Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, DBP we Wrocławiu realizuje wsparcie przedszkoli i szkół i innych placówek oświatowych. Wprowadzony system wspomagania stanowi model unowocześnienia dotychczasowego systemu wspomagania szkół jako działania m.in. koncentrującego się na potrzebach szkoły jako całości, uwzględniającego formy wsparcia do potrzeb danej szkoły, mającego charakter całościowy i długofalowy. Jednym z elementów wspomagania rozwoju szkół jest organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół.
Rok szkolny 2024-2025 - zapraszamy do działań w ramach sieci współpracy i samokształcenia
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy na spotkania sieci współpracy, której celem będzie wymiana doświadczeń w zakresie działań promujących czytelnictwo, uwzględniających aktualne potrzeby dzieci i młodzieży - zgłoszenia prosimy przesyłać przez formularz online
- Uczestnicy sieci poznają nowe formy pracy z książką, atrakcyjne metody pracy z tekstem i przykłady konkretnych działań motywujących do czytania na różnych etapach edukacyjnych – do wykorzystania w trakcie akcji czytelniczych, na zajęciach w bibliotece lub zastępstwach.
- Na spotkaniach pojawią się „INSPIRACJE KSIĄŻKOWE” – wybrane książki, które warto wypożyczać i wykorzystać na zajęciach (w tym nowości książkowe dla dzieci i młodzieży).
- Będziemy poruszać tematy, które są odpowiedzią na wyzwania czytelnicze dzisiejszego świata, m.in.:
- lektury z pomysłem w bibliotece – poznanie nowych sposobów pracy z lekturą;
- gry i zabawy w bibliotece – przykłady zastosowania gier planszowych, quizów online i gier wielkoformatowych na zajęciach czytelniczych;
- książka w cyfrowym świecie współczesnych czytelników (multimedia, książka a media społecznościowe);
- świat wartości w książkach dla dzieci i młodzieży – wymiana doświadczeń na temat literatury rozwijającej umiejętności społeczne;
- edukacja ekologiczno-przyrodnicza w bibliotece – pomysły na akcje, zajęcia, realizację programów i projektów;
- pomysły na przerwy z książką w bibliotece szkolnej – propozycje aktywności dla uczniów;
- aranżacja przestrzeni bibliotecznej – jak małymi kroczkami stworzyć atrakcyjne i przytulne dla dzieci i młodzieży miejsce, zachęcające do czytania.
Koordynatorka sieci: Marta Kulla,
Sieci współpracy i samokształcenia działające w ubiegłych latach
Wikipedia na zastępstwie
- Jak edukować uczniów o prawie autorskim, licencjach Creative commons, domenie publicznej pracując warsztatowo?
- Speed Run - zaskocz swoich uczniów z pokolenia Z i Alfa dynamiczną grą WikiSpeedRun.
- Jak Wikipedia pomaga uczyć o ekologii?
- Krytyczne czytanie Wikipedii.
- Budowanie lekcji w oparciu o cykl Kolba - 5 lekcji o Wikipedii.
Twórczy uczeń – Kreatywny nauczyciel
Nauczyciel kreatywny budzi w uczniach nieszablonowe myślenie, otwiera umysły i inspiruje do pomysłowości. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć w gronie innych nauczycieli. Praca w sieci skupiała się na aktywnych metodach, które można wykorzystać w klasie oraz na specjalnie dobranych dla nauczycieli bibliotekarzy metodach wspierających ich w pracy, które mogą wykorzystać w zaciszu domu, w przerwie i na lekcji.
Edukacja domowa - dla rodziców
Sieć współpracy rodziców prowadzących edukację domową oraz osoby zainteresowane tematyką nauczania domowego na cykl zajęć sieci współpracy, poświęconych metodyce nauczania. Sieć współpracy to cykl bezpłatnych spotkań organizowanych w duchu misji Biblioteki: zmieniać świat na lepsze poprzez aktywizowanie i wspieranie wolnej myśli pedagogicznej oraz praktyki edukacyjnej.
KREATYWNIE I AKTYWNIE – techniki budzące kreatywność uczniów
Sieć była miejscem wsparcia i wymiany doświadczeń wśród nauczycieli i bibliotekarzy w zakresie kreatywnych rozwiązań pracy z uczniem poprzez muzykę, książkę, arteterapię, dramę, techniki relaksacyjne, ćwiczeń aktywizujących obie półkule, które można wykorzystać na co dzień na lekcji. Prezentacja ze spotkania sieci współpracy:
Biblioterapia w poszukiwaniu przez nauczyciela nowych możliwości budowania zasobów rozwojowych u uczniów
Celem pracy sieci było zainicjowanie i prowadzenie spotkań grupy nauczycieli zainteresowanych zagadnieniem w zakresie poznania metod pracy w biblioterapii wychowawczej oraz wymiany własnych doświadczeń. Uczestnicy poznali możliwości budowania zasobów rozwojowych u uczniów poprzez biblioterapię.
Sposób na czytanie – formy i narzędzia wykorzystywane w promocji czytelnictwa
Celem pracy sieci było pogłębienie umiejętności inspirowania dzieci i młodzieży do czytania oraz popularyzacja wykorzystania nowoczesnych technologii w pracy z czytelnikami. Działania:
Działania biblioterapeutyczne nauczycieli - rozwijanie kompetencji u dzieci i nauczycieli
Działania biblioterapeutyczne nauczycieli – rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów
Celem pracy sieci byo zainicjowanie i prowadzenie spotkań grupy nauczycieli zainteresowanych zagadnieniem i chcących poszerzenia własnych kompetencji oraz wymiany doświadczeń pomocnych w prowadzeniu zajęć biblioterapeutycznych z elementami arteterapii i logoterapii w przedszkolu, bibliotece, świetlicy.
Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci i nauczycieli
Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej - Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci i nauczycieli działała od września 2016 roku. Celem funkcjonowania tej sieci było poszerzenie kompetencji uczestników z zakresu nowych technologii oraz bezpieczeństwa w Internecie. Działania sieci współpracy Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci:
Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów
Podczas spotkań sieci współpracy uczestnicy spróbowali odpowiedzieć na pytania:
- Czy Twoja promocja dociera do tych adresatów, którzy Cię interesują?
- Czy jest skuteczna i czy jest dobrze odbierana?
- Jak sobie radzić z promocją w Internecie?
Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy
Sieć współpracy i samokształcenia pt. Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy działała od roku 2015 i zakończyła pracę w czerwcu 2018 roku. Spotkania odbywały się w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu.
Regionalizm w bibliotece pedagogicznej
Regionalizm w bibliotece - prezentacja efektów pracy uczestników sieci współpracy - strona interenetowa z zasobami o Dolnym Śląsku. Strona jest na bieżąco uzupełnieniana o nowe materiały.