Edukacja międzykulturowa
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Programy
- Program edukacja międzykulturowa / Stowarzyszenie Vox Humana Projekt którego celem było przybliżenie dziedzictwa kulturowego polskich Tatarów szerszemu kręgowi społeczeństwa, a z drugiej wprowadzenie innowacji edukacyjnej, jaką były szkolenia nauczycieli i pracowników organizacji pozarządowych; zrealizowany w ramach programu „Edukacja globalna” od 15.10.2005 do 15.12.2005 prowadzonego przez Fundację Edukacja dla Demokracji przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności Solidarności Światowej przy Radzie Europy.
- Edukacja międzykulturowa w szkole Założenia projektu "Edukacja Globalna" Fundacji Edukacja dla Demokracji. Do projektu dołączone są scenariusze zajęć dla szkoły podstawowej i gimnazjum : "Podróż po Chinach", "Podróż po Grecji", "Polacy jako mniejszość narodowa w Wielkiej Brytanii".
Portale, serwisy, fora
- Fundacja Edukacji Międzykulturowej Portal prowadzony przez Fundację Edukacji Międzykulturowej powstały z myślą o upowszechnieniu wiedzy o dorobku kulturowym i społecznym grup etnicznych i narodowościowych mieszkających w Polsce, jak i poza jej granicami.
- Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Przewodnik internetowy: Edukacja na rzecz tolerancji zawierający linki do stron związanych z przedsięwzięciami edukacji międzykulturowej na świecie. Instytucją sprawczą jest Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Towarzystwo Demokratyczne Wschód. Portal prowadzony przez Towarzystwo Demokratyczne "Wschód". W zakładce "Materiały edukacyjne" znajdują się scenariusze zajęć przygotowane w ramach projektu edukacji rozwojowej współfinansowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji na takie tematy jak : "Dziecko wietnamskie w polskiej szkole", "Dziecko ukraińskie w polskiej szkole", "Muzułmanie w Polsce oraz na świecie".
Książki
- Edukacja międzykulturowa w Polsce wobec nowych wyzwań Publikacja jest opracowaniem pod red. Artura Paszko i stanowi pokłosie konferencji, której celem było pochylenie się nad stanem pedagogiki międzykulturowej w Polsce w przededniu akcesji Polski do UE, zakładając, że integracja stworzy nową jakość, zintensyfikuje migracje i poszerzy wielokulturową przestrzeń Polaków.
- Edukacja międzykulturowa : poradnik nauczyciela Publikacja jest propozycją dla nauczycieli różnorodnych przedmiotów uczących w szkołach każdego typu - od podstawowej do ponadgimnazjalnej. Dostępne w niej artykuły i scenariusze lekcji ułożone są w następujących działach: metodyka nauczania w edukacji międzykulturowej; poznać siebie, by zrozumieć innych; w poszukiwaniu tożsamości narodowej, regionalnej, europejskiej; być tolerancyjnym, by kształtować współczesność; wielokulturowość a prawo.
Artykuły
- Edukacja międzykulturowa w moim działaniu pedagogicznym / Teresa Buszman Refleksje autorki na temat edukacji międzykulturowej w zjednoczonej Europie. Artykuł obejmuje scenariusz zajęć przeznaczony dla edukacji przedszkolnej i dzieci w młodszym wieku szkolnym, dotyczący budzenia zainteresowania życiem ludzi w innych krajach i kształtowania przyjaznego stosunku do dzieci o innym kolorze skóry. Scenariusz.
- Wielokulturowość: uczeń-nauczyciel-szkoła w zmieniającym się społeczeństwie Publikacja na stronach Niezależnego Portalu Internetowego – Hajnówka. Celem artykułu jest wskazanie na potrzebę uwzględnienia wielokulturowości w programach edukacyjnych.
Zestawienia bibliograficzne
- Edukacja międzykulturowa / Oprac. Barbara Michałek Zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 1990-2003.
- Edukacja wielokulturowa i interkulturowa / Artur Gumułka, Ewa Tłuczek, Renata Zając Zestawienie bibliograficzne za lata 1997-2003. Obszerne zestawienie bibliograficzne pt. Edukacja wielokulturowa i interkulturowa sporządzone w Oddziale Informacji Naukowej Biblioteki Głównej Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Materiał zamieszczono na stronie domowej Uczelni.
- Edukacja międzykulturowa / Oprac. Magdalena Gutowska. Zestawienie bibliograficzne w wyborze. Sporządzono na podstawie Biblioteki Pedagogicznej Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.
Dostępność sprawdzono: 1 grudnia 2017 r.