyjnego dla klas I-III / Izabela Pilch-Schellenberger. Program opublikowany na stronie Szkoły Podstawowej w Glinczu.
- Autorski program nauczania wychowania komunikacyjnego w szkole podstawowej dla klasy III / Władysław Kruszewski. Program obejmuje zasady ruchu pieszego oraz stanowi przygotowanie do uzyskania karty rowerowej. Program opublikowany na portalu „Awans.oswiata.org.pl”.
- „Z kodeksem za pan brat” : program wychowania komunikacyjnego w szkole podstawowej dla klas IV-VI / Jacek Dudek. Program opublikowany na stronie Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu.
- Program dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym / Agnieszka Zakrzewska, Anna Pawłowska. Do programu dołączono słowniczek pojęć, materiały pomocnicze i bibliografię. Program opublikowany na portalu „Edukator.org.pl”.
- Program autorski : wychowanie komunikacyjne w gimnazjum / Mariusz Strzałkowski. Program opublikowany na portalu „Profesor.pl”.
- Program „Wychowanie komunikacyjne w klasach 0-III”. Program opublikowany na stronie Szkoły Podstawowej w Rydzewie.
Konspekty lekcji
- Konspekt zajęć dla dzieci 4-letnich z zakresu wychowania komunikacyjnego / G. Lenard. Przedstawiono słownictwo związane ze środkami lokomocji. Konspekt opublikowany na portalu „Przedszkola.edu.pl”.
- Utrwalenie wiadomości o ruchu pieszych i pojazdów metodą żywej gry planszowej : scenariusz lekcji otwartej z techniki w klasie IV / Jan Sagun. Scenariusz opublikowany na stronie Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym.
- Wychowanie komunikacyjne. Konspekty lekcji opracowane z wykorzystaniem metody story-line dotyczące bezpiecznych wakacji, opublikowane na portalu „Interklasa.pl”.
- Wzorcowy scenariusz oraz obudowa dydaktyczna lekcji, karta ćwiczeń, karta pracy dla ucznia / Alina Konarska. Temat lekcji „Budowa, działanie i konserwacja roweru” dla klasy 5 szkoły podstawowej. Scenariusz opublikowany na stronie Zespołu Placówek Oświatowych w Słupi.
Portale, serwisy
- Portal edukacyjny "Bezpieczna droga do szkoły" / Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zawiera działy: dla dzieci (gry edukacyjne, zabawy, wiedza), rodziców (publikacje, filmy, materiały) i nauczycieli (materiały metodyczne do wykorzystania w wychowaniu komunikacyjnym, dział porad policji i pytań). Istnieje możliwość publikacji.
- Dział w serwisie "Publikacje Edukacyjne". Materiały przygotowane przez nauczycieli techniki z różnych typów szkół : konspekty zajęć, programy autorskie, plany pracy, testy i sprawdziany oraz prezentacje multimedialne i programy komputerowe.
Multimedia
- BRD w podstawie programowej kształcenia ogólnego / Grażyna Piotrowska. Prezentacja zawierająca akty prawne dotyczące wychowania komunikacyjnego oraz wychowania komunikacyjnego w podstawie programowej dla I, II i III etapu edukacyjnego.
- Wychowanie komunikacyjne. Prezentacja zawierająca przepisy obowiązujące pieszych, ćwiczenia przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową, warunki techniczne roweru, manewry na drodze, znaki drogowe, sprawdzian na kartę rowerową.
- Przygotowanie do nauki wychowania komunikacyjnego w klasach I-III / Longina Adamczyk. Prezentacja zawierająca znaki drogowe i sygnały, przygotowanie do sprawdzianu na kartę rowerową, zasady poruszania się po drodze, sprawdzian na kartę rowerową, zamieszczona na stronie Szkoły Podstawowej w Mariance.
Czasopismo
- Wychowanie Komunikacyjne - czasopismo dla nauczycieli.
Artykuły
- Cele i program wychowania komunikacyjnego w szkole podstawowej / Kinga Czaderska. Artykuł omawiający znaczenie edukacji komunikacyjnej w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom, także cele wychowania komunikacyjnego w szkole podstawowej i metody realizacji programu z tego zakresu. Publikacja zamieszczona na portalu „Edux.pl”.
- Potrzeba istnienia wychowania komunikacyjnego / Katarzyna Musolf-Bensemann. Artykuł omawiający przyczyny wypadków drogowych, bezpieczeństwo dzieci na drodze, edukację w zakresie zasad zachowania się na drodze. Publikacja zamieszczona na portalu „Edukator.org.pl”.
- Wychowanie komunikacyjne / Kinga Czaderska. Artykuł omawiający zagrożenia pieszych na polskich drogach, rolę wychowania komunikacyjnego w szkołach, cele wychowania komunikacyjnego. Publikacja zamieszczona na portalu „Edux.pl”.
Zestawienia bibliograficzne
- Wychowanie komunikacyjne : zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 1998-2005 / Anna Morszczyzna. Wydawnictwa zwarte, artykuły z czasopism opublikowane na stronie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.
- Wychowanie komunikacyjne (zbiory audiowizualne) / Marek Krzyżanowski. Zbiory audiowizualne wydane w latach 90-tych, opublikowane na stronie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.
- Gry dydaktyczne - zagadki, rebusy, krzyżówki w wychowaniu komunikacyjnym : zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 2000-2006. Bibliografia opublikowana na stronie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie.
- Wychowanie komunikacyjne (bibliografia w wyborze ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Pile) / oprac. Magdalena Gutowska. Książki i artykuły z czasopism wydane do roku 2009.
- Wychowanie komunikacyjne : materiały dla nauczycieli klas I-III / Wiesława Budrowska. Książki i artykuły z czasopism wydane do roku 2001, opublikowane na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.
Dostępność sprawdzono: 17 czerwca 2019 r.