Szkoły wyznaniowe
Wersja z dnia 13:53, 18 gru 2018 autorstwa A.zakrzewska (dyskusja | edycje)
Czasopisma
- III RP: czy to już państwo wyznaniowe? / Paweł Borecki Regulacje prawne dotyczące związków wyznaniowych.
Artykuły
- Synagogi i szkoły żydowskie / Dariusz Czwojdran Charakterystyka szkolnictwa żydowskiego w Lesznie od XVI do XX w.
Książki
- Szkolnictwo wyznaniowe w Polsce w latach 1944-1980. Studium historyczno-prawne / Artur Mezglewski Praca monograficzna mająca na celu przedstawienie prawnych i faktycznych możliwości zakładania i prowadzenia szkół przez instytucje wyznaniowe. Bogata bibliografia źródłowa.
Portale, serwisy, fora
- Jak są finansowane kościoły i związki wyznaniowe w Europie Artykuł o finansowaniu kościołów w Polsce, Anglii, Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Słowacji, Szwecji , Węgrzech.
- Szkolnictwo religijne wśród lubelskich Żydów (chedery) Specyfika żydowskich szkół w Lublinie.
- Ewangelicy w Oleśnie Śl. Materiał zawiera dzieje ewangelickiej parafii w Oleśnie od 1742 do 2007r, krótkie dzieje szkoły mieszczącej się w domu parafialnym i przedszkola.
- Trzebinia Charakterystyka społeczności żydowskiej w Trzebini, szkół wyznaniowych i wyższego szkolnictwa religijnego w latach 1731-1945.
- Szkoła diaspory żydowskiej 1924-1939 Strona zawiera szczegółowy opis działalności prywatnej szkoły żydowskiej ”Bet Jakub” w Tuszynie (1924-1939), wymieniono nauczycieli , ilość uczniów, nadzór sprawowany nad działalnością szkoły.
- Szkołom wyznaniowym – dziękujemy / Maciej Psyk Publikacja dotyczy publicznej debaty nad celowością istnienia szkół wyznaniowych jaka toczyła się w Wielkiej Brytanii. Szkoły są prowadzone przez trzy religie : katolicką, muzułmańską i anglikańską. Debata i wyniki badań przytoczone przez rząd w raporcie mogą zwiększyć nadzór nad tymi szkołami.
- Brytyjskie szkoły wyznaniowe będą musiały propagować homoseksualizm i aborcję Artykuł dotyczy programu, i kontrowersji jakie budzi wśród organizacji prorodzinnych. Program ma być realizowany od września 2011. Szkoły wyznaniowe nie będą mogły ignorować innych punktów widzenia w kwestii homoseksualizmu i aborcji. Ustawa zyskała poparcie arcybiskupa Vincenta Nicholsa z episkopatu Anglii i Walii oraz organu katolickiego odpowiedzialnego za edukację - Catholic Education Service.
- W sprawie prawa szkół wyznaniowych do dobierania swoich pracowników List Przewodniczącego Rady Krajowej Aliansu Ewangelicznego w RP Andrzeja Nędzusiaka do Premiera w sprawie prawa szkół wyznaniowych do dobierania swoich pracowników.
- Prawo wyznaniowe w Unii Europejskiej Regulacje prawne traktatów z Maastricht i Amsterdamu dotyczące prawa wyznaniowego w Unii Europejskiej.
- Państwa „świeckie”, wyznaniowe i bezstronne wobec religii w Europie Państwa europejskie i ich zróżnicowany stosunek do Kościoła.