Muzykoterapia: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Linia 24: | Linia 24: | ||
'''Multimedia''' | '''Multimedia''' | ||
+ | *[https://www.treningmozgu.pl/doc/metody/muzykoterapia.pdf '''Muzykoterapia'''] ''Prezentacja zawierająca informacje na temat: definicji i celów muzykoterapii, jej zastosowania w onkologii, leczenia muzyką chorych z nerwicami i zaburzeniami czynnościowym, a także kmuzykoterapii osób z autyzmem.'' | ||
Wersja z 20:52, 31 mar 2020
Definicje
- Muzykoterapia - definicja zagadnienia, pochodząca z zasobów Wolnej encyklopedii Wikipedia, wzbogacona informacjami na temat środków oddziaływania, modeli muzykoterapii, jej celów i funkcji oraz elementów sesji muzykoterapii.
- Muzykoterapia - definicja terminu, zamieszczonego w Encyklopedii PWN.
Portale, serwisy
- PSTS - Muzykoterapia Strona redagowana przez Polskie Stowarzyszenie Terapii Przez Sztukę (PSTS) przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzykoterapeutów (PSMT). Jedna z zakładek strony poświęcona jest muzykoterapii, gdzie można znaleźć wartościowe publikacje, informacje na temat studiów muzykoterapii, egzaminów, kongresów, warsztatów, szkoleń oraz prowadzonych badań.
EDUKACJA – baza bibliograficzna artykułów z czasopism
- Muzykoterapia wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
Multimedia
- Muzykoterapia Prezentacja zawierająca informacje na temat: definicji i celów muzykoterapii, jej zastosowania w onkologii, leczenia muzyką chorych z nerwicami i zaburzeniami czynnościowym, a także kmuzykoterapii osób z autyzmem.
Artykuły
- Wpływ muzykoterapii na odpowiedni rozwój dziecka / Jolanta Jagucka Artykuł edukacyjny omawiający wpływ muzyki relaksującej i pobudzającej na dziecko.
- Muzykoterapia Artykuł omawia interdyscyplinarny charakter muzykoterapii.
- Metody i formy muzykoterapii możliwe do wykorzystania w szkołach / Katarzyna Adamek W artykule zaprezentowano metody, formy oraz techniki relaksacyjne stosowane w muzykoterapii. Omówiono również modele i fazy Mobilnej Rekreacji Muzycznej.
- „Musica animae levamen” - muzyka jest lekarstwem dla duszy Opracowanie dotyczące leczniczej funkcji muzyki - historia, cele, definicje, wskazania do stosowania muzykoterapii. Przedstawiono również przykładowy indeks muzyki, która leczy oraz fazy prawidłowo przebiegającego procesu muzykoterapeutycznego.
- Muzykoterapia : dźwięki, które leczą / Ewelina Zasada Artykuł omawia przebieg seansu muzykoterapeutycznego, rodzaje zajęć oraz efekty muzykoterapii.
- Muzykoterapia Artykuł omawia rodzaje muzykoterapii, elementy muzyki oraz jej oddziaływanie na organizm człowieka . Podane są również sposoby prezentowania odtwarzanych utworów oraz zastosowania cele i funkcje muzykoterapii.
- Muzykoprofilaktyka i muzykoterapia w leczeniu nerwic dziecięcych / Izabela Dębicka Wykorzystanie terapeutycznych właściwości muzyki w zapobieganiu i niedopuszczaniu do pogłębiania się nerwicy u dzieci i młodzieży.
- Muzykoterapia / Jolanta Kozak W artykule omówiono wpływ muzyki na ustrój psychofizyczny człowieka. Zaprezentowano również podział, fazy, cele i formy muzykoterapii oraz rodzaje muzyki możliwe do wykorzystania w tej formie terapii.
- Podstawy teoretyczne muzykoterapii dziecięcej. Autorka wyróżnia siedem grup metod ze względu na funkcje, jakie pełni muzyka w psychoterapii.
Scenariusze zajęć
- Muzykoterapia / Małgorzata Wiącek, Renata Kusak Celem tych zajęć jest odreagowanie napięć psychoruchowych, likwidacja niepokoju, lęku, agresji, budzenie aktywności do osiągania zadowolenia z wykonywanych czynności i wspólnej zabawy.
- Muzykoterapia w przedszkolu / Anastazja Wójcicka Wykorzystanie muzyki w pracy z dziećmi nadpobudliwymi, zalęknionymi, mającymi trudności z nauką pisania i czytania, a także z niską koordynacją ruchową.
Zestawienia
Zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 1990-2005] Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim, oprac. Aneta Gnyp
- Zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 1990-2005 Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim, oprac. Aneta Gnyp, Katarzyna Wojtania
Dostępność sprawdzono: 18 grudnia 2017 r.