Niepowodzenia szkolne - zagadnienia ogólne: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Linia 94: | Linia 94: | ||
− | | stopka= | + | | stopka= 19.05.2020 r. |
}} | }} |
Wersja z 09:55, 19 maj 2020
EDUKACJA – baza bibliograficzna artykułów z czasopism
- Niepowodzenie szkolne wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
Programy, podręczniki
- Akademia Przyszłości. System motywatorów zmiany Akademia Przyszłości to ogólnopolski program Stowarzyszenia WIOSNA, który powoduje, że dzieci stopniowo pokonują porażki i zaczynają osiągać sukcesy w życiu. Jest to możliwe dzięki unikalnej i innowacyjnej metodologii - Systemowi Motywatorów Zmiany. Przedstawienie czym w praktyce jest System Motywatorów Zmiany, jego elementów i zasad.
- Program profilaktyki niepowodzeń szkolnych / Elżbieta Postawa, Krzysztof Szkudlarek Program opracowany na podstawie planu pracy dotyczącego zapobiegania i zwalczania trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych uczniów Publicznego Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kłodzku.
Multimedia
- Niepowodzenia szkolne / Oprac. Monika Haligowska Prezentacja slideshare porządkująca wiedzę na temat niepowodzeń szkolnych. Przedstawia przyczyny, fazy powstawania, diagnozę, działania zaradcze, wskaźniki i formy pomocy dzieciom u których występują niepowodzenia szkolne.
- Przyczyny niepowodzeń szkolnych / Ewa Adamczyk Krótka prezentacja multimedialna dla rodziców - porady co mogą zrobić, aby dziecko uniknęło trudności w nauce. Autorka wskazuje ponadto podstawowe grupy niepowodzeń, skutki ich pojawienia się oraz sposoby wykluczenia niektórych przyczyn niepowodzeń szkolnych u dzieci.
Artykuły
- Konsekwencje niepowodzeń edukacyjnych / Anna Czekaj, Joanna M. Łukasik Omówienie społeczno-ekonomicznych oraz psychologiczno-pedagogicznych (indywidualnych) konsekwencji niepowodzeń szkolnych uczniów. W treści przestawiono również dane statystyczne obrazujące skalę omawianego zjawiska w Polsce i Europie oraz wskazanie na możliwe kierunki zmiany.
- Niepowodzenia szkolne uczniów klas I-III szkoły podstawowej / Oprac. Lucyna Stec W treści omówiono przyczyny i rodzaje niepowodzeń szkolnych oraz metody i środki zapobiegania trudnościom i niepowodzeniom i likwidowanie ich.
- Dziecko z niepowodzeniami szkolnymi w grupie rówieśniczej / Wioletta Szulaczuk, Anna Skuzińska Tekst pochyłą czcionkąPrzedstawienie badania dotyczącego społecznych i psychologicznych korelatów niepowodzeń szkolnych. W badaniu zastosowano metodę socjometryczną oraz badanie kwestionariuszowe. Przedstawione dane mogą być przydatne w praktyce wychowawczej.
- Zróżnicowany obraz dziecka z trudnościami w uczeniu się i rodzicielskiej pomocy / Leokadia Wiatrowska Znaczenie rodziny w osiągnięciach edukacyjnych uczniów. Omówiono strategie pracy rodziców z dzieckiem, symptomy trudności i największe problemy w samodzielnym uczeniu się dzieci - na podstawie własnych badań autorki przeprowadzonych metodą sondażu diagnostycznego (ankieta) oraz wywiadu z niektórymi rodzicami. Badaniem objęto 180 rodziców dzieci wykazujących problemy z nauką, z różnych przedmiotów (województwo opolskie).
- Konsekwencje niepowodzeń edukacyjnych / Anna Czekaj, Joanna M. Łukasik Społeczne, ekonomiczne oraz psychologiczno-pedagogiczne konsekwencje niepowodzeń szkolnych uczniów. Konsekwencje przedwczesnego przerwania nauki szkolnej. Dane statystyczne obrazujące skalę zjawiska w Polsce i Europie.
- Jak pomóc uczniowi z trudnościami w nauce? : (przyczyny trudności, skutki, formy pomocy uczniowi) / Oprac. Honorata Baranowska Trudności dzieci młodszych w nabywaniu podstawowych umiejętności szkolnych, czyli nauki czytania i pisania.
- Jak pracować z uczniem który nie jest zmotywowany do nauki / Oprac. Waldemar Tomkowicz Analiza problemu niepowodzeń szkolnych spowodowanych brakiem motywacji do nauki - w rozdziałach artykułu zaprezentowano : rodzaje problemów szkolnych, przejawy i przyczyny braku motywacji do nauki, środki zaradcze do pracy z uczniem o niskim poziomie motywacji.
- Fazy niepowodzeń szkolnych / Teresa Duda Omówienie symptomów wczesnych trudności uczniów w nauce i etapów rozwoju niepowodzenia szkolnego ucznia (fazy rozwoju niepowodzenia wg Czesława Kupisiewicza).
- Moje szkolne niepowodzenia - scenariusz lekcji wychowawczej / Marianna Masłowska Zajęcia prowadzone metodami aktywizującymi opisanymi w przewodniku po metodach aktywizujących „Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie” - scenariusz dla klas gimnazjalnych.
- Niektóre sposoby zapobiegania niepowodzeniom szkolnym / Oprac. Maria Mielczarek, Iwona Tomaszewska Podstawowe środki zapobiegania i przezwyciężania powstawaniu szkolnych niepowodzeń w nauce w pracy nauczyciela. Zadania profilaktyki pedagogicznej (nauczanie problemowe i nauczanie grupowe oraz inne aktywizujące metody nauczania), diagnozy pedagogicznej (poznawania uczniów oraz kontrola i ocena wyników nauczania), terapii pedagogicznej - poprzez wyrównywanie wykrytych zaległości w zakresie opanowania przez uczniów materiału programowego (zajęcia indywidualne i grupowe).
- Niepowodzenia dydaktyczne uczniów - zadania pracy korekcyjnej / Oprac. Małgorzata Walnik Czynniki środowiskowe i zaburzenia rozwojowe (kinestetyczno-ruchowe, mowy i inne) jako przyczyny dydaktycznych niepowodzeń dziecka.
- Niepowodzenia edukacyjne w kształceniu zdalnym / Maciej Słomczyński, Dorota Sidor Niepowodzenia w kształceniu zdalnym - zagadnienia metodologiczne. Stań badań. Przyczyny niepowodzeń w kształceniu zdalnym - propozycja klasyfikacji. Zapobieganie niepowodzeniom w kształceniu zdalnym. W treści ujęto definicje niepowodzenia edukacyjnego.
- Niepowodzenia szkolne / Ewa Wyrobek Opóźnienia w nauce przyczyną drugoroczności. Rodzaje opóźnień szkolnych i przyczyny niepowodzeń ucznia w nauce.
- Niepowodzenia szkolne. Drugoroczność efektem dyskalkulii / Dawid Góral Dyskalkulia jako przyczyna pojawiania się niepowodzeń szkolnych ucznia. Definiowanie niepowodzeń, rodzaje (jawne ukryte, opóźnienia przejściowe). Fazy rozwoju niepowodzenia wg J. Konopnickiego. Przyczyny i skutki drugoroczności.
- Niepowodzenia szkolne i ich przyczyny / Grażyna Nosarzewska Przyczyny powstawania i klasyfikacja niepowodzeń szkolnych: biopsychiczne uwarunkowania i pedagogiczne przyczyny niepowodzeń szkolnych. Wnioski dla pracy dydaktyczno- wychowawczej nauczyciela i rodzica.
- Niepowodzenia szkolne i ich uwarunkowania / Danuta Słodownik Czym jest niepowodzenie szkolne ? Publikacja prezentuje pojęcie niepowodzeń i trudności w nauce, przyczyny ich powstawania. Niepowodzenia jawne i ukryte. Niepowodzenie szkolne w teorii pedagogicznej m. in. według H. Spionek, J. Konopnickiego. Czynniki mające wpływ na niepowodzenia szkolne.
- Niepowodzenia szkolne i możliwości przeciwdziałania / Aleksandra Sobolewska Profilaktyka, diagnoza, terapia w przeciwdziałaniu powstawania niepowodzeń szkolnych uczniów. Podstawy diagnozy pedagogicznej, sposoby ustalania przyczyn powstawania niepowodzeń szkolnych, terapia indywidualna i grupowa w zapobieganiu powstawania zaległości w nauce.
- Niepowodzenia szkolne - ich przyczyny, skutki i zapobieganie / Oprac. Barbara Czarny Publikacja nauczyciela Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim. Tekst dotyczy niepowodzeń najczęściej spotykanych w praktyce szkolnej, np. niepowodzenia zależne od ucznia, nauczyciela, wybranego programu nauczania, od stosowanych przez nauczyciela form, metod i środków realizacji programu (np. nieodpowiednie podręczniki). Omówiono również sposoby zapobiegania niepowodzeniom w nauce.
- Niepowodzenia szkolne - jak sobie radzą z nimi dzieci? / Joanna Baran Typy zachowań obronnych charakterystyczne dla dzieci doznających niepowodzeń szkolnych.
- Niepowodzenia szkolne – przyczyny i wpływ na styl życia młodzieży / Oprac. Roman Drożdżowski Wyniki ankiety, która miała na celu wskazanie przyczyn niepowodzeń szkolnych oraz ich wpływ na styl życia młodzieży. Ankieta przeprowadzona wśród uczniów różnych typów szkół średnich.
- Niepowodzenia szkolne - współczesny problem oświaty? / Marian Mształ Próba odpowiedzi na pytanie czym są niepowodzenia szkolne w oparcu i badania polskich pedagogów w tym zakresie, podział niepowodzeń dydaktycznych, sposoby pomocy uczniom przyzywającym niepowodzenia w szkole.
- Niepowodzenia szkolne uczniów / Oprac. Maria Adamczyk Sukces ucznia a niepowodzenia dydaktyczne i wychowawcze w młodszym wieku szkolnym. Omówienie przyczyn tkwiących w środowisku rodzinnym, szkole oraz w samym uczniu. Bibliografia. Tekst opublikowany na stronie P.S.P. nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku.
- Niepowodzenia szkolne uczniów klas I-III / Oprac. Marta Dubajka Omówienie rodzajów niepowodzeń szkolnych, przyczyn ich powstawania, działania profilaktyczne i terapię niepowodzeń.
- Podłoże niepowodzeń szkolnych uczniów / Małgorzata Ochniowska Niepowodzenia szkolne skutkiem kompleksowych przyczyn, które decydują o pojawieniu się problemu.
- Powodzenia i niepowodzenia dydaktyczne / Adriana Piliszko Czynniki wpływające na powodzenia i niepowodzenia uczniów w nauce i pojawiające się wśród nich trudności wychowawcze. Etapy narastania niepowodzeń.
- Powodzenia i niepowodzenia szkolne / Małgorzata Ramfeld Omówienie zjawiska niepowodzeń szkolnych wśród uczniów. Artykuł wyjaśnia czym jest powodzenie i niepowodzenie w szkole, jakie są uwarunkowania ich powstawania. Przedstawia czynniki determinujące powstawanie niepowodzeń oraz metody i środki do walki z nimi. Autorka powołuje się w prezentowanym tekście na dostępne na rynku publikacje polskich pedagogów, np. W. Okonia, K. Spionek.
- Przezwyciężanie trudności w nauce czytania i pisania / Beata Szałkowska Publikacja nauczycielska umieszczona na stronie serwisu Publikacje edukacyjne, dotyczy przezwyciężania trudności uczniów w nauce czytania i pisania. W treści: charakteryzacja zaburzeń występujących u dzieci o różnym stopniu ich nasilenia w przypadku dysleksji, dysortografii i dysgrafii, prezentacja metody postępowania z dzieckiem dyslektycznym oraz ćwiczeń usprawniających. Jako uzupełnienie dodana została literatura przedmiotu niezbędna w pracy z dzieckiem dyslektycznym.
- Przyczyny niepowodzeń szkolnych / Angelika Kawczyńska Pojęcie i klasyfikacja niepowodzeń szkolnych. Przyczyny niepowodzeń w nauce i zapobieganie ich pojawianiu się.
- Przyczyny niepowodzeń szkolnych dziecka w klasach młodszych / Jolanta Brojakowska, Grażyna Krzebietke Opracowanie dotyczy problemu niepowodzeń szkolnych dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej. W tekście poddano analizie przyczyny powstawania niepowodzeń: uwarunkowania rodzinne, biopsychiczne, dydaktyczne.
- Skąd biorą się niepowodzenia szkolne? / Agnieszka Cecerko W tekście przedstawiono w zarysie charakterystykę niepowodzeń szkolnych w uczeniu się oraz przyczyny które mają wpływ na ich powstawanie. Ponadto omówione zostały czynniki: społeczno-ekonomiczne, biologiczno-psychologiczne i pedagogiczne w kontekście trudności w uczeniu się. Omówiono szczegółowo zjawisko niepowodzeń szkolnych w przypadku dzieci nadpobudliwych psychoruchowo i zahamowanych oraz znaczenie i wpływ niewłaściwych oddziaływań dydaktycznych.
- Skąd się biorą niepowodzenia szkolne i jak można im zapobiegać / Wiesława Kostrzewa Charakterystyka problemu: przyczyny, rodzaje, zapobieganie. Artykuł umieszczony na stronie poświęconej awansowi zawodowemu serwisu oświatowego Awans.net.
- Wpływ środowiska rodzinnego na niepowodzenia szkolne uczniów – w ujęciu literatury pedagogicznej / Oprac. Beata Gibasiewicz Tekst dotyczy wpływu środowiska rodzinnego na występowanie niepowodzeń szkolnych. Przedstawia pojęcia i klasyfikację niepowodzeń szkolnych oraz przyczyny ich powstawania w rodzinie. Forma publikacji: dokument PDF.
- Zaburzenia i wady wymowy a niepowodzenia szkolne / Alina Morawska Wady wymowy, ich wpływ na zachowanie dziecka - lęk przed mówieniem (logofobia) oraz niepowodzenia szkolne - wycofywanie się z różnych zadań w związku z przewidywana porażką, utrudnione kontakty z rówieśnikami.
Dostępność sprawdzono: 19.05.2020 r.