Biblioterapia: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Linia 26: | Linia 26: | ||
* [http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=1002 Biblioterapia - nowa szansa książki / Teresa Lubińska] ''Autorka omawia różne rodzaje biblioterapii, a zwłaszcza biblioterapię wychowawczą. Wskazuje, które typy biblioterapii można wykorzystać pracując z dziećmi w szkole.'' | * [http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=1002 Biblioterapia - nowa szansa książki / Teresa Lubińska] ''Autorka omawia różne rodzaje biblioterapii, a zwłaszcza biblioterapię wychowawczą. Wskazuje, które typy biblioterapii można wykorzystać pracując z dziećmi w szkole.'' | ||
− | |||
* [http://www.sbc.org.pl/Content/161331/7_bn_3_2014.pdf Wybrane programy biblioterapii na świecie / Beata Żołędowska-Król] ''W artykule przedstawiono zasady i cele kilku programów skierowanych do różnych odbiorców. Artykuł ukazał się w „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.'' | * [http://www.sbc.org.pl/Content/161331/7_bn_3_2014.pdf Wybrane programy biblioterapii na świecie / Beata Żołędowska-Król] ''W artykule przedstawiono zasady i cele kilku programów skierowanych do różnych odbiorców. Artykuł ukazał się w „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.'' |
Wersja z 10:28, 31 sie 2021
Definicje
- Biblioterapia w związkach z innymi naukami Artykuł Lidii Ippoldt w czasopiśmie Annales Academiae Paedagogicae Cracoviensis.
Baza bibliograficzna EDUKACJA
- Biblioterapia wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
Multimedia
- Strona Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego Zawiera informacje o działalności Towarzystwa oraz materiały metodyczne.
- Biblioterapia w pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi Prezentacja opracowana przez Katarzynę Kucharzewską.
- Strona poświęcona biblioterapii Autorki przedstawiły wszystko co jest związane z tym zagadnieniem, definicję, cele, techniki, scenariusze, bajki itd.
- Wychowawcza i terapeutyczna funkcja książki Materiały pomocnicze dla bibliotekarzy, nauczycieli i pedagogów opracowane przez Iwonę Bukowską z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Pile
Artykuły
- Znaczenie baśni i bajki w redukowaniu lęków u dzieci w wieku przedszkolnym - Biblioterapia / Anna Tomaszewska Autorka publikacji wskazuje, w jaki sposób można wykorzystać w terapii bajkę i baśń.
- Biblioterapia - nowa szansa książki / Teresa Lubińska Autorka omawia różne rodzaje biblioterapii, a zwłaszcza biblioterapię wychowawczą. Wskazuje, które typy biblioterapii można wykorzystać pracując z dziećmi w szkole.
- Wybrane programy biblioterapii na świecie / Beata Żołędowska-Król W artykule przedstawiono zasady i cele kilku programów skierowanych do różnych odbiorców. Artykuł ukazał się w „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.
- Pobudzanie przez czytanie, czyli biblioterapia w pracy nauczyciela, wychowawcy, terapeuty / Ewelina J. Konieczna W artykule omówiono m.in.: biblioterapię jako metodę rozwijającą wiedzę o świecie społecznym czytelnika oraz jako metodę odpowiadającą na potrzeby rozwojowe dzieci i młodzieży. Przedstawiono zasady postępowania biblioterapeutycznego mające zastosowanie w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Artykuł ukazał się w „Zeszytach Naukowych Wyższej Szkoły HUMANITAS. Pedagogika”.
- Miejsce książki i biblioterapii w życiu dziecka przewlekle chorego / Lidia Ippoldt Przedstawienie terapeutycznego znaczenia lektury, w zestawieniu z wynikami badań własnych autora na temat wykorzystania literatury jako jednej z form terapii czynnościowej w szpitalach i sanatoriach dziecięcych. Artykuł ukazał się w „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.
- Oddziaływanie terapeutyczne literatury pięknej w życiu studentów / Urszula Lisowska-Kożuch Przedstawiono m.in. funkcje literatury w zaspokajaniu różnych potrzeb człowieka. Zawiera badania autorki nad stosunkiem do biblioterapii i wpływem tekstów literackich na życie studentów. Artykuł ukazał się w „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.
- Literatura fantastyczna w terapii wspomagającej młodzież z problemami okresu adolescencji / Edyta Izabela Rudolf W artykule poruszono m.in. następujące zagadnienia: charakterystyka okresu adolescencji; rola literatury fantastycznej; literatura fantastyczna a problemy adolescencji; przykłady literatury fantastycznej – bohaterowie, motywy. Artykuł ukazał się w „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.
- Książka zawsze pomoże. Działalność Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego / Agnieszka Chamera-Nowak Artykuł opisuje m.in. historię, działalność, założenia i cele PTB. Artykuł ukazał się w „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.
- Słowo łączy pokolenia. Korczak współczesnym biblioterapeutą? / Małgorzata B. Siemież W artykule poruszono m.in. następujące zagadnienia: niepełnosprawność, biblioterapia osób niepełnosprawnych, terapeutyczny wpływ literatury, rola biblioterapeuty; postać Janusza Korczaka. Artykuł ukazał się w „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.
- Terapeutyczna funkcja literatury pięknej na przykładzie „Niedzieli” (1926-1939) / Agnieszka Bajor Artykuł przedstawia funkcje terapeutyczne m.in. powieści, opowiadań, wierszy zamieszczanych w jednym z przedwojennych tygodników diecezjalnych „Niedziela”. Artykuł ukazał się w „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.
- Kultura organizacyjna biblioteki i jej funkcja biblioterapeutyczna / Hanna Batorowska Artykuł ukazał się w „Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy”.
Dostępność sprawdzono: 31 sierpnia 2021 r.