Edukacja międzykulturowa: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Linia 30: | Linia 30: | ||
*[https://www.researchgate.net/profile/Anna_Mlynarczuk-Sokolowska/publication/319433974_PRZYGODY_INNEGO_BAJKI_W_EDUKACJI_MIEDZYKULTUROWEJ/links/59a9c924a6fdcce55a2fcc16/PRZYGODY-INNEGO-BAJKI-W-EDUKACJI-MIEDZYKULTUROWEJ.pdf?origin=publication_detail Przygody innego : bajki w edukacji międzykulturowej / red. Anna Młynarczuk-Sokołowska, Katarzyna Potoniec, Katarzyna Szostak-Król] ''Publikacja stanowi efekt realizacji pilotażu Programu Kształtowania Wrażliwości na Odmienność „Przygody Innego” w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie województwa podlaskiego.'' | *[https://www.researchgate.net/profile/Anna_Mlynarczuk-Sokolowska/publication/319433974_PRZYGODY_INNEGO_BAJKI_W_EDUKACJI_MIEDZYKULTUROWEJ/links/59a9c924a6fdcce55a2fcc16/PRZYGODY-INNEGO-BAJKI-W-EDUKACJI-MIEDZYKULTUROWEJ.pdf?origin=publication_detail Przygody innego : bajki w edukacji międzykulturowej / red. Anna Młynarczuk-Sokołowska, Katarzyna Potoniec, Katarzyna Szostak-Król] ''Publikacja stanowi efekt realizacji pilotażu Programu Kształtowania Wrażliwości na Odmienność „Przygody Innego” w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie województwa podlaskiego.'' | ||
− | |||
− | |||
*[http://wolontariat.org.pl/wp-content/uploads/PODR%C4%98CZNIK-METODYCZNY-BARWY-INTEGRACJI.pdf Barwy integracji : pakiet metodyczny do prowadzenia zajęć z integracji międzykulturowej / Katarzyna Braun] ''Pakiet metodyczny "Barwy integracji" przeznaczony do prowadzenia zajęć dla dzieci w klasach I–III szkoły podstawowej. Pomysł opracowania tych materiałów zrodził się z wieloletnich doświadczeń pracy Centrum Wolontariatu w Lublinie, a szczególnie Międzynarodowej Grupy Wolontariuszy OMNES GENTES.'' | *[http://wolontariat.org.pl/wp-content/uploads/PODR%C4%98CZNIK-METODYCZNY-BARWY-INTEGRACJI.pdf Barwy integracji : pakiet metodyczny do prowadzenia zajęć z integracji międzykulturowej / Katarzyna Braun] ''Pakiet metodyczny "Barwy integracji" przeznaczony do prowadzenia zajęć dla dzieci w klasach I–III szkoły podstawowej. Pomysł opracowania tych materiałów zrodził się z wieloletnich doświadczeń pracy Centrum Wolontariatu w Lublinie, a szczególnie Międzynarodowej Grupy Wolontariuszy OMNES GENTES.'' |
Wersja z 09:27, 19 maj 2020
Definicje
- Edukacja międzykulturowa Definicja edukacji międzykulturowej zamieszczona w wersji online Encyklopedii PWN.
Scenariusze zajęć, konspekty
Programy
Portale, serwisy, fora
- Fundacja Edukacji Międzykulturowej Portal prowadzony przez Fundację Edukacji Międzykulturowej powstały z myślą o upowszechnieniu wiedzy o dorobku kulturowym i społecznym grup etnicznych i narodowościowych mieszkających w Polsce, jak i poza jej granicami.
- Towarzystwo Demokratyczne Wschód. Portal prowadzony przez Towarzystwo Demokratyczne "Wschód". W zakładce "Materiały edukacyjne" znajdują się scenariusze zajęć przygotowane w ramach projektu edukacji rozwojowej współfinansowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji na takie tematy jak : "Dziecko wietnamskie w polskiej szkole", "Dziecko ukraińskie w polskiej szkole", "Muzułmanie w Polsce oraz na świecie".
EDUKACJA – baza bibliograficzna artykułów z czasopism
- Edukacja międzykulturowa wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.
Książki
- Przygody innego : bajki w edukacji międzykulturowej / red. Anna Młynarczuk-Sokołowska, Katarzyna Potoniec, Katarzyna Szostak-Król Publikacja stanowi efekt realizacji pilotażu Programu Kształtowania Wrażliwości na Odmienność „Przygody Innego” w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie województwa podlaskiego.
- Barwy integracji : pakiet metodyczny do prowadzenia zajęć z integracji międzykulturowej / Katarzyna Braun Pakiet metodyczny "Barwy integracji" przeznaczony do prowadzenia zajęć dla dzieci w klasach I–III szkoły podstawowej. Pomysł opracowania tych materiałów zrodził się z wieloletnich doświadczeń pracy Centrum Wolontariatu w Lublinie, a szczególnie Międzynarodowej Grupy Wolontariuszy OMNES GENTES.
- Edukacja międzykulturowa - konteksty : od tożsamości po język międzynarodowy / Grzybowski Przemysław Paweł Publikacja przybliża problematykę zróżnicowania kulturowego (zwłaszcza w kontekście edukacyjnym), na podstawie dostępnej literatury przedmiotu. Książka ta może służyć jako praktyczna pomoc naukowa uczestnikom wykładów fakultatywnych i innych zajęć na temat edukacji międzykulturowej oraz problemów pokrewnych.
- Teoria i praktyka międzykulturowej edukacji nieformalnej w kontekście działań adresowanych do dzieci / Anna Młynarczuk-Sokołowska Ukazanie postrzegania uczestnictwa dzieci w wieku 7–12 lat w międzykulturowej edukacji nieformalnej realizowanej przez polskie organizacje pozarządowe. Tekst w formie pliku pdf do pobrania.
- Edukacja międzykulturowa – konteksty : od tożsamości po język międzynarodowy / Przemysław Paweł Grzybowski Ideą przewodnią publikacji jest ukazanie rozległości i atrakcyjności problematyki zróżnicowania kulturowego w różnych kontekstach – zwłaszcza edukacyjnym, na podstawie dostępnej literatury przedmiotu. Książka ta może służyć jako praktyczna pomoc naukowa uczestnikom wykładów fakultatywnych i innych zajęć na temat edukacji międzykulturowej oraz problemów pokrewnych. Może być również źródłem inspiracji dla studentów, nauczycieli, specjalistów w dziedzinie nauk społecznych.
- Edukacja międzykulturowa Druga część Pakietu Edukacyjnego Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu. Publikacja skierowana do osób, które już realizowały projekty, mają pewne doświadczenia z tym związane oraz chcą pogłębiać wiedzę i umiejętności.
- Edukacja międzykulturowa w Polsce wobec nowych wyzwań Publikacja jest opracowaniem pod red. Artura Paszko i stanowi pokłosie konferencji, której celem było pochylenie się nad stanem pedagogiki międzykulturowej w Polsce w przededniu akcesji Polski do UE, zakładając, że integracja stworzy nową jakość, zintensyfikuje migracje i poszerzy wielokulturową przestrzeń Polaków.
- Edukacja międzykulturowa : poradnik nauczyciela Publikacja jest propozycją dla nauczycieli różnorodnych przedmiotów uczących w szkołach każdego typu - od podstawowej do ponadgimnazjalnej. Dostępne w niej artykuły i scenariusze lekcji ułożone są w następujących działach: metodyka nauczania w edukacji międzykulturowej; poznać siebie, by zrozumieć innych; w poszukiwaniu tożsamości narodowej, regionalnej, europejskiej; być tolerancyjnym, by kształtować współczesność; wielokulturowość a prawo.
Artykuły
- Kilka słów o edukacji międzykulturowej / Anna Tomasik Materiał dla nauczycieli i nauczycielek przygotowujących spotkania czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym. Scenariusz zajęć.
- Edukacja w warunkach zróżnicowania kulturowego / Przemysław Paweł Grzybowski W treści przedstawione zostały modele zróżnicowania kulturowego takie jak edukacja wielokulturowa i międzykulturowa, które realizowane są w placówkach szkolnych. Cele i zadania edukacji wielokulturowej i międzykulturowej.
- Całożyciowa edukacja międzykulturowa jako wyzwanie dla społeczeństw kulturowo zróżnicowanych / Anna Młynarczuk-Sokołowska Celem niniejszego tekstu jest ukazanie istoty edukacji międzykulturowej w ujęciu całożyciowym oraz potrzeby jej realizacji przez współczesne społeczeństwa (z uwzględnieniem sytuacji Polski).
- Edukacja międzykulturowa w moim działaniu pedagogicznym / Teresa Buszman Refleksje autorki na temat edukacji międzykulturowej w zjednoczonej Europie. Artykuł obejmuje scenariusz zajęć przeznaczony dla edukacji przedszkolnej i dzieci w młodszym wieku szkolnym, dotyczący budzenia zainteresowania życiem ludzi w innych krajach i kształtowania przyjaznego stosunku do dzieci o innym kolorze skóry. Scenariusz.
Dostępność sprawdzono: 18 maja 2020 r.