logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

Zagadkowy Tydzień Zakazanych Książek

 
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. By zwrócić uwagę na kwestię wolności słowa i cenzury literatury American Library Association zorganizowało wydarzenie Banned Book Week, które szybko rozprzestrzeniło się na cały świat.

Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest od 1982 roku. Od pierwszego Tygodnia Zakazanych Książek amerykańscy cenzorzy próbowali usunąć aż 11 tysięcy książek, łącznie z "Czerwonym Kapturkiem".

Książki dawniej kwestionowane były najczęściej z powodów ideowych, dziś coraz częściej zwraca się uwagę na negatywne efekty kształtowania umysłu młodego czytelnika, w tym wpajanie mu niewłaściwych postaw życiowych.

Co to za książka?

Zapraszamy do zabawy: Wysłuchaj nagranego fragmentu utworu i odgadnij tytuł zakazanej (kiedyś i gdzieś) książki.  Odpowiedź poznasz na końcu nagrania.

 Wszystkie zagadki są dostępne na kanale z podcastami Co to za książka?


Zajrzyj też do materiałów zebranych w bibliotece zasobów internetowych:

Tydzień zakazanych książek: strona z materiałami

 

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników   Odnośnik do Nukat

 

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu