logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

Trudności wychowawcze - jak sobie z nimi poradzić?

 

 • Złe sny u dziecka – jak pomóc dziecku?
  Kilkulatki często mają niespokojny sen. Lęki i koszmary nocne zdarzają się 25% dzieci przynajmniej raz w tygodniu. Przyczyny są różne – od nadmiaru wrażeń w ciągu dnia, po stres i trudne sytuacje w rodzinie lub przedszkolu, których doświadcza dziecko, po nadmierne zmęczenie fizyczne, którego doświadczyło w ciągu dnia dziecko. Na szczęście rodzice mogą dziecku pomóc i sprawić by niespokojne sny stały się mniej dotkliwe.
 • Co robić gdy dziecko boi się zwierząt?
  Niektóre dzieci szaleją z radości na widok psa, inne kurczowo trzymają się wtedy maminej spódnicy. Jak pomóc maluchowi pozbyć się lęku przed zwierzętami? Oto rady eksperta, psycholog Aleksandry Jasielskiej.
 • Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?
  Strach dziecka przed wizytą u dentysty jest rzeczą, nad którą każdy rodzic powinien pracować i za wszelką cenę należy starać się ten strach zmniejszyć. Strona zadbaj o zęby.pl podaje kilka różnorodnych rad, które dają szansę na zapanowanie nad strachem dziecka.
 • Gdy maluch nie chce chodzić do przedszkola
  Pierwsze kroki prawie zawsze są trudne. Każde dziecko przechodzi etap adaptacji na swój własny sposób, szybciej lub wolniej przyzwyczaja się do nowego miejsca, ludzi i zwyczajów, mniej lub bardziej chętnie godzi na rozstania z mamą. Czasami jednak zdarza się, że już zaadaptowany i pogodzony z sytuacją przedszkolak nagle wykonuje zwrot o 180 stopni i kategorycznie odmawia współpracy. Co robić, by przywrócić mu radość z przebywania z rówieśnikami i jak pomóc mu ponownie zaakceptować przedszkole?
 • Dziecko nie chce iść do przedszkola. Co robimy nie tak?
  Cieszymy się, że nasze dziecko rośnie. Jesteśmy dumni z jego postępów. Kiedy przychodzi czas na kolejny krok rozwojowy, jakim jest pójście do przedszkola, liczymy na to, że okres adaptacyjny minie szybko i maluch przyzwyczai się do nowego środowiska. Niestety, często kończy się horrorem, który rozgrywa się pod drzwiami przedszkola. Artykuł podaje najczęstsze błędy popełniane przez rodziców oraz sposoby, które pomogą tobie i twojemu dziecku przejść łagodniej przez pierwsze tygodnie w przedszkolu.
 • Dziecko a śmierć bliskiej osoby
  Problem śmierci i mówienia o niej dzieciom jest bardzo trudny, ponieważ często sami nie chcemy myśleć ani rozmawiać o tym. Zwłaszcza wtedy, kiedy nas to dotyka. Materiał zamieszczony na stronie Maluchy.pl - portalu da rodziców.
 • Agresja u dziecka – jak sobie z nią poradzić
  Dziecko kopie, bije, gryzie, krzyczy... W takiej sytuacji zrobisz wszystko, by się w końcu uspokoiło. Stosując niewychowawcze metody takie jak: "zatykanie" ust słodkością lub ustępowanie dla "świętego spokoju", daje dziecku sygnał - "takim zachowaniem mogę wiele zdziałać" lub "jestem za to nagradzany". Agresji nie wolno jednak ignorować i ustępować, by tylko dziecko się uspokoiło. Trzeba działać skutecznie i starać się ograniczać podobne występki w przyszłości.
 • Moje dziecko się jąka – co robić?
  Jąkające dziecko budzi wśród rodziców niepokój.  Rodzice martwią się i często z niewiedzy popełniają błędy, które zamiast pomóc dziecku przestać się jąkać, dodatkowo wzmagają jąkanie, które z dość naturalnej fazy rozwojowej staje się jąkaniem nawykowym i zaczyna się utrwalać. Skąd zatem bierze się jąkanie i jak pomóc dziecku?
 • Obgryzanie paznokci – dlaczego dziecko obgryza paznokcie i jak temu zaradzić
  Obgryzanie paznokci (onychofagia) tak naprawdę jest problemem natury psychicznej. Pomaga to rozładować napięcia emocjonalne u dziecka. Zawsze kiedy, w sytuacjach stresowych, dziecko zaczyna wkładać ręce do ust, powinno być dla nas sygnałem, że może nie radzić sobie z emocjami. To znak, że potrzebuje naszego wsparcia.

Zapisz

Zapisz

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Biblioteki

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich  logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Odnośnik do Nukat

 

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu