logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

UTVV5RG1G9SXAULRTHR1MDX9F6XH9AJPXK6

Ziober, Agnieszka. Nadwaga i otyłość u dzieci. Bielsko-Biała : Wydawnictwo Dragon, 2016. 

W książce zawarto najważniejsze informacje dotyczące otyłości: czym jest, jak z nią walczyć, a także do kogo się zgłosić o pomoc, a także praktyczne porady, liczne przepisy kulinarne oraz przykładowe tygodniowe zestawy żywieniowe. Nie zabrakło również informacji o aktywności fizycznej dziecka, w tym przykładowych zestawów ćwiczeń. Skupiono się na dwóch grupach wiekowych: dzieciach w wieku 4-7 oraz 7-9 lat.

Kliknij, żeby zamówić

 

 

 

DKARU9CQL6Y5GNFSE83872VHB3NAPXGRPFA

Otyłość u dzieci i młodzieży. Red. Ewa Małecka-Tendera, Piotr Socha. Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014.

W poradniku omówione zostały: przyczyny otyłości, czynniki psychologiczne, które odgrywają rolę w powstawaniu otyłości i w jej leczeniu, rola diety i ruchu w profilaktyce i terapii, metody zapobiegania chorobie i jej leczenia.

Kliknij, żeby zamówić

 

 

 

 

jak pokonac objadanie sie w iext36440033

Fairburn, Christopher G. Jak pokonać objadanie się. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014.

Jeśli ktoś ma problem z kontrolą nad jedzeniem, ta książka jest właśnie dla niego – bez względu na wiek, płeć czy wagę. Wybitny międzynarodowy autorytet, Christopher G. Fairburn, przedstawia tutaj wszelkie informacje konieczne do zrozumienia napadowego objadania się oraz uzyskania nad nim kontroli. Jego naukowy program samopomocy został sprawdzony w wielu badaniach klinicznych i uznany za główną formę leczenia problemów z napadowym objadaniem się.
Znajdziemy tutaj szczegółowe opracowanie kwestii związanych z obrazem ciała oraz wzmocnionych strategii osiągania – i utrzymywania – odmiennego stosunku do jedzenia i własnego ciała.
W części pierwszej, posługując się obrazowymi przykładami, autor w jasny sposób wyjaśnia kto ulega napadom objadania się i dlaczego, jaka jest różnica między napadowym objadaniem się a zwykłym przejadaniem się, czy napadowe objadanie się jest uzależnieniem, jakie są emocjonalne i fizyczne skutki napadowego objadania się oraz jakie terapie okazały się skuteczne.
Część druga zawiera szczegółowe objaśnienie zastosowania programu Fairburna, zarówno we współpracy z terapeutą, jak i samodzielnie. Można tam znaleźć praktyczne narzędzia i rady, które pomogą dostosować do własnych potrzeb program prowadzący do przezwyciężenia pokusy objadania się, uzyskania kontroli nad tym, co i kiedy się je, uwolnienia się od rygorystycznej diety i innych zwyczajów, które mogą się przyczyniać do napadów objadania się, wprowadzenia stałych, zdrowych wzorców odżywiania, a także poprawy obrazu własnego ciała i ograniczenia ryzyka nawrotu zaburzenia.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Kliknij, żeby zamówić

 

EI3TLHC5AP98BEMHX6YLP2FSMVHGU4RTN8U

Leksy, Karina. Nadmierna masa ciała - konteksty psychospołeczne i pedagogiczno-edukacyjne. Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013.

Opracowanie jest próbą zdiagnozowania znaczenia nadmiernej masy ciała dla zdrowia i psychospołecznego funkcjonowania człowieka. Przedstawia sposoby definiowania, diagnozowania, rozpowszechnienia i uwarunkowań zjawiska ze szczególnym uwzględnieniem potencjalnego wpływu kultury masowej i stylu życia, jako głównych determinantów nadmiernej masy ciała. Konsekwencje i znaczenie nadwagi i otyłości dla jakości życia człowieka zostały omówione z perspektywy jego funkcjonowania psychospołecznego, przez odwołanie się do doświadczeń osób z nadmierną masą ciała. Starano się także podkreślić rolę Internetu jako narzędzia i źródła wsparcia dla osób z nadwagą i otyłością. Książka może przyczynić się do zwrócenia większej uwagi na problemy osób z nadwagą i otyłością, u podstaw których niejednokrotnie leżą negatywne doświadczenia społeczne związane z wyglądem jednostki. Ponadto, na gruncie pedagogiki, może przyczynić się do podejmowania na różnych szczeblach edukacji zagadnień związanych nie tylko ze zdrowym stylem życia, ale również znaczeniem postawy nietolerancji i uwrażliwianiem na potrzebę akceptacji. Autorka prezentuje też własną propozycję oddziaływań profilaktycznych i edukacyjnych ukierunkowanych na promowanie zdrowego stylu życia oraz postawy tolerancji wobec innych osób, co realizowane jest w środowisku szkolnym i może znaleźć zastosowanie w codziennej praktyce edukacyjnej.

Kliknij, żeby zamówić

 

A5P5VNA7BCCLIV7FK8CNGQANS4JH9YU6SEJ

 Przemiana z grubego na zdrowego[Film]. Sosnowiec : Projekt-Kom, [2014].

 Film opowiada prawdziwą historię młodego Kamila, który od dziecka walczył z otyłością. Rozpieszczany przez rodziców i babcię był coraz bardziej otyłym nastolatkiem. Dziś wspomina schabowe, ziemniaki ociekające tłuszczem i kapustę zasmażaną, a po dobrym obiedzie oczywiście deser na słodko. Kamil kiedyś nie wyobrażał sobie życia bez słodyczy. Nigdy nie zauważał problemu w sobie lecz w innych. Nie lubił grubasów, a sam niestety był otyły. Mówi o konsekwencjach otyłości, relacjach z dziewczynami, wpływie reklam oraz przełomowej zmianie w jego rodzinnym domu. Mówi o sobie, że był pączkiem z małą różnicą, gdyż nie ociekał lukrem tylko tłuszczem, że był obleśnie gruby, że bez słodyczy czuł się jak narkoman bez narkotyków, ale jednak dał radę! Poziom tłuszczu z 34% spadł do 10%. Waga z 107kg do 91kg. Mówi o przemianie i o zdrowym jedzeniu oraz mobilizowaniu mamy do zmiany życia. Podpowiada jakie produkty możemy jeść by było zdrowo i mniej kalorycznie. Opowiada historię swojej przemiany z grubego na zdrowego oraz o swojej pasji jaką jest BOKS i pomaganiu innym w walce z otyłością.
[źródło: http://projekt-kom.pl/publikacje/z-grubego-na-zdrowego-nie-zamykaj-oczu/].

Kliknij, żeby zamówić

 

produkty 1957 250x330

Oblicza otyłości :interdyscyplinarne ujęcie. Red. Lidia Anna Wiśniewska, Agata Celińska-Miszczuk. Warszawa : Difin, 2013.

 Publikacja złożona jest z dwóch części. Pierwsza z nich prezentuje prawidłowości funkcjonowania psychologicznego i społecznego osób otyłych w różnych okresach życia. Druga część poświęcona jest przykładowym formom wsparcia - możliwościom konkretnych działań, jakie można zaoferować osobie z nadmierną masą ciała. Uwzględniając fakt, że otyłość jest problemem złożonym i interdyscyplinarnym, autorzy poszczególnych fragmentów prowadzą swoje rozważania z różnych perspektyw (m. in. psychologicznej, medycznej, społecznej), prezentując tym samym różne oblicza otyłości. Książka stanowi więc materiał przydatny w pracy lekarzy, psychologów, dietetyków. Zawiera jednocześnie wskazówki dla nauczycieli, pedagogów, a także osób zmagających się z problemem nadwagi i otyłości oraz ich rodzin.

Kliknij, żeby zamówić

 

 

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Biblioteki

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

 

 

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu